ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Emolienty dla dzieci i dorosłych - jak i kiedy stosować?

-
Emolienty dla dzieci i dorosłych - jak i kiedy stosować?
Emolienty to substancje hipoalergiczne, które silnie nawilżają skórę. Powszechnie stosuje się tę nazwę w odniesieniu do wszystkich preparatów, które zawierają emolienty i są stosowane w kosmetologii oraz dermatologii. Mają wskazanie do zastosowania zarówno u dzieci, jak i dorosłych, zależnie od tego, jaką dana osoba ma cerę i czy cierpi na schorzenia dermatologiczne.Co to są emolienty?


Emolient to substancja wytwarzana zazwyczaj z oleju z konopi połączonego z kwasami omega 3 oraz omega 6. Cechuje się hipoalergicznością oraz działaniem natłuszczającym. To łagodne, bezzapachowe i bezbarwne produkty. Preparaty z emolientami służą pielęgnacji w kosmetologii, a także jako wspomaganie leczenie niektórych dermatoz. Można spotkać emolienty w różnych postaciach, np. jako lotion czy mleczko, w formie kremu, jako maść albo żel do kąpieli. Emolienty mogą być dedykowane pielęgnacji noworodków, niemowląt oraz dzieci albo przeznaczone dla dorosłych. Na rynku dostępne są emolienty do twarzy oraz do stosowania całym ciele. Dowiedz się więcej o emolientach na stronie: https://www.emolium.pl/.

Skład emolientów


Emolienty tworzy się na bazie oleju konopnego, ale ich skład jest o wiele bogatszy. Poza dodatkiem wspomnianych nienasyconych kwasów tłuszczowych, omega 3 oraz 6, emolient zawiera także substancje hydrofilowe, czyli polimery jak tlenek etylu, modyfikowane polisiloksany, alkohol winylowy, czasem także hialuronian sodu o właściwościach nawilżających. Do emolientów dodać można także organiczne hydrokwasy lub polialkohol, gliceryny, mocznik czy wazelinę. Gliceryna, mocznik, a także sorbitol, który również w emolientach może się znaleźć, to tzw. humektanty, które zatrzymują wodę w naskórku. Emolienty z przeznaczeniem do cery trądzikowej mogą mieć skład wzbogacony o kwas azelainowy, który ma za zadanie hamować rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania trądziku. Warto również wspomnieć, że poza olejem konopnym, do wyprodukowania emolientów użyć można olejów roślinnych z migdałów lub awokado albo oleju Canola. Ważne, by oleje miały udowodnioną medyczną skuteczność działania.

Działanie preparatów z emolientami


Podstawową funkcją emolientów jest silne nawilżenie oraz natłuszczenie skóry. Dzięki stosowaniu takich preparatów cera robi się bardziej elastyczna i miękka w dotyku. Emolienty skutecznie ograniczają uciekanie wody ze skóry. Tworzą warstwę ochronną na skórze, która zapobiega utracie wody z naskórka. Skora po użyciu emolientów staje się zregenerowana i odżywiona. Ponadto, mogą one zmniejszyć występujący na skórze stan zapalny, ograniczyć świąd, zredukować uczucie szorstkości. Mają właściwości łagodzące objawy dermatozy przy niektórych schorzeniach jak AZS czy łuszczyca. Dzięki warstwie ochronnej i regeneracji skóry, lepiej jest ona w stanie bronić się przed alergenami, a także działaniem innych szkodliwych zewnętrznych czynników.

Wskazanie do stosowania emolientów u dorosłych


Emolienty są wskazane dla dorosłych, którzy mają przesuszoną, zmęczoną cerę ze skłonnościami do podrażnień. Swędząca, zaczerwieniona skóra ze stanem zapalnym, cera trądzikowa czy z rozszerzonymi naczynkami nadają się do pielęgnacji z użyciem emolientów do twarzy. Preparaty są dostosowane do cery trądzikowej, suchej, tłustej, wrażliwej i mieszanej, tak że nadają się do stosowania praktycznie przez wszystkich, zależnie od potrzeb. Szczególnie wskazane jest stosowanie emolientów przy podejrzeniu dermatoz jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (AZS). Jeśli dolegliwości obejmują obszar poza twarzą, można też używać emolientów do ciała czy kąpieli, aby złagodzić swędzenie skóry lub nawilżyć wysuszone miejsca.

