
Każdy noworodek po urodzeniu poddany jest pierwszemu badaniu, które ma na celu jak najwcześniejsze wykrycie nieprawidłowości. Jeśli stan noworodka jest dobry, a wszystkie odruchy prawidłowe, to dziecko otrzymuje 10 punktów w skali Apgar. Logopedę szczególnie interesują odruchy w obrębie twarzy. Jeśli dziecko nie ma odruchu ssania, otwierania ust, to jest to pierwszy sygnał, że w przyszłości mogą być problemy z mówieniem.
Czy karmienie noworodka wpływa na rozwój mowy?
Sposób karmienia noworodków i niemowląt rzadko bywa wiązany z późniejszym rozwojem ich mowy. Jest to jednak czynnik mający ogromne znaczenie dla rozwoju aparatu artykulacyjnego oraz prawidłowego rozwoju mowy. Przy karmieniu piersią te same mięśnie są odpowiedzialne za jedzenie i za mówienie. Gdy dziecko ssie, ruchy języka, żuchwy są takie same jak w trakcie artykulacji. Przy ssaniu piersi wargi szczelnie obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, unosi się jego tylna część do podniebienia miękkiego. Dziecko obniża żuchwę i cofa ją, po czym podnosi i wysuwa ku przodowi. Pokarm z piersi jest wydobywany i przesuwany za pomocą ruchów ssących i żujących. Natomiast przy karmieniu sztucznym, język jest płaski, nie pracuje jego czubek, pracuje natomiast żuchwa, która wyciska mleko ze smoczka. W trakcie karmienia piersią dziecko oddycha prawidłowo przez nos, ponieważ języczek podniebienny zamyka przejście do dróg oddechowych, natomiast w trakcie karmienia sztucznego, maleństwo musi przerwać ssanie, aby nabrać powietrza. Tylna część mięśni artykulacyjnych opada, dziecko musi oddychać przez usta i przyzwyczaja się do takiego sposobu oddychania. Niemowlę karmione sztucznie ma bardziej wiotki płasko ułożony język i wiotkie wargi.
Wszystkie czynności związane ze ssaniem piersi są przygotowaniem do mówienia. Karmienie naturalne jest formą profilaktyki logopedycznej, chroniącą dzieci przed powstawaniem i utrwalaniem nieprawidłowości w oddychaniu, połykaniu, których następstwem są wady zgryzu i wady wymowy.
Wpływ karmienia piersią na rozwój mowy dzieci - dodano: 2003-01-10