Mięczak zakaźny - objawy
Wykwity te są na ogół bardzo liczne, choć czasami mogą występować też pojedyncze i wtedy są one znacznie większe. Zakaźność choroby jest bardzo znaczna, większą podatność na nią mają dzieci z objawami atopii oraz osoby ze zmniejszoną odpornością.
Najczęstszą lokalizacją choroby są:
- skóra rąk
- twarz
- okolice narządów płciowych
Jednak guzki mogą występować wszędzie, nawet na błonach śluzowych. Zazwyczaj nie towarzyszą im żadne objawy podmiotowe (np. ból czy świąd).
Mięczak zakaźny - leczenie
Leczenie polega na łyżeczkowaniu, wyciskaniu mechanicznym treści wykwitu. Za każdym razem po zabiegu należy skórę posmarować jodyną.
Czas trwania choroby może być kilkumiesięczny czasami zdarza się, że guzki ustępują samoistnie nie pozostawiając żadnego śladu na skórze.
Od redakcji:
Częstym miejscem, w którym dochodzi do zakażenia są baseny i brodziki. Dlatego dla swojego maluszka wybierz pływalnię, która przestrzega wszelkich wymogów higieniczno-sanitarnych. Leczenie często przebiega dość długo, ponieważ infekcja ma tendencję do nawrotów. Nie dopuszczaj do intensywnego rozprzestrzeniania się wykwitów, im szybciej zareagujesz, tym leczenie będzie mniej uciążliwe dla dziecka.
Opr. 2003-03-02
Mięczak zakaźny - dodano: 2019-10-01