Emolienty dla dzieci


Natura wyposaża nas po narodzinach w cienką skórę, która dopiero z czasem wykształca się w pełni. Z tego powodu, noworodki i niemowlaki są narażone na szybką utratę wody z naskórka, co skutkuje wysuszeniem skóry. Sucha skora to nie tylko problem estetyczny – przesuszona skóra jest narażona na większą ingerencję szkodliwych czynników zewnętrznych. Odpowiedzialny za ochronę przed utratą wody płaszcz hydrolipidowy skóry nie funkcjonuje jeszcze w pełni u małych dzieci. Dlatego wymagają one szczególnej pielęgnacji. Warto stosować emolienty do kąpieli maluchów lub smarować nimi ciałka po kąpieli, by utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Preparaty z emolientami przydadzą się też przy zapobieganiu odparzeniom i zmniejszą świąd skóry. Zapobiegają one podrażnieniom wywołanym otarciami, skrajnymi temperaturami czy wilgocią w pieluszce. Jeśli dziecko ma bardzo suchą skórę albo stwierdzono u niego AZS, to stosowanie emolientów jest koniecznością. Garść porad o emolientach dla dzieci i ich stosowaniu, znajdziesz na: https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/porady-dla-mam/czym-sa-emolienty/.

Jakie emolienty dla dziecka wybrać?


Produktów tego typu jest spora gama na rynku – żele i płyny do kąpieli, balsamy do ciała, mleczka, kremy do twarzy i rączek, szampony. Łatwo się pogubić. Jeśli dziecko nie cierpi na żadną dermatozę, nie ma potrzeby kupowania więcej niż jednego produktu z emolientami. Wystarczy stosować żel lub emulsję do kąpieli albo balsam do ciała. W przypadku wyjątkowo suchej skóry, można wybrać i stosować oba te preparaty dla lepszego efektu nawilżającego.

Stosowanie emolientów u dorosłych i dzieci


Zarówno u dzieci jak i dorosłych istotne znaczenie ma odpowiednie stosowanie preparatów z emolientami, które wpływa na ich skuteczność działania. Emolienty charakteryzują się tym, że działają do 6h od aplikacji. Zatem aby cieszyć się nawilżoną skórą cały dzień albo redukować przykre dolegliwości jak świąd czy szorstkość, emolienty do twarzy trzeba nakładać dwa lub nawet trzy razy dziennie. Jeśli stosuje się balsam do ciała to oczywiście wystarczy codzienna jego aplikacja po kąpieli, ale dla zwiększenia efektu warto też stosować żel lub płyn do kąpieli na bazie emolientów. Noworodki nie muszą być kąpane codziennie – według niektórych jest to nawet niewskazane, bo woda wysusza skórę. Można przygotowywać dla maluszka kąpiel z emolientami co kilka dni. Także po kąpieli nakłada się balsam natłuszczający, ale tylko dla noworodków i niemowląt z AZS lub innymi dermatozami. Ile produktu używać na dzieci i dorosłych? Sporo, bo emolienty najlepiej działają, gdy nakłada się odpowiednią ilość produktu. Jeśli dorosły używa codziennie przez tydzień balsamu do ciała to powinien zużyć nawet 250 gram preparatu. Bardzo ważna uwaga dla dorosłych z atopowym zapaleniem skóry oraz rodziców dzieci cierpiących na to schorzenie: emolienty trzeba stosować w trybie ciągłym, nie tylko w przypadku nasilenia się objawów. Odpowiednia pielęgnacja skóry to filar profilaktyki tej dermatozy.

Emolienty do twarzy czy ciała sprawdzą się u dzieci i dorosłych, którzy cechują się wysuszoną, podrażnioną skórą. Przy normalnej cerze, stosowanie natłuszczających kosmetyków nie jest wskazane. W razie wątpliwości czy nasza skóra potrzebuje mocniejszego nawilżenia lub podejrzenia AZS albo łuszczycy, najlepiej zgłosić się po poradę do dermatologa.


Źródła:
  • https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,107103,14969754,Emolient.html
  • https://mamotoja.pl/co-to-sa-emolienty,kapiel-niemowlaka-artykul,8794,r1p1.html
  • https://www.mamazone.pl/artykuly/male-dziecko/niemowle/opieka-i-pielegnacja/emolienty-dla-dzieci/
  • https://portal.abczdrowie.pl/znaczenie-emolientow-w-leczeniu-atopowego-zapalenia-skory

      Emolienty dla dzieci i dorosłych - jak i kiedy stosować? - dodano: 2018-09-27

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.