Dlaczego dziecko jest niejadkiem? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dlaczego dziecko jest niejadkiem?

-
Dlaczego dziecko jest niejadkiem?
Zdarza się, że małe dzieci wybrzydzają lub nie chcą jeść. To sytuacja, z którą zmaga się wielu rodziców. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Od tych najbardziej trywialnych po zdrowotne. Warto wiedzieć, dlaczego dziecko jest niejadkiem, bo rozwiązanie problemu może okazać się prostsze, niż się wydaje.


Jak sobie radzić z niejadkiem?


Jeżeli dziecko nie chce jeść, może się okazać, że nie wynika to z żadnych zaburzeń, tylko z niewłaściwego dawkowania posiłków. Brak apetytu u dzieci często jest winą opiekunów. Jeśli maluch dostaje zbyt dużo przekąsek w ciągu dnia, nie należy się dziwić, że nie ma ochoty na obiad. Tak samo dzieje się wtedy, kiedy podajemy dziecku zbyt duże porcje. Nawet dorośli, gdy się przejedzą, nie mają później apetytu - trudno się zatem dziwić maluchom, że w takiej sytuacji nie chcą jeść.

Do innych przyczyn może należeć niesmaczne w odczuciu dziecka jedzenie. Maluchy również mają swoje smaki i preferencje żywieniowe. Oczywiście, warto serwować bogatą w witaminy dietę, jednak jeśli dziecko czegoś nie lubi, to tego po prostu nie zje. Warto wówczas zastąpić taki produkt innym, który maluch lubi, a który dostarcza takich samych składników odżywczych. Dzieci niejadki to także te znudzone monotonną dietą – nie chcą jeść w kółko tego samego i w ten sposób dają o tym znać. Spory wpływ na zaburzenia apetytu mają też nieregularne posiłki.

Zaburzenia apetytu a czynniki psychiczne i zdrowotne


Innymi kwestiami, które mogą skutkować brakiem apetytu u dziecka są chociażby nieprzyjemna atmosfera przy stole, zmuszanie do jedzenia czy nadmiar zasad, których muszą się trzymać. Psychika dziecka, która dopiero się formuje, może bronić się przed tym wszystkim właśnie niechęcią do spożywania posiłków. Pojawia się stres. Dorośli również w sytuacjach stresowych często reagują brakiem apetytu. Nie warto narażać na to najmłodszych – lepiej budować w nich właściwe nawyki żywieniowe.

Brak apetytu u najmłodszych może mieć również podłoże zdrowotne. Jeśli zauważymy rozdrażnienie, podkrążone oczy, osłabienie, brak koncentracji, bóle brzucha, nudności a nawet zgrzytanie zębami, warto udać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że dziecko ma owsicę (tutaj więcej informacji). Zakażenie pasożytami to dość częste zjawisko u dzieci w wieku przedszkolnym. Łatwo mu zaradzić, ale trzeba działać szybko, aby nie doprowadzić do poważniejszych skutków. Pediatra szybko zdiagnozuje przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie, dzięki któremu dziecko szybko wróci do formy.

Dlaczego dziecko jest niejadkiem? - dodano: 2021-04-07

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.