ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Poród do wody a immersja wodna

-
Poród do wody a immersja wodna
Dla każdej kobiety ciąża, a następnie przyjście na świat dziecka, to wydarzenia wyjątkowe. Większość z nas wyobraża je sobie jednak jako źródła cudownych, niekiedy wręcz bajkowych wspomnień, niezmąconych niczym uroczych przeżyć i tylko pięknych momentów. A w rzeczywistości okres zbliżającego się porodu jest wypełniony mnóstwem wątpliwości.

Wielu paniom towarzyszy również strach. W dodatku im bliższy jest planowany termin rozwiązania, tym te odczucia są częstsze, a ich intensywność coraz większa. Jednymi z najczęściej pojawiających się pytań są te, dotyczące bólu, który może towarzyszyć porodowi i sposobów jego złagodzenia.

Naturalne źródło zdrowia


Woda to jeden z tych czynników, bez których życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć. Od tysięcy lat ludzkość zna jej dobroczynne działanie dla organizmu. W dodatku prozdrowotne zastosowanie wody może być niezwykle szerokie. Jest składnikiem wielu preparatów, często stanowi istotną część leczniczej diety, ale również, dzięki swoim fizycznym właściwościom, bywa ważnym elementem na przykład w procesach rehabilitacji.

Woda to także doskonałe źródło wsparcia pań przy porodzie. Bóle o różnym stopniu nasilenia to naturalne doznania towarzyszące porodowi. Wiele kobiet poszukuje sposobów ich ograniczenia. Na szczęście współczesna medycyna zna wiele skutecznych rozwiązań pomagających sobie z tymi uciążliwościami poradzić. Niektóre z nich bazują na farmaceutykach. Są to przede wszystkim znieczulenie ogólne, zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wykorzystanie takiego typu znieczulenia jest niewskazane. Niektóre przyszłe mamy po prostu nie chcą sięgać po takie metody. Wtedy stosuje się naturalne, niefarmakologiczne środki łagodzenia bólu porodowego, wykorzystując między innymi wodę.Dobroczynny wpływ w wyjątkowej chwili


Prawdopodobnie każda z pań, które spodziewają się dziecka, zetknęła się z pojęciem porodu do wody. Jest to taki poród, podczas którego dziecko przychodzi na świat w wannie z ciepłą wodą. Podobną formą stosowaną w czasie akcji porodowej jest immersja wodna. Rodząca, korzystająca z tego rozwiązania, również przebywa w wannie lub pod prysznicem. Jednak, w odróżnieniu od porodu, dzieje się tak tylko w pierwszej jego fazie. Sam moment parcia odbywa się już poza wanną. W obu tych rozwiązaniach wykorzystuje się fakt, że woda (o temperaturze 36 – 37 stopni Celsjusza, czyli zbliżonej do naturalnej temperatury ciała zdrowego człowieka) wykazuje działanie łagodzące i przeciwbólowe. Przebywanie w niej sprawia także, że stres towarzyszący porodowi jest w sposób znaczący ograniczany.Immersja wodna - zalety i przeciwwskazania


Zalety immersji wodnej:
  • niefarmakologiczny, naturalny i skuteczny sposób łagodzenia bólu
  • redukuje stres związany z porodem
  • wspiera odpoczynek pomiędzy kolejnymi skurczami
  • pozwala na rozluźnienie mięśni
  • ułatwia zmianę pozycji i korzystanie z pozycji aktywnych (wertykalnych)

Przeciwwskazaniami do immersji wodnej mogą być: przedwczesny poród lub jego nieprawidłowy przebieg, pojawienie się zaburzeń rytmu serca płodu lub wystąpienie infekcji u matki.

Poród do wody - zalety i przeciwwskazania


Zalety porodu do wody:
  • pomaga łagodzić ból porodowy
  • umożliwia lepsze, samodzielne kontrolowanie przebiegu porodu
  • dziecko przychodzi na świat w środowisku, w jakim przebywało w czasie ciąży - z wody do wody
  • ciepła woda pozwala chronić krocze przed uszkodzeniem

Podobnie, jak w przypadku immersji, mogą pojawić się przeciwwskazania do porodu w wodzie. Ich przyczynami są m.in.: wystąpienie infekcji u matki, nieprawidłowy lub przedwczesny poród, zaburzenia rytmu serca płodu lub pojawienie się zielonego płynu owodniowego.

Właściwe miejsce, odpowiedni ludzie


Zarówno immersja wodna, jak i poród do wody, to skuteczne rozwiązania. Jednak ich zastosowanie wymaga specjalnych przygotowań i mogą być przeprowadzone tylko w odpowiednio wyposażonej placówce. Poza niezbędnym sprzętem, konieczny jest też udział odpowiednio przeszkolonego personelu. Jedynie fachowo przeszkolone położne mogą wspierać kobietę w czasie porodu. Również przyszłe mamy, decydując się na poród do wody bądź immersję, powinny wcześniej poznać specyfikę każdego z rozwiązań podczas zajęć w szkole rodzenia. Świadomy wybór techniki, a następnie jej odpowiednie przeprowadzenie pomogą sprawić, że dzień przyjścia maluszka na świat będzie źródłem samych dobrych wspomnień.

______________________________________________________________________

Artykuł przygotowany przez specjalistów ze Szpitala św. Anny w Piasecznie. Placówka należy do Grupy EMC Szpitale, największej sieci szpitali na rynku prywatnych usług medycznych. W ciągu ostatnich 11 lat w szpitalu urodziło się ponad 14 tysięcy dzieci. W ramach programu KOC (koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży) pacjentki mają zapewnioną refundowaną opiekę: od poczęcia do narodzin oraz podczas połogu, w tym bezpłatną Szkołę Rodzenia, poradnictwo laktacyjne, opiekę specjalistów i dostęp do nowoczesnej diagnostyki.
http://narodzinypiekna.pl/Poród do wody a immersja wodna - dodano: 2022-05-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.