ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak kolagen pomaga na rozstępy

-
Jak kolagen pomaga na rozstępy
Rozstępy to równoległe, wrzecionowate smugi na cienkiej skórze. W tych miejscach skóra jest pozbawiona normalnych struktur, takich jak mieszki włosowe czy gruczoły. Rozstępy pojawiają się jako atroficzne blizny skórne, w których luki są wypełnione nowymi, niezorganizowanymi włóknami kolagenu i elastyny. Wyjaśniamy, jak może pomóc kolagen na rozstępy.


Dlaczego powstają rozstępy


Rozstępy powstają przez zaburzenie procesu funkcjonowania fibroblastów, komórek produkujących kolagen i elastynę. Trzy mechanizmy są związane z ich powstawianiem.

Mechanizm hormonalny


  • nadmiar kortyzolu upośledza syntezę kolagenu, co powoduje powstawanie rozstępów,
  • przyjmowanie leków z glikokortykosteroidami w składzie sprawia, że synteza kolagenu zostaje zahamowana, a istniejące włókna kolagenowe są degradowane,
  • nadmiar estrogenu w organizmie prowadzi do dysfunkcji fibroblastów, co powoduje tworzenie bardziej kruchych i mniej rozciągliwych włókien kolagenu i elastyny.

Mechanizm fizyczny


  • rozstępy powstają jako skutek nadmiernego rozciągania skóry, prowadzącego do zrywania regularnej sieci włókien kolagenowych.

Mechanizm genetyczny


  • lekarze podejrzewają, że czynnikiem dziedziczonym genetycznie może być obniżona synteza włókien kolagenowych i elastynowych, która skutkuje mniejszą odpornością skóry na rozciąganie.

Rozstępy dotykają 90% kobiet w ciąży


Statystyki są bezwzględne - około 70% dorastających dziewcząt i aż 90% kobiet w okresie ciąży dotyczy problem rozstępów na skórze.

W okresie ciąży i dorastania mogą wystąpić wszystkie trzy mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie rozstępów:
  • nadmiar estrogenu w organizmie,
  • rozciąganie skóry,
  • czynniki genetyczne.

Jak działa kolagen w formie hydrolizatu


Hydrolizat to forma kolagenu rozłożona na mniejsze i krótsze elementy, co zwiększa biodostępność tego białka i ułatwia wchłanianie go w jelicie cienkim. Peptydy kolagenowe, szczególnie te pochodzące z rybich skór, zawierają specyficzny skład aminokwasowy z wysokim stężeniem glicyny, proliny i hydroksyproliny.

Peptydy kolagenu dostarczane w formie suplementu to bodziec potrzebny fibroblastom – komórkom tworzącym kolagen do zwiększenia ich aktywności metabolicznej. Rezultatem jest większa i szybsza synteza nowego kolagenu skórnego i wszystkich innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej, równoważąca to, co zostało utracone w wyniku czynników fizycznych, hormonalnych lub środowiskowych.

Przyjmowanie peptydów kolagenu przyczynia się do wzrostu syntezy kolagenu typu I w skórze, co z kolei wpływa na jej gęstość, elastyczność i młodszy wygląd.

Podsumowując - rozstępy wynikają z zaburzenia procesu funkcjonowania fibroblastów, a kolagen zwiększa aktywność metaboliczną tych komórek. Czy kolagen do picia jest więc złotym środkiem na rozstępy w ciąży?

Największy wpływ na rozstępy mamy w ich fazie zapalnej, kiedy powstają i mają postać mocno czerwonych pasm, a zazwyczaj jest to właśnie okres ciąży - mówi Martyna Ubych, prezes Ysto.plAktualny stan wiedzy nie pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, jakie są możliwe długoterminowe skutki uboczne suplementacji kolagenem dla mamy i dziecka. Nie przeprowadzono również wiarygodnych badań klinicznych, które udowadniałby skuteczność peptydów kolagenowych na skórze z rozstępami. Mamy takie badania w obszarze redukcji cellulitu, zmarszczek, poprawy nawilżenia skóry i jej elastyczności, ale nie w przypadku rozstępów.

Teoria i doświadczenia wielu klientek sprzyja założeniu, że suplementacja kolagenu może dać świetne efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie intensywnej, przynajmniej 8-tygodniowej suplementacji peptydami kolagenowymi przed planowaną ciążą. To zapewni skórze poprawę elastyczności, a więc będzie bardziej odporna na rozciąganie. Dzięki temu będziemy również pewni, że nasze fibroblasty w takcie ciąży będą pracowały na najwyższych obrotach – kontynuuje ekspertka marki Ysto.

Jak poradzić sobie ze starymi rozstępami


Faza zanikowa rozstępów to czas, kiedy pasma bledną, zmniejszają się i następuje częściowa regeneracja skóry. Nigdy jednak samoistnie nie powróci do stanu sprzed wystąpienia rozstępów. Co możemy zrobić?

Wysoką skutecznością cechują się wszystkie zabiegi gabinetowe, które są tworzą kontrolowane mikrourazy, takie jak laser, laser frakcyjny, mikronakłócia. W rezultacie skóra zostaje pobudzona do naturalnej regeneracji – wytwarzana jest nowa tkanka kolagenowa i elastynowa wypełniająca rozstępy.

Zabiegi degradujące kolagen i wspomagające jego regenerację to świetny moment na suplementację kolagenu w formie hydrolizatu; skóra będzie pobudzona do syntezy zdrowych, prawidłowych włókien kolagenowych i elastynowych z zewnątrz i od środka.

Jak kolagen pomaga na rozstępy - dodano: 2024-04-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.