ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Niedrożność dróg łzowych u dzieci

-

Piotr Jaworski - okulista

Ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach. Posiada specjalizację z zakresu okulistyki. Swoje umiejętności zawodowe doskonalił w wielu ośrodkach w kraju jaki i zagranicą (m.in. na stażu w Instytucie Okulistyki Fiodorowa w Moskwie). Ukończył też szereg specjalistycznych szkoleń m.in. z zakresu mikroendoskopii Como (Włochy), chirurgii oczodołu Rostock (Niemcy), implantacji INTAX-ów i aplikacji soczewek kontaktowych San Paulo (Brazylia) i Paryżu.

Niedrożność dróg łzowych u dzieci
Serce każdego rodzica kraje się na widok płaczu dziecka. Przejęci łkaniem malucha robimy wszystko, by powstrzymać jego łzy – przytulamy, pocieszamy, wręczamy łakocie lub nową zabawkę. Tymczasem prawdziwie zmartwieni powinniśmy być, kiedy nasz maluch nie jest w stanie uronić nawet łzy. Bowiem łzy to dobroczynna ciecz – nawilżają gałkę oczną, oczyszczają i zabezpieczają przed bakteriami powierzchnię rogówki i spojówki. Kiedy ich nie ma lub jest ich za dużo, pojawia się poważny okulistyczny problem.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Niedrożność dróg łzowych jest jedną z najczęściej występujących u noworodków i niemowląt chorób okulistycznych. Przyczyną schorzenia są m.in. problemy z rozwojem dróg łzowych jeszcze w okresie płodowym, zatkanie przewodów łzowych spowodowane urazami, przebyte stany zapalne, wirusowe, grzybicze, oparzenia, skrzywienia przegrody nosa, przewlekłe zapalenie zatok, choroby nowotworowe. Jeśli w rodzinie występowały wcześniej przypadki zablokowania kanalików łzowych, koniecznie powinniśmy sprawdzić czy z problemem tym nie zmaga się nasze dziecko.

Głównymi objawami niedrożności są:
  • łzawienie – nazywane przez samych rodziców syndromem stojącej łezki
  • obecność biało-żółtej wydzieliny ropnej w worku spojówkowym
  • u dziecka może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie oczu, opuchlizna w okolicach przebiegu dróg łzowych
  • infekcjom najczęściej towarzyszy też ból i gorączka.

Wiatr, mróz i promienie słoneczne powodują wystąpienie objawów. Zwykle symptomy nasilają się, kiedy dziecko jest przeziębione lub choruje na zapalenie zatok. Niepokój rodziców powinny wzbudzić także problemy z wydzielaniem łez przez oczy małego pacjenta.

Ze względu na to, że drogi łzowe rozwijają się jeszcze w trakcie życia płodowego dziecka, przedwczesne urodzenie zwiększa ryzyko pojawienia się problemów z kanalikami łzowymi. Trzeba jednak pamiętać, że u noworodków gruczoły łzowe początkowo zaczynają wytwarzać łzy w niewielkiej ilości stopniowo zwiększając wydzielanie od kilku dni do kilku tygodni po porodzie. Tak więc objawy zatkania dróg łzowych mogą pojawić się odpowiednio później. Rodzice – nie tylko wcześniaków! – powinni stale obserwować swoje dzieci i w razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, wręcz mają obowiązek skonsultować się z okulistą.

Jak zaradzić niedrożności dróg łzowych?

U części dzieci w terapii niedrożności dróg łzowych, wystarczy leczenie zachowawcze, czyli masaż okolicy woreczka łzowego. W razie wystąpienia infekcji, lekarz zapisuje antybiotyki i zaleca usuwanie wydzieliny z worka spojówkowego za pomocą jałowego gazika i czystej wody. Dobra wiadomość jest taka, że nawet u 80-90 procent dzieci leczenie zachowawcze wystarcza i w ciągu pierwszych tygodni życia objawy niedrożności ustępują samoistnie. Jednak w przypadku problemów z kanalikami łzowymi trzeba działać szybko – prawdopodobieństwo samoistnego wyleczenia maleje wraz z wiekiem pacjenta.

Jeśli nie następuje samoistne udrożnienie lub stan dziecka sugeruje taką potrzebę, lekarz powinien wykonać sondowanie i płukanie dróg łzowych. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na mechanicznym udrożnieniu dróg łzowych za pomocą metalowej sondy. Sondowanie wykonywane w ciągu pierwszych 3 - 6 miesięcy życia przynosi bardzo dobre efekty.
Jeśli sondowanie nie wystarcza, okulista rozważa zastosowanie mikroendoskopii dróg łzowych i ewentualnie równoczasowe leczenie laserem. Zabieg ten trwa około 20 minut i u dzieci wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Metoda mikroendoskopii laserowej polega na wprowadzeniu mikroendoskopu o średnicy 0,4 mm zblokowanego ze światłowodem lasera emitującego światło o długości 980 nm do kanalika łzowego. Chirurg okulista podczas całego zabiegu na całej długości dróg łzowych ma możliwość oceny stanu anatomicznego dróg łzowych. W momencie wykrycia patologii uruchamiany jest laser i rekonstruowane są drogi łzowe. Obecnie jest to jedyna metoda chirurgiczna, która pozwala dokonać pełnej rekonstrukcji dróg łzowych na każdym poziomie niedrożności pod kontrolą endoskopu. W przypadku rozległych uszkodzeń, możliwe jest wykonanie typowej klasycznej przetoki worka łzowego do jamy nosowej. Zabieg kończy wprowadzenie silikonowych rurek intubacyjnych, które usuwane są po 6-9 miesiącach.
U dzieci głównie wykonywana jest rekonstrukcja dróg łzowych (rekanalizacja).

Chciałbym uczulić rodziców na problemy z niedrożnością dróg łzowych u dzieci. Ten problem to nie błahostka. Tylko drożne kanaliki łzowe są gwarancją prawidłowego rozwoju oczu dziecka.


Niedrożność dróg łzowych u dzieci - dodano: 2013-02-05

Avatar
Piotr Jaworski - okulista

Ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach. Posiada specjalizację z zakresu okulistyki. Swoje umiejętności zawodowe doskonalił w wielu ośrodkach w kraju jaki i zagranicą (m.in. na stażu w Instytucie Okulistyki Fiodorowa w Moskwie). Ukończył też szereg specjalistycznych szkoleń m.in. z zakresu mikroendoskopii Como (Włochy), chirurgii oczodołu Rostock (Niemcy), implantacji INTAX-ów i aplikacji soczewek kontaktowych San Paulo (Brazylia) i Paryżu.

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.