ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dlaczego nie wszystkie leki można przyjmować podczas ciąży?

-
Dlaczego nie wszystkie leki można przyjmować podczas ciąży?
Ciąża jest okresem szczególnym dla każdej kobiety. Zdrowie i bezpieczeństwo stają zwykle wówczas na pierwszym miejscu. Ciąża nie daje niestety immunitetu na choroby. Dodatkowo nie wszystkie leki są bezpieczne dla płodu i mogą wpłynąć na jego rozwój oraz zdrowie samej matki.

Z czego wynika niebezpieczeństwo?


Przyczyny, dla których niektóre leki nie są zalecane w ciąży, są różnorodne. W niektórych przypadkach leki mogą przenikać przez łożysko i wpłynąć na rozwój narządów płodu. Inne leki mogą zwiększać ryzyko poronienia lub wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Jakich leków unikać w ciąży?


Istnieje wiele leków, których nie zaleca się przyjmować w ciąży, w tym między innymi leki przeciwbólowe takie jak aspiryna i ibuprofen, leki przeciwzapalne, leki na choroby serca, leki przeciwdepresyjne oraz leki stosowane w leczeniu chorób tarczycy. Wszystkie te leki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu oraz stan zdrowia matki. Leki szczególnie niebezpieczne dla rozwoju płodu to leki stosowane w chorobach reumatycznych lub nowotworowych.

W przypadku niektórych chorób, nie ma jednak innego wyjścia niż stosować je w trakcie trwania ciąży. Używa się ich tylko wtedy, gdy korzyści dla matki są większe niż potencjalne ryzyko dla dziecka. Na przykład w przypadku choroby tarczycy, leczenie lekami może być konieczne, aby uniknąć powikłań ciąży i zagrożenia dla zdrowia matki[1].

Należy jednak pamiętać, że stosowanie leków w ciąży powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, czy też przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem danego leku. Niezależnie czy chodzi tu o leki na częste przypadłości w czasie ciąży, takie jak wzdęcia, nudności i niestrawność, czy też leki doraźne, brane w przypadku przeziębienia czy innej choroby. Zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę każdego preparatu, czy to leku na wzdęcia, kaszel czy niestrawność. W wielu przypadkach ponadto możliwe jest zastosowanie alternatywnych metod leczenia, takich jak terapia behawioralna, zmiana diety czy odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Konsultować z lekarzem?


Kobiety w ciąży powinny unikać samodzielnego stosowania leków bez konsultacji z lekarzem. Niestety wiele kobiet podejmuje takie decyzje, wierząc że stosowane przez nie leki są bezpieczne dla płodu[2]. Tymczasem nawet leki dostępne bez recepty mogą mieć negatywny wpływ na ciążę, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

W przypadku przyjmowania leków przed ciążą, ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem i zapytać o bezpieczeństwo kontynuowania terapii w czasie ciąży. Niektóre leki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu w okresie pierwszych miesięcy ciąży, dlatego tak ważne jest, aby planując powiększenie rodziny skonsultować się z lekarzem i omówić kwestię stosowanego leczenia.

Ciąża jest okresem szczególnym dla każdej kobiety i wymaga szczególnej troski o zdrowie i bezpieczeństwo matki oraz dziecka. Stosowanie leków w czasie ciąży powinno być zawsze uzgadniane z lekarzem i ograniczone do niezbędnego minimum. Kobiety w ciąży powinny unikać samodzielnego stosowania leków oraz stosować się do zaleceń lekarza dotyczących zdrowego stylu życia, diety i aktywności fizycznej.

_______________________________________________________

[1] Drug safety in pregnancy: the German Embryotox institute, Katarina Dathe & Christof Schaefer, European Journal of Clinical Pharmacology volume 74, pages171–179 (2018)
Dlaczego nie wszystkie leki można przyjmować podczas ciąży? - dodano: 2023-04-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.