Co to jest poród lotosowy? Korzyści i potencjalne zagrożenia « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Co to jest poród lotosowy? Korzyści i potencjalne zagrożenia

-
Co to jest poród lotosowy? Korzyści i potencjalne zagrożenia
Aktualnie na świecie coraz częściej słyszy się o porodach lotosowych. W polskich szpitalach, przynajmniej na razie, nie są one jednak szczególnie popularne. Na czym polega rodzenie lotosowe? Jakie są możliwe zagrożenia, a jakie zalety porodów lotosowych? O czym należy pamiętać, decydując się na tego typu rozwiązanie? Wyjaśniamy wątpliwości.Na czym polega poród lotosowy?


Poród lotosowy przebiega podobnie jak tradycyjny – aż do III okresu porodu. Standardowo po urodzeniu dziecka, a następnie łożyska na sznur pępowinowy zakładany jest zacisk, po czym pępowinę przecina się specjalnymi nożycami medycznymi. Natomiast założeniem porodu lotosowego jest nieprzecinanie i niepodwiązywania pępowiny, a pozostawienie jej oraz łożyska aż do momentu, gdy samoistnie oddzielą się od ciała dziecka. Zwykle pępowina wysusza się i odpada w ciągu od 3 do 10 dni od przyjścia na świat maluszka.

Po porodzie lotosowym zazwyczaj łożysko zostaje umyte z krwi, owinięte w gazę lub pieluchę tetrową i umieszczane w misce z solą, która ma zapobiec procesom gnilnym.

Poród lotosowy wziął swoją nazwę od kwiatu lotosu, będącego symbolem życia i harmonii. Zwolennicy tego typu rozwiązania podkreślają, że jest on doskonałym przykładem naturalnego i fizjologicznego podejścia do narodzin dziecka, bez zbędnych interwencji medycznych.

Pierwszy poród lotosowy na świecie


Pierwszy poród lotosowy odbył się w 1974 roku w USA. Pielęgniarka i jasnowidzka Claire Lotus Day, obserwując zachowania szympansów, spostrzegła, że rodzące samice pozostawiają łożysko w stanie nienaruszonym aż do samoistnego wysuszenia i odpadnięcia. Postanowiła, że po wydaniu na świat swojego dziecka postąpi tak samo, ponieważ czuje, że dzięki temu noworodek łagodniej i swobodniej przejdzie z bezpiecznego świata wewnątrzmacicznego do świata zewnętrznego. Kobieta do dziś nazywana jest "matką porodów lotosowych".

Poród lotosowy – zalety


Według zwolenników porodów lotosowych tego typu rozwiązanie ciąży jest zgodne z naturą, a rodzące się tzw. lotosowe dzieci są spokojne i mają łagodne usposobienie. Ma to wynikać z faktu, iż ich przyjście na świat jest pozbawione ingerencji medycznych i traumy poporodowej związanej z nagłym odpępnieniem, czyli odcięciem pępowiny zaraz po porodzie.

Entuzjaści rodzenia lotosowego uważają również, że dzieci z takich porodów mogą mieć w przyszłości lepszą odporność, ponieważ pozostawienie pępowiny na dłużej pozwala na przekazanie noworodkom większej ilości krwi i składników odżywczych. Należy jednak podkreślić, że nie ma jednoznacznych badań medycznych, które potwierdzałyby, iż ten sposób rozwiązania ciąży jest korzystniejszy dla noworodka niż poród klasyczny.

Poród lotosowy – potencjalne zagrożenia


Medycy podkreślają, że porody lotosowe mogą nieść za sobą pewne zagrożenia, w tym m.in. zwiększone ryzyko żółtaczki fizjologicznej o wysokim stężeniu bilirubiny. Specjaliści wskazują, że pozostawienie łożyska z ciałem dziecka na kilka dni jest niehigieniczne i niesie za sobą zwiększone ryzyko infekcji. Martwe łożysko jest wypełnione krwią, która – w wilgotnym i ciepłym środowisku – stanowi dobre podłoże do rozwoju patogenów. Co więcej, noworodka połączonego sznurem pępowinowym z łożyskiem o wiele trudniej jest odpowiednio myć i pielęgnować, a także ubierać czy karmić.

Wielu naukowców nie zgadza się również z tezą, iż porody lotosowe są bliższe naturze niż porody tradycyjne. Wskazują oni, że większość ssaków po wydaniu młodych na świat odgryza sobie pępowinę – nie czeka kilka dni, aż sama wyschnie i odpadnie.

Rodzenie lotosowe w Polsce


Porody lotosowe nie są szczególnie popularne w Polsce. Jeśli rodzice decydują się na ten typ porodu, najczęściej odbywa się on w ich domu, z udziałem położnej lub douli.

W polskich szpitalach praktykowanie porodów lotosowych jest stosunkowo rzadkie. Pierwszy tego typu poród odbył się w olsztyńskim szpitalu w 2019 roku i poprzedzony był wieloma przygotowaniami po stronie personelu medycznego.

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i obejmującymi wszystkie szpitale w naszym kraju, pępowina powinna zostać przecięta po ustaniu jej tętnienia, najczęściej po około minucie od narodzin maluszka. Wielu lekarzy-położników podchodzi sceptycznie do porodów lotosowych, jednak istnieją placówki, w których mogą być one realizowane.

Jeżeli chcesz rodzić lotosowo, upewnij się, że Twoje preferencje i oczekiwania zostaną uwzględnione w szpitalu, w którym Twoje dziecko ma przyjść na świat. Szczegóły i ważne dla Ciebie kwestie warto omówić z personelem medycznym wcześniej, nawet kilka miesięcy przed planowym rozwiązaniem.

Jeśli wolisz rodzić lotosowo w warunkach domowych, niezbędne będzie przejście "kwalifikacji do porodu domowego" u położnej, która będzie ten poród przyjmować.

Co to jest poród lotosowy? Korzyści i potencjalne zagrożenia - dodano: 2023-07-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.