ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Tężec - objawy, przebieg i leczenie

-
Tężec - objawy, przebieg i leczenie
Tężec jest bardzo groźną choroba zakaźną, występującą jako powikłanie po skaleczeniu lub zranieniu u ludzi i zwierząt, której zbagatelizowanie może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia a nawet śmierci. Jest to choroba układu nerwowego cechująca się skurczami mięśni. Pomimo, że tężec jest chorobą zakaźną (zakażenie bakteryjne), nie jest zaraźliwy, gdyż kontakt z chorym nie grozi zakażeniem. Tężec może mieć postać miejscową, uogólnioną oraz mózgową.

  1. Tężec - jak dochodzi do zakażenia?
  2. Objawy i przebieg tężca
  3. Leczenie tężca
  4. Jak zapobiegać tężcowi?Tężec - jak dochodzi do zakażenia?


Do zarażenia tężcem dochodzi zwykle podczas zranienia, a w konsekwencji zabrudzenia rany najczęściej ziemią, w której znajdują się przetrwalniki laseczek tężca. Bakterie te produkują tetanospazminę, która przenikając wzdłuż włókien nerwowych powoduje uszkodzenie układu nerwowego. Do rozwoju tężca dochodzi najczęściej w ranach głębokich lub miażdżonych, rzadko poprzez zwykłe otarcie naskórka.

Aby nie dopuścić do zarażenia należy każdorazowo i dokładnie myć ręce mydłem i unikać kontaktu zranionego miejsca ze wszystkim, co może spowodować zabrudzenie rany.


Objawy i przebieg tężca


Okres wylęgania tężca może wynosić 2–40 dni, zwykle 1–2 tygodni od zakażenia rany. Wyjątkowo może się przedłużyć nawet do kilku miesięcy.

Do typowych symptomów tej tężca zaliczyć można:
  • bóle głowy,
  • mrowienie mięśni twarzy,
  • ogólny niepokój,
  • szczękościsk twarzy, uniemożliwiający otwieranie ust

Ponadto tężec może powodować częste skurcze mięśni, głównie układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz mięśni biegnących wzdłuż kręgosłupa. Wystarczy niewielki bodziec, który spowoduje nagły, silny skurcz mięśni, co w efekcie doprowadza do złamania kręgów.

Objawy mogą wystąpić po tygodniu, a nawet po kilkunastu tygodniach od momentu przedostania się laseczki do organizmu.


Leczenie tężca


Jeśli rana jest bardzo głęboka, nie należy czyścić jej samemu. W takiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do chirurga, który dokładnie oczyści i zdezynfekuje ranę, co poza usunięciem martwych tkanek (razem z ciałami obcymi i przetrwalnikami tężca) przywraca właściwe ukrwienie.

W przypadku, kiedy lekarz stwierdzi, że mogło dojść do zarażenia laseczką tężca, stosowane jest podawanie surowicy przeciwtężcowej. Chorzy wymagają hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki medycznej. Na szczęście w Polsce nie zarejestrowano wielu przypadków zakażenia. Obowiązkowe szczepienia niwelują prawdopodobieństwo zachorowania na tężec. Pamiętajmy jednak, ze szczepienia starsze niż 8 lat powinny być powtórzone.


Jak zapobiegać tężcowi?


Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tężcowi są szczepienia ochronne. Obecnie szczepienia przeciw tężcowi są obowiązkowe dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Dzieci otrzymują szczepionkę skojarzoną, która jednocześnie chroni przed tężcem, błonicą i krztuścem (DTP). Osoby dorosłe, szczepione w dzieciństwie powinny przyjmować pojedyncze dawki przypominające co 10 lat. Osoby nigdy nieszczepione powinny jak najszybciej przeprowadzić szczepienie podstawowe składające się z trzech dawek.

gorączka trzydniowa - trzydniówka


Opr. 2006-09-21

Tężec - objawy, przebieg i leczenie - dodano: 2019-11-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.