ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zakażenia drożdżakami w obrębie jamy ustnej

-

Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Zakażenia drożdżakami w obrębie jamy ustnej
Zakażenia drożdżakami dotyczą błon śluzowych, skóry i paznokci, czasami również i narządów wewnętrznych. Najczęściej spotykaną postacią zakażenia drożdżakami u dzieci jest właśnie drożdżyca jamy ustnej, czyli pleśniawki i kandydoza kątów ust, inaczej zajady.

  1. Pleśniawki - co to jest, jaki jest przebieg choroby
  2. Pleśniawki - leczenie
  3. Co to jest kandydoza kątów ust?

Pleśniawki - co to jest, jaki jest przebieg choroby


Pleśniawki - jest to ostre zapalenie jamy ustnej, przeważnie pojawiające się u noworodków zakażonych podczas porodu grzybami drożdżopodobnymi, pochodzącymi z narządów rodnych matki.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero po kilku dniach od zakażenia i zajmują podniebienie policzki, dziąsła i język i są to białoszare, powierzchowne naloty przypominające zsiadłe mleko. W cięższych przypadkach zmiany mogą przechodzić na gardło przełyk a nawet oskrzela, utrudniając połykanie, powodując chrypkę oraz utrudnienie oddychania.

Pleśniawki - leczenie


Najbardziej skutecznym i chyba najtańszym lekiem w leczeniu tego typu zmian jest Nystatyna w zawiesinie, którą powinno się zakraplać do jamy ustnej po każdym posiłku lub co 4 godziny. Na rynku dostępne są również preparaty w postaci żeli. Jednakże za każdym razem o sposobie leczenia powinien decydować lekarz.

Co to jest kandydoza kątów ust?


Kandydoza kątów ust (zajady) - najczęściej pojawiają się u dzieci, które ślinią się, oblizują wargi.
Powstawaniu schorzenia mogą sprzyjać czynniki genetyczne (wrodzone przetoki kątów ust, mongolizm, jak również niedobory pokarmowe, awitaminozy - głównie wit.B2, anemia.

Objawy chorobowe mają charakter ognisk zapalno-nadżerkowych, niezbyt ostro odgraniczonych od skóry zdrowej, pokryte są szarobiałym nabłonkiem lub białawymi nalotami. Bardzo charakterystyczne jest pękanie kącików ust i towarzysząca temu bolesność. Sam proces zapalny w przypadku nie leczenia może się szerzyć na otaczającą skórę, jednakże nie zajmuje błony śluzowej policzków.

Chciałbym tu nadmienić, że oprócz zajadów pochodzenia drożdżakowego, rozróżniamy zajady pochodzenia bakteryjnego, które są w tym przypadku objawem najczęściej liszajca zakaźnego lub atopowego zapalenia skóry czy tez łojotokowego zapalenia skóry.

Leczenie zależy przede wszystkim od czynnika etiologicznego. Należy przede wszystkim dobrze zbadać dziecko, ze zwróceniem szczególnej uwagi na stan błon śluzowych i uzębienia. Stosujemy w tym przypadku preparaty zawierające środki przeciwgrzybicze lub antybiotyki.

PlesniawkiOpr. 2003-01-12

Zakażenia drożdżakami w obrębie jamy ustnej - dodano: 2019-10-01

Avatar
Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.