Advertisement
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Mięczak zakaźny

-

Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Jest to jedna z częstszych chorób zaliczana do tzw. grupy chorób z kręgu wirusa ospy. Wywołuje ją wirus Poxvirus, mniej więcej po ok. 2-7 tygodni od zakażenia wirusem na skórze pojawiają się pojedyncze guzki o wymiarach 2-6mm. @2P@Kształtu kopulastego lub okrągłego barwy woskowo-białej z charakterystycznym zagłębieniem-wklęśnięciem w części środkowej.

Wykwity te są na ogół bardzo liczne choć czasami mogą występować też pojedyncze i wtedy są one znacznie większe. Zakaźność choroby jest bardzo znaczna większą podatność na nią mają dzieci z objawami atopii oraz osoby ze zmniejszoną odpornością.

@1L@Najczęstszą lokalizacją choroby są skóra rąk, twarzy i okolice narządów płciowych, ale guzki mogą występować wszędzie nawet na błonach śluzowych. Zazwyczaj nie towarzyszą im żadne objawy podmiotowe (np. ból czy świąd).

Leczenie polega na łyżeczkowaniu, wyciskaniu mechanicznym treści. Za każdym razem po zabiegu należy skórę posmarować jodyną.

Czas trwania choroby może być kilkumiesięczny czasami zdarza się, że guzki ustępują samoistnie nie pozostawiając żadnego śladu na skórze.Od redakcji:
Częstym miejscem, w którym dochodzi do zakażenia są baseny i brodziki. Dlatego dla swojego maluszka wybierz pływalnię, która przestrzega wszelkich wymogów higieniczno-sanitarnych. Leczenie często przebiega dość długo, ponieważ infekcja ma tendencję do nawrotów. Nie dopuszczaj do intensywnego rozprzestrzeniania się krostek, im szybciej zareagujesz, tym leczenie będzie mniej uciążliwe dla dziecka.


zdjęcia: archiwum redakcji


Mięczak zakaźny - dodano: 2003-03-02

Avatar
Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.