ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Co robić, by maluch miał zdrowe ząbki?

-

Anna Uchniewska - stomatolog

Gabinet Stomatologiczny; Płock

Co robić, by maluch miał zdrowe ząbki?
Z pewnością każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało piękny i zdrowy uśmiech. Wpływa na to wiele czynników, bardzo istotne jednak jest, aby dbać o zęby malucha już od pierwszych tygodni jego życia. Oprócz prawidłowej higieny istotna jest także dieta zarówno przyszłej mamy, jak i malucha. Jak dbać o ząbki swojego dziecka? Co zrobić aby uniknąć próchnicy?

 1. Próchnica butelkowa u dzieci - skąd się bierze
 2. Wpływ diety na zęby dziecka
 3. Prawidłowa higiena zębów u dziecka


Próchnica butelkowa u dzieci - skąd się bierze


Jako stomatolog bardzo często widzę już u małych dzieci (2-3 lata) bardzo zepsute ząbki, często zostają z nich same korzenie! Jest to ostra forma próchnicy powstała na skutek nieprawidłowego odżywiania dziecka i słabej higieny. Jest to tzw. próchnica butelkowa.

Aby Twoje dziecko miało zdrowe zęby od najmłodszych lat zastosuj kilka wskazówek. Przede wszystkim zacznij od siebie.
Najlepiej jeszcze w czasie ciąży dbaj o swoje własne zęby, wylecz ubytki i wszystkie ewentualne stany zapalne. Usuń kamień czy osad, wylecz dziąsła zanim dziecko się urodzi.
 • ostatnie badania pokazują, że stany zapalne dziąseł i przyzębia u przyszłej mamy mogą być w niektórych przypadkach przyczyną przedwczesnego porodu
 • aby przekazać dziecku "dobre" bakterie. Ponieważ w brzuszku mamy dzidziuś nie ma żadnych bakterii, dziecko "przejmuje" od rodziców - najczęściej od mamy fizjologiczne bakterie, które są w buzi. Każdy ma pewien "zestaw" własnych nieszkodliwych bakterii, które są normalnie w ustach, jelitach czy na skórze. Dobrze więc będzie, jeżeli u rodziców w momencie narodzin maluszka i później też, będą same "grzeczne" bakterie, a nie takie z wielkim apetytem na robienie dziur w zębach.
 • dziecko będzie brać z Ciebie przykład. Dużo trudniej będzie nakłonić malucha do mycia ząbków, jeśli nie zobaczy, że Ty to robisz, a jeżeli będziesz chodzić np. z dziurawym zębem, lub, co gorsza - bez zęba - kto wie, może pomyśli, że skoro np. mama tak wygląda, to widocznie tak jest ładnie...Wpływ diety na zęby dziecka


Dieta przyszłej mamy
Pamiętaj o swojej diecie w czasie ciąży, czy karmienia, ponieważ dostarczasz maleństwu składników do budowy między innymi kości i zębów. Stawiaj na jakość pokarmów, dbaj o odpowiednią ilość wapnia, witamin i minerałów.

Dieta dziecka
Najlepsze dla dziecka jest karmienie piersią. Jeżeli chodzi o ząbki - są dwa główne powody:
 1. jeżeli maluszek ssie pierś, musi się trochę napracować (oczywiście, sprawia mu to tez wielką przyjemność), a przez to ćwiczy mięśnie służące do żucia, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wad zgryzu i w przyszłości chorób stawu skroniowo-żuchwowego.
 2. karmienie piersią jest o wiele zdrowsze dla malutkich ząbków, gdy się już pojawią, ponieważ (jeżeli dziecko ssie prawidłowo) pokarm z brodawki sutkowej jest jakby "wtryskiwany" wprost do gardła maluszka i omija w ten sposób ząbki. Oczywiście również należy dbać o oczyszczanie ząbków - według wskazówek.

