Jak wykąpać noworodka, by oszczędzić mu płaczu? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wykąpać noworodka, by oszczędzić mu płaczu?

-
Jak wykąpać noworodka, by oszczędzić mu płaczu?
Pierwszy kontakt noworodka z kąpielą zazwyczaj nie jest prosty, może pojawić się płacz i zdenerwowanie. To naturalna reakcja na nową sytuację, która może wydawać się maluchowi mało komfortowa. To jednak od rodziców zależy, czy uda im się sprawić, by dziecko możliwie szybko przyzwyczaiło się do tego rodzaju rytuału pielęgnacyjnego. Ale jak kąpać noworodka, aby nie płakał i spokojnie zasnął po myciu?


Kiedy zacząć kąpać noworodka?


Wielu rodziców zastanawia się, jak często należy kąpać noworodka i co tak właściwie specjaliści mają do powiedzenia w tej kwestii. Okazuje się, że w pierwszym miesiącu życia wcale nie zaleca się, by maluch był często myty, a już na pewno nie w pierwszych dniach po porodzie. Dlaczego? Zazwyczaj to położna myje maleństwo tuż po narodzinach, ponieważ jest to po prostu konieczne. Gdy dziecko wraca z opiekunami do domu, to powinni oni odczekać dwa lub nawet trzy dni, zanim ponownie zanurzą noworodka w wodzie.

Dlaczego jest to tak istotne? Początkowo skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, natomiast może ją również chronić tzw. maź płodowa. Jest ona naturalna i potrzebna. Jednocześnie warto dać maluchowi czas na przyzwyczajenie się do obecnych warunków. Wystarczy już, że będzie on miał kontakt z nowymi bodźcami, które są dla niego niezrozumiałe. Warto również dowiedzieć się, jak wykąpać noworodka, aby oszczędzić mu stresu - nie jest to trudne, natomiast trzeba trzymać się kilku podstawowych zaleceń specjalistów.

Jak wykąpać noworodka, aby nie płakał?


Najważniejsze jest podejście rodziców - do pierwszej kąpieli dziecka trzeba się odpowiednio przygotować i skupić na wykonywanej czynności. Należy zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, wybrać wygodną dla pociechy wanienkę oraz ustalić, w jakich godzinach będziemy dbać o higienę maluszka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ z czasem niemowlę zacznie zapamiętywać, kiedy nadchodzi pora mycia, a kiedy jest właściwy czas na sen. Ciepła woda z dodatkiem delikatnych płynów pomoże w wyciszeniu i uspokojeniu. Dlatego jeżeli rodzice pytają, kiedy kąpać noworodka, to położne wskazują, aby wybierać godziny wieczorne.

Ale co zrobić, aby obyło się bez płaczu? Kluczowa jest obecność opiekunów oraz stworzenie odpowiedniej i miłej atmosfery, która maluchowi będzie się kojarzyła tylko i wyłącznie w dobry sposób. O czym nie zapominać? Koniecznie trzeba unikać nerwowych ruchów, ponieważ mogą one wywołać płacz.

Zaleca się też zrezygnować z mocnego światła, gdyż na pewno nie jest ono sprzyjające dla tak relaksującej czynności. Podstawową zasadą jest jednak pozbycie się zdenerwowania i strachu. Oczywiście początkowo kąpiel dziecka będzie dla nas czymś nowym i trudnym, ale niemowlak poczuje się pewniej, gdy zobaczy, że jego rodzice także są spokojni.

Zaraz po kąpieli trzeba ubrać noworodka w wygodne i ciepłe ubranka, ponieważ w ten sposób kąpanie będzie kojarzyło się z czymś miłym. Ale nie tylko - jednocześnie chcemy przecież uniknąć przeziębienia.


Jak wykąpać noworodka, by oszczędzić mu płaczu? - dodano: 2021-03-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.