Moje dziecko się jąka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Moje dziecko się jąka

-
Moje dziecko się jąka
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rosło i rozwijało się w sposób możliwie jak najbardziej poprawny, zdrowy i po prostu normalny. Nic więc dziwnego, że nawet najmniejsze odstępstwa od ogólnie przyjętej normy budzą poważne obawy. Jedną z takich właśnie kwestii jest jąkanie się dziecka. Co trzeba wiedzieć o tej przypadłości, jak powstaje, a co najważniejsze, jak sobie z nią poradzić?


Dlaczego dziecko się jąka?


Podstawową sprawą, o którą trzeba zadbać, gdy nasze dziecko zacznie się jąkać to dowiedzieć się, jakie mogą być powody takiego zjawiska i zaburzenia jego mowy. Co zatem może mieć wpływ na poprawne mówienie?

Podstawową przyczyną jąkania się u dziecka jest wychowywanie się dziecka z inną jąkającą się osobą. Malec po prostu zacznie naśladować taką osobę, przyjmując jej nawyki mówienia.

Bardzo często powodem jąkania jest niewielkie opóźnienie rozwoju dziecka w zakresie mowy. Malec zwyczajnie chce wypowiedzieć znacznie więcej słów, niż jego aparat mowy mu na to pozwala, co kończy się zacinaniem i jąkaniem.

Nie można zapominać, że jąkanie może być także efektem jakichś traumatycznych przeżyć dziecka lub też sytuacji stresowych, które pozostawić mogą w jego psychice trwałe zmiany.

Co bardzo ciekawe, często jąkanie pojawia się wtedy, gdy rodzice starają się przestawić dziecko z posługiwania się lewą ręką na prawą.

Jak poradzić sobie z tą przypadłością?


Jak zatem pomóc dziecku, które cierpi i męczy się w ten sposób? Podstawową sprawą w tym wypadku jest oczywiście to, aby dokonać diagnozy źródła tego problemu. Czy jest to inna jąkająca się osoba w jego otoczeniu, czy też może traumatyczne przeżycie lub wymuszanie zmiany ręki, którą posługuje się dziecko najczęściej?

To, czego natomiast nie powinno się robić, to zwracać dziecku uwagę na popełniane przez niego błędy podczas mówienia. Powodować to będzie narastanie w malcu stresu i frustracji, co rzecz jasna przynosić będzie zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego.

Jeśli chcemy pomóc dziecku uporać się z jąkaniem, musimy zdać sobie sprawę z tego, że to my jako jego rodzice jesteśmy dla niego przykładem i źródłem stylu mówienia. Żeby dziecko mogło nas naśladować, postarajmy się mówić nieco wolniej, aby wszystkie wypowiadane przez nas słowa były dla niego w pełni zrozumiałe. Równie ważne jest to, aby w kontakcie z dzieckiem starać się używać prostych, jasnych i co bardzo ważne krótki komunikatów, które dziecko będzie mogło o wiele łatwiej zapamiętywać.

Ostatnią z bardzo ważnych spraw jest ćwiczenie z maluchem aparatu mowy, poprzez wykonywanie prostych czynności, takich jak np. śpiewanie, dmuchanie baniek, czy też imitowanie dźwięków różnych zwierząt.

______________________________________________________________________

Artykuł przygotowany przez specjalistów z Kliniki GedeonMedica oferującej leczenie zaburzeń psychicznych, zaburzeń odżywiania i chorób psychosomatycznych.
www.gedeonmedica.pl

Gedeon Medica

Moje dziecko się jąka - dodano: 2021-10-14

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.