ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Mięczak zakaźny

-

Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Mięczak zakaźny
Mięczak zakaźny - jest to jedna z częstszych chorób zaliczana do tzw. grupy chorób z kręgu wirusa ospy. Wywołuje ją wirus Poxvirus - mniej więcej po około 2-7 tygodniach od zakażenia wirusem na skórze pojawiają się pojedyncze guzki o wymiarach 2-6 mm. Guzki mają kształt kopulasty lub okrągły barwy woskowo-białej z charakterystycznym zagłębieniem-wklęśnięciem w części środkowej


  1. Mięczak zakaźny - objawy
  2. Mięczak zakaźny - leczenieMięczak zakaźny - objawy


Wykwity te są na ogół bardzo liczne, choć czasami mogą występować też pojedyncze i wtedy są one znacznie większe. Zakaźność choroby jest bardzo znaczna, większą podatność na nią mają dzieci z objawami atopii oraz osoby ze zmniejszoną odpornością.

Najczęstszą lokalizacją choroby są:
  • skóra rąk
  • twarz
  • okolice narządów płciowych

Jednak guzki mogą występować wszędzie, nawet na błonach śluzowych. Zazwyczaj nie towarzyszą im żadne objawy podmiotowe (np. ból czy świąd).


Mięczak zakaźny - leczenie


Leczenie polega na łyżeczkowaniu, wyciskaniu mechanicznym treści wykwitu. Za każdym razem po zabiegu należy skórę posmarować jodyną.

Czas trwania choroby może być kilkumiesięczny czasami zdarza się, że guzki ustępują samoistnie nie pozostawiając żadnego śladu na skórze.

Od redakcji:
Częstym miejscem, w którym dochodzi do zakażenia są baseny i brodziki. Dlatego dla swojego maluszka wybierz pływalnię, która przestrzega wszelkich wymogów higieniczno-sanitarnych. Leczenie często przebiega dość długo, ponieważ infekcja ma tendencję do nawrotów. Nie dopuszczaj do intensywnego rozprzestrzeniania się wykwitów, im szybciej zareagujesz, tym leczenie będzie mniej uciążliwe dla dziecka.


Mięczak zakaźnyOpr. 2003-03-02

Mięczak zakaźny - dodano: 2019-10-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.