ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Przepuklina

-
Przemieszczenie, uwypuklenie jakiegoś narządu, tkanki, w całości lub częściowo poza swoje prawidłowe anatomiczne położenie nazywamy przepukliną. Termin ten określa przypadki, kiedy narząd na skutek zmniejszenia wytrzymałości jam ciała (np. powłok brzusznych) uwypukla się i zmienia swoje właściwe położenie. Podstawowym objawem przepukliny jest miękka wypukłość w obrębie brzucha lub pachwiny. Co ciekawe, częściej tej dolegliwości doświadczają mężczyźni niż kobiety.

Przepuklina statystycznie

Istnieją typowe miejsca, w których przepukliny występują najczęściej. Otóż w powłokach jamy brzusznej znajdują się miejsca o obniżonej wytrzymałości. I tak w pachwinie notujemy 70% przypadków przepukliny, na udzie 12%, w pępku 11%. U niemowlaków zwykle spotykamy przepuklinę pępkową. U nieco starszych dzieci – przepuklinę pachwinową.

Przepuklina pępkowa – jak rozpoznać?

Zwykle nie jest to trudne. Jeżeli dostrzeżemy u naszego malucha niewielkie bezbolesne uwypuklenie w okolicach pępka, które pojawia się podczas jakiegoś wysiłku, np. płaczu, śmiechu, kaszlu, a zanika podczas spokojnego, normalnego oddechu – możemy podejrzewać przepuklinę pępkową. Zwykle otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia.
Jeżeli dolegliwość utrzymuje się zbyt długo tj. u malucha powyżej czwartego roku życia, wskazana jest interwencja chirurgiczna. Zabieg nie jest skomplikowany. Polega on na zszyciu mięśni tak, aby zlikwidować otwór, przez który wypadała przepuklina. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że to nie tylko defekt kosmetyczny. Istnieje bowiem zagrożenie poważnymi powikłaniami, np. uwięźnięciem przepukliny.

Przepuklina pachwinowa – częściej u chłopców

U trochę starszych maluchów obserwujemy przepuklinę pachwinową. Częściej u chłopców. Zwykle dostrzegamy ją jako drobne uwypuklenie czy obrzęk w pachwinie. Dolegliwość powstaje w wyniku nie zarastania kanału, którym jądra zstępowały z brzucha do moszny. Kanał taki posiadają także dziewczynki, jednak u nich w tym miejscu rzadko dochodzi przepukliny. Zwykle przepuklina pojawia się po prawej stronie. Jednak możliwe jest jej wystąpienie równocześnie po obu stronach.

Przepuklina pachwinowa nie minie sama. Wszystkie maluchy z tą dolegliwością muszą być operowane. Pobyt w szpitalu nie jest długi (zwykle 3 dni), zabieg zaś – bezpieczny i krótki. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że to nie tylko defekt kosmetyczny. Istnieje bowiem zagrożenie poważnymi powikłaniami, np. uwięźnięciem przepukliny.
Wielu chirurgów operuje przepuklinę pachwinową zaraz po rozpoznaniu. Ale w przypadku, gdy przepuklina nie jest duża i nie ma niepokojących objawów wskazane jest zaczekanie do trzeciego miesiąca życia malucha.

Powikłania – reaguj natychmiast!

Najgroźniejsze powikłanie to uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Dochodzi do niego, jeżeli pętla jelitowa w kanale pachwinowym obrzęknie i na skutek tego nie będzie mogła wrócić do jamy brzusznej. W takim przypadku ucisk na jelita może stać się przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego. Dłuższy ucisk z kolei grozi martwicą ściany jelitowej czy wręcz przebiciem jelita. W praktyce wygląda to tak - w miejscu rozpoznanej przepukliny pachwinowej dość nagle pojawia się zaczerwieniony, twardy i bolesny guz. Maluszek jest niespokojny, płacze, nie ma apetytu, może wymiotować.
UWAGA! W tej sytuacji niezwłocznie udaj się na ostry dyżur chirurgii dziecięcej.

Drodzy rodzice,
miejcie świadomość, że wcześnie rozpoznana przepuklina usuwana jest prostym, drobnym zabiegiem chirurgicznym. Zaniedbanie zaś tej dolegliwości prowadzi do groźnych powikłań, a nawet do zagrożenia życia.

Przepuklina - dodano: 2011-09-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.