ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Fatalny wpływ nauki zdalnej na zdrowie dzieci!

-
Fatalny wpływ nauki zdalnej na zdrowie dzieci!
Nauka zdalna to szkolna rzeczywistość, z którą za sprawą koronawirusa od marca z małymi przerwami na okres wakacji i pierwsze tygodnie roku szkolnego, zmagają się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Wg naukowców szczególnie niekorzystnie taki rodzaj nauki wpływa na uczniów.
Pojawiają się problemy zdrowotne, takie jak bóle, przykurcze, wady postawy, czy depresja.Nauka zdalna - konsekwencje dla zdrowia dzieci


Specjaliści zgłaszają, że trafia do nich coraz więcej dzieci z różnymi dolegliwościami bólowymi i najczęściej okazuje się, że przyczyną bólu są wady postawy, mała ruchomość kręgosłupa, czy przykurcze. Ma to bezpośredni związek z nauką zdalną, gdyż w związku z taką formą nauczania, dzieci spędzają teraz od 4 do 10 godzin przy komputerach w pozycji siedzącej. Najbardziej narażeni są uczniowie klas starszych, gdyż to oni zwykle najdłużej siedzą przed ekranami monitora, rodzice informują, że im wyższa klasa, tym więcej czasu dziecko spędza przed komputerem.

Najwięcej wątpliwości budzą zajęcia wychowania fizycznego prowadzone zdalnie, nie zastąpią one prawdziwych lekcji w szkole, na sali gimnastycznej, czy na szkolnym boisku, podczas których dochodzi m.in. do współzawodnictwa z rówieśnikami. Z kolei brak ruchu spowodowany koniecznością utrzymywania przez dłuższy czas pozycji siedzącej ma poważny wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży. Lekarze diagnozują wady postawy, takie jak skolioza, której zaniedbanie w wieku rozwojowym może skutkować w przyszłości koniecznością wykonania bardzo skomplikowanej operacji u młodego człowieka.

Inne dolegliwości u dzieci w wieku szkolnym, jakie w ostatnich miesiącach odnotowują lekarze specjaliści, to m.in. zerwania więzadeł krzyżowych, przykurcze, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze czy skłonność do szybkiego męczenia się.

Brak ruchu to jedno, ale lekarze zwracają także uwagę na cały szereg chorób wynikających z konieczności izolacji dzieci i młodzieży, takich jak obniżenie nastroju, czy depresja.

Jak dbać o zdrowie dzieci w czasie zdalnego nauczania?


Eksperci zalecają profilaktykę, przekonują, że wykonywanie nawet niezbyt skomplikowanych czynności, ale robionych konsekwentnie może pomóc naszym dzieciom w tym trudnym dla nich czasie. Wystarczy np. zmieniać pozycję podczas siedzenia przed komputerem. Dziecko nie powinno siedzieć w jednej pozycji dłużej niż 15-20 minut. Dobrze jest wstać, rozciągnąć się, zrobić kilka kroków, przysiadów, pompek, oderwać wzrok od ekranu. Dzieciom potrzebny jest ruch. Idealnie byłoby aby każdego dnia dziecko w ramach aktywności fizycznej wykonywało odpowiedni zestaw ćwiczeń, ale realnie mało kto wprowadza to w życie.

Niezwykle ważne jest, aby na czas zdalnego nauczania, dziecko miało zapewnione odpowiednie warunki w miejscu nauki, czyli należy zadbać o ergonomię miejsca pracy naszego ucznia. Dziecko uczące się przed komputerem powinno mieć stworzone takie warunki, aby zdrowie ucierpiało na tym jak najmniej. Poza tym odpowiednie stanowisko pracy sprawia, że uczniowie stają się bardziej wydajni, nie mają problemów z koncentracją przez co, są bardziej efektywni.

Kilka porad, jak przygotować miejsce do nauki dla ucznia podczas nauczania zdalnego:
  • biurko i krzesło powinno być dostosowane do wzrostu dziecka, najlepiej aby krzesło posiadało podłokietniki oraz funkcję regulacji w górę, w dół oraz kąta oparcia
  • jeśli dziecko pisze coś na klawiaturze, jego ręce nie powinny wisieć, łokcie powinny znajdować się na podłokietnikach krzesła, a o blat uczeń powinien opierać się nadgarstkami. W przypadku dyskomfortu, warto również zastosować podkładki.
  • monitor powinien być ustawiony w taki sposób, aby znajdował się na wysokości wzroku dziecka. Schylanie głowy podczas nauki może powodować bóle pleców czy głowy. Głowa nie powinna być również przekręcona czy uniesiona. Monitor, klawiatura i uczeń muszą tworzyć prostą linię.
  • jeśli jest taka możliwość, dziecko powinno mieć zapewnione oświetlenie naturalne. Najlepiej, żeby monitor był ustawiony prostopadle do okna, aby od ekranu nie odbijało się światło.
  • bardzo ważne jest zachowanie czystości w miejscu nauki - najwięcej zarazków znajduje się na klawiaturze komputera, dlatego warto poświęcać czas na oczyszczenie jej. Należy pamiętać także o posprzątaniu biurka, co z pewnością zaprocentuje i pomoże uczniowi w lepszym skupieniu się.


Problemy ze zdrowiem przez naukę zdalnąFatalny wpływ nauki zdalnej na zdrowie dzieci! - dodano: 2020-12-07

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.