ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Termin porodu - jak można go obliczyć?

-
Termin porodu - jak można go obliczyć?
Oczekiwanie na przyjście na świat maluszka, to dla przyszłych rodziców pełen przygotowań czas, w którym również pojawia się wiele pytań - wśród nich znajduje się zwłaszcza pytanie o termin porodu. Dowiedz się, jak obliczyć termin porodu z USG oraz jakie inne metody mogą przybliżyć datę rozwiązania.

Na jakie etapy dzieli się ciąża?


Dwie kreski na teście ciążowym to przypływ pozytywnych emocji i dla wielu kobiet niekończące się oczekiwanie na magiczny moment, jakim jest przyjście na świat ich maluszka. Z tego względu, większość przyszłych mam, które pragną poznać przybliżony termin rozwiązania, chętnie korzystają z kalkulatora ciąży dostępnego między innymi na stronie amko. Przeciętnie ciąża trwa 9 miesięcy, czyli około 280 dni, zaś czas trwania ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Jak przyznaje wiele kobiet, to właśnie pierwszy trymestr bywa najbardziej stresujący.

W tym okresie często pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak mdłości, przewlekłe zmęczenie czy bóle w podbrzuszu, które jednak najczęściej zanikają wraz z upływem 13. tygodnia ciąży. Drugi trymestr trwa od 14. do 26. tygodnia ciąży, zaś trzeci rozpoczyna się w 27. tygodniu ciąży i kończy w terminie porodu, czyli zwykle w 40-42. tygodniu ciąży. Następnie rozpoczyna się ok. 6. tygodniowy okres połogu, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie po trudnym dla niego wyzwaniu, jakim jest ciąża i przyjście na świat dziecka.

Jak obliczyć termin porodu?


Termin porodu wyliczony może zostać na podstawie różnorodnych metod. Warto jednak pamiętać, że dokładne jego określenie może niekiedy być trudne. Każda z nich może zatem wskazać przybliżoną datę przyjścia na świat maluszka, co jednak dla wielu kobiet ma duże znaczenie. Istnieją zarówno metody stosowane przez lekarzy, jak i przyszłe mamy - które z nich są najczęściej stosowane?
  • Termin porodu z USG - termin porodu wyznaczony przez lekarza ginekologa na podstawie badania ultrasonograficznego jest wysoce prawdopodobny, dzięki dokładności badania. Można go poznać już podczas pierwszej wizyty, która powinna odbyć się około 10. tygodnia ciąży. Wykonując badanie USG, specjalista określa wielkość pęcherzyka ciążowego, jak również długość dziecka (CRL) i zgodnie z określonym tygodniem ciąży, jest w stanie podać przybliżony termin rozwiązania;

  • Reguła Naegelego, czyli wyznaczenie terminu porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki - metoda ta przyjmuje zasadę, że okres ciąży rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem ostatniej miesiączki. Jest to jednak metoda skierowana do kobiet, które mają unormowany cykl miesiączkowy, trwający przeciętnie 28 dni. Chociaż metoda ta może wydawać się skomplikowana, łatwo można określić przybliżoną datę porodu przy pomocy kalkulatora ciąży.


Obliczanie terminu porodu przy pomocy kalkulatora ciąży


Przybliżony termin porodu można poznać między innymi dzięki skorzystaniu z wygodnego narzędzia, jakim jest kalkulator ciąży. Do wygenerowania wysoce prawdopodobnej daty przyjścia na świat dziecka potrzebna będzie data ostatniej miesiączki oraz dzień, w którym nastąpiło poczęcie. Dokładne daty wystarczy wprowadzić do kalkulatora i po chwili można poznać szacunkowy dzień, w którym prawdopodobnie maluszek powita świat.

Określenie terminu porodu jest jednak nieco bardziej skomplikowane w przypadku kobiet, które mają nieregularne miesiączki. W takim przypadku na większą dokładność można liczyć dzięki pomocy lekarza ginekologa, który będzie w stanie określić go między innymi na podstawie rozpulchnienia macicy bądź tętna dziecka. Lekarz może również postarać się oszacować termin porodu z USG na podstawie ruchów płodu, jednak będzie to możliwe dopiero około 20 tygodnia ciąży.

Jak przygotować się do porodu?


Odpowiedzią na pytanie, dlaczego ustalenie terminu porodu jest istotne dla tak wielu przyszłych rodziców, jest przede wszystkim chęć przygotowania się do narodzin we właściwy sposób. Jest to ważne zarówno w kwestii wyboru wyprawki i ubranek dostosowanych do pory roku, podczas której maluszek powita świat, jak i poważniejszych kwestii, takich jak wybór szpitala, w którym przyszła mama zostanie otoczona właściwą opieką.

Nie można jednak zapomnieć również o przygotowaniu ciała i umysłu, co pozwala kobiecie przygotować się do tego kluczowego momentu. Wraz z ginekologiem warto porozmawiać o aktywności fizycznej, jaka jest wskazana w danym przypadku - należy pamiętać, że każda ciąża jest inna, dlatego też wszelkie decyzje warto skonsultować w pierwszej kolejności ze specjalistą. Ćwiczenia o niskim stopniu intensywności bywają niekiedy pomocne i zazwyczaj można zacząć je wykonywać od momentu rozpoczęcia drugiego trymestru ciąży - skupiają się one na wzmocnieniu dna miednicy oraz nauce prawidłowego oddychania, co jest pomocne zwłaszcza podczas porodu.

Ostatnim etapem jest przygotowanie wyprawki do szpitala, która powinna zawierać niezbędne artykuły dla noworodka oraz mamy, w tym artykuły higieniczne. Warto zabrać się za jej kompletowanie z wyprzedzeniem, aby o wszystkim pamiętać - jest to istotne zwłaszcza podczas pierwszej ciąży, kiedy przyszła mama przez towarzyszący jej stres i fizyczne dolegliwości związane z ciążą może mieć wątpliwości, czy w szpitalnej wyprawce na pewno znalazło się wszystko, czego będzie potrzebować. Warto wtedy porozmawiać z położną, która podpowie, co z pewnością przyda się maluszkowi i jego mamie tuż po porodzie.

Termin porodu - jak można go obliczyć? - dodano: 2022-07-09

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.