Jeśli karmisz butelką, lub przepajasz dziecko trzymaj się tych zasad, szczególnie gdy ma już ząbki:
 1. najlepiej karmić dziecko, gdy jest rozbudzone - jest wtedy lepszy przepływ śliny, która naturalnie oczyszcza buzię.
 2. jeśli podajesz butelkę dziecku podczas snu, dbaj o to, aby płyny te nie zawierały cukru ani skrobi.
 3. najgorsze dla zębów są gęste słodkie kaszki, lub gęste soki, które doskonale "oblepiają" zęby, cechuje je też duża zawartość cukrów (skrobia z kaszki jest też rodzajem cukru, tak samo soki - nawet niesłodzone zawierają naturalne cukry owocowe, a mleko cukier mleczny laktozę).
 4. dawajmy dziecku pokarmy wymagające gryzienia np. skórki od chleba, marchewkę, jabłko, kalarepę wzmacnia to mięśnie żujące i zapobiega wadom zgryzu.

Podsumowując, nawet te pokarmy, które zalecamy w dzień jako zdrowe i pożywne - w nocy są jednak bardzo niezdrowe dla zębów:
 • kaszki
 • mleko i mieszanki mleczne
 • soki owocowe i warzywne
 • słodzone cukrem lub glukozą napoje - herbatka, czy woda


Można natomiast podawać czystą wodę, herbatki niesłodzone.

Jeżeli dajesz dziecku słodycze pamiętaj o zasadach jak jeść je bezpiecznie dla zębów:
-> najlepiej słodycze jeść zaraz po posiłku - do pół godziny.
Lepiej zjeść kilogram cukierków na raz niż po jednym co chwilę, w niektórych krajach panuje zwyczaj, że dzieci nie jedzą słodyczy w ciągu tygodnia, za to w soboty ile dusza zapragnie (tak zwane słodkie soboty), a po tych kilogramach najlepiej zaraz umyć zęby.


Prawidłowa higiena zębów u dziecka


Oto kilka zasad, jak dbać ozęby malucha już od pierwszych dni po urodzeniu:
 • nawet, gdy maluszek jeszcze nie ma zębów - można oczyszczać jego buzię np. palcem owiniętym chusteczką.
 • przyzwyczajaj go do mycia, kupując mu specjalny gumowy gryzaczek w kształcie szczoteczki masuje on dziąsła, co jednocześnie łagodzi dolegliwości przy ząbkowaniu.
 • gdy pojawiają się pierwsze ząbki, kup specjalną maleńką mięciutką szczoteczkę i myj ząbki 2-3 razy dziennie, a szczególnie przed dłuższym spaniem (wieczorem).
 • u nieco starszych dzieci należy dbać o to, by nasza pociecha nabrała nawyku mycia ząbków. Trzeba sprawić maluchowi niezbyt twardą szczoteczkę o małej główce i możliwie atrakcyjnym wyglądzie. Należy też zwracać uwagę na włoski, gdy się powyginają - wymienić na nową.


Jak dziecko powinno szczotkować zęby?
Na początek możemy zacząć od mycia bez pasty, ucząc malucha szczotkowania na wszystkich powierzchniach ząbków, najlepiej małymi kółeczkami. Z czasem możemy wprowadzić pastę do zębów, powinna mieć dla dziecka atrakcyjny smak. Przy paście należy zwrócić uwagę, aby u małych dzieci była to specjalna pasta do ząbków mlecznych, ma wtedy zwykle przyjemny smak i zmniejszoną ilość fluoru, ponieważ nie wszystkie dzieci potrafią dobrze wypluwać.

Pamiętaj też o własnym przykładzie! Dzieci uczą się przecież przez naśladowanie dorosłych! Życzę więc Tobie i Twojemu dziecku wspaniałego, zdrowego uśmiechu.

Opr. 2006-03-22

Co robić, by maluch miał zdrowe ząbki? - dodano: 2020-02-26

Avatar
Anna Uchniewska - stomatolog

Gabinet Stomatologiczny; Płock

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.