ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Przewlekły kaszel u dziecka - kiedy warto wykonać test na krztusiec

-
Przewlekły kaszel u dziecka - kiedy warto wykonać test na krztusiec
W okresie jesienno-zimowym u wielu dzieci często występuje przeziębienie i chociaż obniża ono komfort życia i czasami wymaga zastosowania leków, to zazwyczaj szybko przechodzi. Problem w tym, że krztusiec, czyli bakteryjna choroba układu oddechowego początkowo przypomina zwykłe przeziębienie, a wczesna diagnoza jest w tym przypadku kluczowa. Warto więc wiedzieć, kiedy należy wykonać test na krztusiec u dziecka, aby w razie potrzeby można było jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie.

  1. Jakie są popularne objawy krztuśca?
  2. Czy u osób dorosłych objawy krztuśca są takie same?
  3. Dlaczego szybka diagnoza krztuśca jest kluczowa?
  4. Gdzie wykonać test na krztusiec i jak przygotować dziecko do badań PCR?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie są kluczowe objawy krztuśca (często określanego jako koklusz), które powinny zaniepokoić rodziców, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Znajdziesz w nim również wyjaśnienie, dlaczego odpowiednia diagnoza ma tak duże znaczenie oraz dowiesz się, jakie badania należy wykonać i jak prawidłowo przygotować dziecko do testu PCR.


Jakie są popularne objawy krztuśca?


Ze względu na liczne podobieństwa, jakie występują w przypadku zwykłego przeziębienia oraz krztuśca, bardzo łatwo o błędną diagnozę. To właśnie dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na objawy, które mogłyby sugerować występowanie kokluszu. Do najpopularniejszych objawów krztuśca należy zaliczyć:
  • Przewlekły kaszel - jeżeli kaszel utrzymuje się ponad dwa tygodnie, a do tego nasila nocą, może to oznaczać krztusiec.
  • Nagłe ataki kaszlu - nagłe i silne ataki kaszlu, które trwają nawet kilka minut, również powinny wzbudzić niepokój.
  • Wymioty towarzyszące kaszlowi - występują głównie u dzieci.
  • Osłabienie organizmu i brak apetytu - są to objawy grypopodobne i mogą występować również w przypadku przeziębienia, ale nie należy ich bagatelizować, jeżeli łączą się z mocnym kaszlem i trudnościami w oddychaniu.


Na szczęście dzięki rozwojowi medycyny, obecnie można łatwo potwierdzić lub wykluczyć obecność tej choroby. W diagnostyce krztuśca wykorzystuje się obecnie proste badanie PCR. Jest to najlepszy sposób, aby szybko potwierdzić zakażenie.


Czy u osób dorosłych objawy krztuśca są takie same?


Rodzice dziecka chorego na krztusiec muszą mieć świadomość, że również są narażeni na zakażenie. Jest to bardzo zakaźna choroba, która przenosi się drogą kropelkową. U osób dorosłych większość objawów jest podobnych do tych, które występują u dzieci. Jedyna różnica jest taka, że zazwyczaj są one nieco łagodniejsze, przez co można je pomylić z długotrwałym przeziębieniem. Warto jednak pamiętać, że chociaż u dorosłych krztusiec może nie być aż tak uciążliwy, to jeżeli nie zostaną zdiagnozowani, mogą przez cały czas zarażać nieświadomie innych.


Dlaczego szybka diagnoza krztuśca jest kluczowa?


Brak podjęcia niezbędnych działań w związku z krztuścem może mieć wiele poważnych konsekwencji. Choroba jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt i najmłodszych dzieci, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia układu oddechowego lub zapalenia płuc. W skrajnych przypadkach może wystąpić niedotlenienie mózgu. Zamiast więc ryzykować, najlepiej od razu skorzystać z możliwości szybkiego rozpoznania choroby, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Prawidłowo postawiona diagnoza daje możliwość szybkiego podjęcia leczenia, co w większości przypadków oznacza zastosowanie antybiotykoterapii (azytromycyną lub klarytromycyną). Im szybciej poda się odpowiednie leki, tym mniejsze ryzyko powikłań. To natomiast ma ogromne znaczenie w przypadku maluchów, u których nieleczony krztusiec może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia hospitalizacji.

O ile jeszcze kilka lat temu trudno było tak naprawdę skorzystać z łatwo dostępnych testów, to obecnie sytuacja się poprawiła. Rzetelny test na krztusiec dostępny jest w ofercie POLMED, czyli prywatnego operatora opieki medycznej z placówkami działającymi na terenie całego kraju: https://polmed.pl/badania/diagnostyka-chorob/test-na-krztusiec/.


Gdzie wykonać test na krztusiec i jak przygotować dziecko do badań PCR?


To właśnie wspomniane placówki stanowią najlepszy wybór, jeżeli trzeba przeprowadzić badanie PCR pozwalające potwierdzić obecność krztuśca. Ta nowoczesna metoda diagnostyczna polega na wykryciu DNA bakterii Bordetella pertussis w wymazie z jamy nosowo-gardłowej. Oferują ją wszystkie placówki POLMED, a rodzice zainteresowani skorzystaniem z tego badania nie muszą nawet umawiać się na wizytę. Wystarczy jedynie przyjść do jednego z licznych punktów w godzinach pracy i zgłosić chęć przeprowadzenia testu PCR.

W celu uzyskania wiarygodnych wyników należy natomiast stosować się do zaleceń lekarzy. Zgodnie z nimi dziecko nie powinno jeść ani pić na minimum trzy godziny przed badaniem. Na dwie godziny przed pobraniem wymazu warto natomiast unikać mycia zębów oraz stosowania tabletek na ból gardła. To samo dotyczy gum do żucia oraz sprayów do nosa, które mogłyby zaburzyć wyniki badania. Jeżeli dziecko ma katar, bezpośrednio przed badaniem PCR powinno wstrzymywać się od wydmuchiwania nosa. Dodatkowe informacje na temat testu dostępne są na stronie POLMED.

Przewlekły kaszel u dziecka - kiedy warto wykonać test na krztusiec - dodano: 2025-03-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.