Jak chronić skórę dziecka przed wiosennym słońcem « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak chronić skórę dziecka przed wiosennym słońcem

-
Jak chronić skórę dziecka przed wiosennym słońcem
Wrażliwa skóra dziecka narażona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie tylko w upalne letnie dni, ale także wiosną. Promienie UVA towarzyszą nam bowiem każdego dnia, a ich nadmiar może doprowadzić do poważnych następstw. Właściwa ochrona skóry malucha to klucz do utrzymania jej w dobrej kondycji.Dlaczego już wiosną należy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną u najmłodszych


Skóra dziecka jest dużo delikatniejsza niż u dorosłego, ma cieńszy naskórek, traci też szybciej wodę, ponieważ jej płaszcz lipidowy nie jest w pełni uformowany. Dlatego nawet ekspozycja na delikatniejsze wiosenne słońce powinna być poprzedzona nałożeniem odpowiednich kosmetyków, a czas przebywania w jego promieniach nie powinien przekraczać 30 min. w przypadku maluchów, które nie ukończyły 4 lat. Starszakom możemy pozwolić maksymalnie na 60 minut ekspozycji. Pamiętajmy, by zaczynać od kilku, kilkunastu minut i stopniowo zwiększać czas kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Najmłodsi, do ukończenia 6. miesiąca życia, nie powinni w ogóle przebywać na słońcu. Jeśli jednak nie da się uniknąć kontaktu niemowlaka z promieniami słońca, koniecznie należy zastosować odpowiedni kosmetyk ochronny.

Emulsje i kremy ochronne należy nanosić 20 min przed wyjściem na dwór, a następnie ponawiać nakładanie co dwie godziny. Jeśli dziecko zażywa kąpieli, to po każdym wyjściu z wody powinno zostać ponownie posmarowane.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kosmetyki z filtrem dla dzieci


W sklepach, drogeriach i aptekach znajdziemy wiele kosmetyków przeznaczonych do ochrony skóry dzieci przed słońcem. Które z nich wybrać, jakimi kryteriami się kierować – podpowiemy na co należy zwrócić uwagę.
  • wysokość filtra UV – najbardziej odpowiednie dla najmłodszych są filtry UV 30 i 50 SPF. Wysokie filtry są szczególnie ważne w przypadku dzieci o jasnej karnacji, a także partii ciała, które dłużej wystawione są na słońce (np. twarz).

  • rodzaj filtra – w kosmetykach stosowane są dwa typy filtrów: mineralne (fizyczne) i chemiczne. W przypadku wrażliwej skóry małego dziecka godne polecenia są filtry mineralne (dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku), które osadzają się na jej powierzchni nie wnikając do głębszych warstw. Wyłącznie takie filtry powinniśmy stosować do 2 roku życia dziecka. Starsze maluchy mogą już korzystać ze specyfików, w których oprócz filtrów mineralnych zastosowano filtry chemiczne (xybenzon, awobenzon, oktokrylen, homosalat, oktoksyna). Takie połączenie gwarantuje optymalną ochronę.

  • skład chemiczny – zadbajmy o to, by w używanym preparacie było jak najmniej konserwantów i barwników, które mogą podrażniać skórę dziecka.

Szeroki wybór kosmetyków ochronnych dla dzieci znaleźć można na stronie https://www.apo-discounter.pl. Znajdziemy tu ofertę skierowana zarówno do najmłodszych, jak i trochę starszych maluchów.

Ochrona przed słońcem to nie tylko kosmetyki


Dużą rolę w ochronie skóry przed działaniem słońca odgrywa ubiór. Dzieci, szczególnie te małe, zawsze powinny nosić czapki z daszkiem lub bawełniane kapelusze z rondem. Ważne jest, aby nakrycie głowy osłaniało twarz dziecka i kark, który podczas zabawy w piaskownicy, czy w trakcie innych aktywności, szczególnie wystawiony jest na działanie słońca. Niemowlaki i starsze maluchy ubierajmy w lekkie, luźne koszulki z długim rękawem, najlepiej z bawełny i swobodne okrycia wierzchnie. Na słońcu doskonale sprawdzają się ubrania w jasnych kolorach, gdyż odbijają promienie słoneczne i nie nagrzewają się tak bardzo, jak ciemne.

Zasłaniajmy dziecko w wózku budą lub parasolem. Podobnie chrońmy maluchy bawiące się w piaskownicy, grodzie, czy nad wodą. Wówczas także najlepiej sprawdzą się większe rozkładane parasole lub materiałowe namioty.

Podczas wiosennych spacerów pamiętajmy także o okularach słonecznych dla dzieci. Już roczne dziecko powinno je nosić i co istotne, wybierzmy dobre okulary u optyka, a nie w markecie. Zadbajmy o delikatny wzrok naszej pociechy, gdyż oczy także są bardzo narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

I co najważniejsze, to odpowiednie nawodnienie. Zawsze zabierajmy ze sobą picie, najlepiej jeśli to będzie woda. Jeśli maluch nie przepada za wodą, możemy rozcieńczyć sok owocowy lub przygotować domową lemoniadę.

Jak chronić skórę dziecka przed wiosennym słońcem - dodano: 2024-03-22

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.