ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Co robić, by maluch miał zdrowe ząbki?

-

Anna Uchniewska - stomatolog

Gabinet Stomatologiczny; Płock

Z pewnością każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało piękny i zdrowy uśmiech.

Jako stomatolog bardzo często widzę już u małych dzieci (2-3 lata) bardzo zepsute ząbki, często zostają z nich same korzenie! Jest to ostra forma próchnicy powstała na skutek nieprawidłowego odżywiania dziecka i słabej higieny. Jest to tzw. próchnica butelkowa.

Aby Twoje dziecko miało zdrowe zęby od najmłodszych lat zastosuj kilka wskazówek:

1. Przede wszystkim zacznij od siebie.
Najlepiej jeszcze w czasie ciąży. Dbaj o swoje własne zęby, wylecz ubytki i wszystkie ewentualne stany zapalne. Usuń kamień czy osad, wylecz dziąsła zanim dziecko się urodzi.

Dlaczego?
-> ostatnie badania pokazują, że stany zapalne dziąseł i przyzębia u przyszłej mamy mogą być w niektórych przypadkach przyczyną przedwczesnego porodu
-> aby przekazać dziecku "dobre" bakterie. Ponieważ w brzuszku mamy dzidziuś nie ma żadnych bakterii, dziecko "przejmuje" od rodziców - najczęściej od mamy fizjologiczne bakterie, które są w buzi. Każdy ma pewien "zestaw" własnych nieszkodliwych bakterii, które są normalnie w ustach, jelitach czy na skórze. Dobrze więc będzie, jeżeli u rodziców w momencie narodzin maluszka i później też, będa same "grzeczne" bakterie, a nie takie z wielkim apetytem na robienie dziur w zębach.
-> dziecko będzie brać z Ciebie przykład. Dużo trudniej będzie nakłonić malucha do mycia ząbków, jeśli nie zobaczy, że Ty to robisz, a jeżeli będziesz chodzić np. z dziurawym zębem, lub, co gorsza - bez zęba - kto wie, może pomyśli, że skoro np. mama tak wygląda, to widocznie tak jest ładnie...

2. Dieta
Pamiętaj o swojej diecie w czasie ciąży, czy karmienia, ponieważ dostarczasz maleństwu składników do budowy między innymi kości i zębów. Stawiaj na jakość pokarmów, dbaj o odpowiednią ilość wapnia, witamin i minerałów.

Dieta u dziecka
Najlepsze dla dziecka jest karmienie piersią. Jeżeli chodzi o ząbki - są dwa główne powody:
1. jeżeli maluszek ssie pierś, musi się trochę napracować (oczywiście, sprawia mu to tez wielką przyjemność), a przez to ćwiczy mięśnie służące do żucia, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wad zgryzu i w przyszłości chorób stawu skroniowo-żuchwowego.
2. karmienie piersią jest o wiele zdrowsze dla malutkich ząbków, gdy się już pojawią, ponieważ (jeżeli dziecko ssie prawidłowo) pokarm z brodawki sutkowej jest jakby "wtryskiwany" wprost do gardła maluszka i omija w ten sposób ząbki. Oczywiście również należy dbać o oczyszczanie ząbków - według wskazówek.

Jeśli karmisz butelką, lub przepajasz dziecko trzymaj się tych zasad, szczególnie gdy ma już ząbki:
1. najlepiej karmić dziecko, gdy jest rozbudzone - jest wtedy lepszy przepływ śliny, która naturalnie oczyszcza buzię.
2. jeśli podajesz butelkę dziecku podczas snu, dbaj o to, aby płyny te nie zawierały cukru ani skrobi.
3. najgorsze dla zębów są gęste słodkie kaszki, lub gęste soki, które doskonale "oblepiają" zęby, cechuje je też duża zawartość cukrów (skrobia z kaszki jest też rodzajem cukru, tak samo soki - nawet niesłodzone zawieraja naturalne cukry owocowe, a mleko cukier mleczny laktozę).
4. dawajmy dziecku pokarmy wymagające gryzienia np. skórki od chleba, marchewkę, jabłko, kalarepę wzmacnia to mięśnie żujące i zapobiega wadom zgryzu.

Podsumowując:
Nawet te pokarmy które zalecamy w dzień jako zdrowe i pożywne są jednak w nocy bardzo niezdrowe dla zębów:
* kaszki
* mleko i mieszanki mleczne
* soki owocowe i warzywne
* słodzone cukrem lub glukozą napoje - herbatka, czy woda

Można natomiast podawać czystą wodę, herbatki niesłodzone.

Jeżeli dajesz dziecku słodycze pamietaj o zasadach jak jeść je bezpiecznie dla zębów:
-> najlepiej słodycze jeść zaraz po posiłku - do pół godziny.
Lepiej zjeść kilogram cukierków na raz niż po jednym co chwilę, w niektórych krajach panuje zwyczaj, że dzieci nie jedza słodyczy w ciągu tygodnia, za to w soboty ile dusza zapragnie (tak zwane słodkie soboty), a po tych kilogramach najlepiej zaraz umyć zęby.

3. Higiena
-> nawet, gdy maluszek jeszcze nie ma zębów - można oczyszczać jego buzię np. palcem owiniętym chusteczką.
-> przyzwyczajaj go do mycia, kupując mu specjalny gumowy gryzaczek w kształcie szczoteczki masuje on dziąsła, co jednocześnie łagodzi dolegliwości przy ząbkowaniu.
-> gdy pojawiają sie pierwsze ząbki, kup specjalną maleńką mięciutką szczoteczkę i myj ząbki 2-3 razy dziennie, a szczególnie przed dłuższym spaniem (wieczorem).
-> u nieco starszych dzieci należy dbać o to, by nasza pociecha nabrała nawyku mycia ząbków. Trzeba sprawić maluchowi niezbyt twardą szczoteczkę o małej główce i możliwie atrakcyjnym wyglądzie. Należy też zwracać uwagę na włoski, gdy się powyginają - wymienić na nową.

Na początek możemy zacząć od mycia bez pasty, ucząc malucha szczotkowania na wszystkich powierzchniach ząbków, najlepiej małymi kółeczkami. Z czasem możemy wprowadzić pastę do zębów, powinna mieć dla dziecka atrakcyjny smak. Przy paście należy zwrócić uwagę, aby u małych dzieci była to specjalna pasta do ząbków mlecznych, ma wtedy zwykle przyjemny smak i zmiejszoną ilość fluoru, ponieważ nie wszystkie dzieci potrafią dobrze wypluwać.

Pamiętaj też o własnym przykładzie! Dzieci uczą się przecież przez naśladowanie dorosłych! Życzę więc Tobie i Twojemu dziecku wspaniałego, zdrowego uśmiechu.

Co robić, by maluch miał zdrowe ząbki? - dodano: 2006-03-22

Avatar
Anna Uchniewska - stomatolog

Gabinet Stomatologiczny; Płock

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.