ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Sposób na niejadka: jak zachęcić dziecko do jedzenia?

-
Sposób na niejadka: jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Jeśli wasze dzieci odwracają głowę na sam widok miseczki z zupą; wrzeszczą, gdy samolocik z kanapki wędruje do ich ust i przecząco kręcą głową, gdy zadajecie im pytanie, czy są głodne – dobrze trafiliście, znamy niezawodne sposoby na niejadka!

Przede wszystkim dziecko należy przekonać o tym, że jedzenie jest przyjemnością, a potrawy nie muszą być nudne i nieatrakcyjne. Jeśli chcecie, żeby wasze dzieci pokochały jedzenie – zacznijcie od zmiany codziennego menu i przygotujcie specjalne potrawy dla niejadka.

Sposób na niejadka: poznajcie preferencje smakowe swoich dzieci

Jeśli jesteś rodzicem, który zmaga się z kapryśnym dzieckiem zastanów się, czy może sam nie popełniasz błędu i nie karmisz go potrawami, za którymi najzwyczajniej w świecie nie przepada. Jeśli nie wiesz, co lubi twoje dziecko, koniecznie powinieneś sprawdzić, jakie ma preferencje smakowe – które produkty uwielbia, które toleruje i za którymi nie przepada. Nie od dziś wiadomo, że dzieci przepadają za produktami o kremowej konsystencji… więc pomocne w zdefiniowaniu preferencji smakowych twojego dziecka mogą być kremowe serki topione Hochland. W ofercie tej marki znajduje się wiele różnorodnych smaków: śmietankowe, a także z dodatkami: z szynką, z salami, z grzybami, z ziołami, ze szczypiorkiem, z papryką. Zachęcająca dla dziecka może być także forma serków – najciekawsze będą serki w trójkącikach, które mogą wnieść element zabawy we wspólne przygotowanie posiłków. W zależności od wieku dziecka serki kremowe można podać do samodzielnego zjedzenia, przygotować z nimi kanapki lub tosty. Nie należy obawiać się o skład tych serków – serki kremowe marki Hochland produkowane są z naturalnych składników i nie zawierają konserwantów ani sztucznych barwników.

Sposób na niejadka: zadbaj o regularność

Może być tak, że dziecko nie chce jeść, ponieważ jest zmuszane do jedzenia potraw, których nie lubi. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również nieregularność i brak konsekwencji ze strony rodziców malucha. Jeśli mimo zadbania o atrakcyjność serwowanych dziecku potraw i mimo poznania preferencji smakowych swojej pociechy, nadal odmawia ona jedzenia, warto poszukać źródła tego problemu. Najlepiej, żeby pory posiłków dziecka pokrywały się z porami posiłków całej rodziny. Dzieci mają tendencję do naśladowania dorosłych, dlatego być może wówczas, gdy rodzice będą jedli, również ich dziecko chętniej zajmie się jedzeniem. Poza tym warto zadbać o odpowiednią atmosferę podczas śniadania, obiadu i kolacji. Rodzice powinni wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą na dziecko działać rozpraszająco, mowa tu przede wszystkim o telewizorze, smartfonie, tablecie i innych urządzeniach elektronicznych.

Sposób na niejadka: pamiętaj o ważnych substancjach odżywczych

Nie sztuką jest podawać dziecku niewartościowe produkty, które mimo że zaspokajają głód, przynoszą więcej szkody niż pożytku. Dlatego najlepiej wyeliminuj całkowicie z diety dziecka: czekolady, chipsy i inne słone przekąski. Dieta każdego dziecka powinna być oparta o produkty bogate w tzw. składniki budulcowe kości, w tym w szczególności białko i wapń. Na liście bogatych w te składniki produktów znajdują się np. kremowe serki topione Hochland – w trzech plasterkach tego sera znajduje się tyle wapnia, co w jednej szklance mleka!

Sposób na niejadka: sprawdź, jakich błędów należy się wystrzegać

Zazwyczaj problem z apetytem dziecka wynika niestety z błędów popełnianych przez rodziców i innych osób dorosłych, które karmią malucha. Często problem ten jest rezultatem niecierpliwości, której z całą pewnością sprzyja szybki tryb życia i łączenie roli rodzica i dobrego pracownika. Wśród najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców względem dziecka, można wymienić:

  • podawanie dziecku zbyt dużych ilości jedzenia,
  • podawanie dziecku niewartościowych produktów pomiędzy posiłkami, w tym szczególności słodyczy i chipsów,
  • podawanie dziecku jedzenia przy włączonym telewizorze, tablecie, smartfonie i innych nośnikach elektronicznych,
  • szantażowane dziecka zdaniami typu: „jeśli nie zjesz, nie będziesz mógł obejrzeć bajki” – takie warunki stawiane maluchowi mogą wywołać odwrotny skutek.

Sposób na niejadka: jak zachęcić dziecko do jedzenia? - dodano: 2017-10-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.
Advertisement