Rola probiotyków w mikroflorze dziecka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rola probiotyków w mikroflorze dziecka

-
Rola probiotyków w mikroflorze dziecka
Według definicji WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystne skutki zdrowotne. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu bakterie kwasu mlekowego z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium oraz niektóre gatunki bakterii Escherichia i Bacillus.

Mikrobiota jelitowa zawiera geny, które nie występują w komórkach ssaków, a są niezbędne do utrzymania zdrowia. Zaburzenie mikrobioty, w okresie pomiędzy urodzeniem, a 24. tygodniem życia (np. w wyniku porodu poprzez cięcie cesarskie), ma istotny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. Naukowcy poszukują więc sposobów jej naprawy, a szczególnie duże nadzieje wiążą z zastosowaniem probiotyków.
Najczęściej stosowanymi u ludzi probiotykami są bakterie z rodzaju: Lactobacillus i Bifidobactrium oraz drożdże Saccharomyces boulardii.

Najlepiej ocenionym probiotykiem jest Lactobacillus rhamnosus ATCC 53103 (Lactobacillus GG – LGG), który działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przyczynia się również do uzyskania tolerancji pokarmowej. Probiotyk ten ma także wpływ na zapobieganie martwiczemu zapaleniu jelit u wcześniaków. Szczególne korzyści ze stosowania probiotyków mogą odnieść noworodki:
  • urodzone przedwcześnie,
  • urodzone przez cięcie cesarskie,
  • leczone antybiotykami

Probiotyki mogą pomóc w zmniejszaniu dolegliwości związanych z kolką u niemowląt. Badania wykazały, że podaż Lactobacillus reuterii DSM 17938 u niemowląt karmionych naturalnie, istotnie zmniejsza nasilenie objawów kolki, skraca o ponad 50% czasu płacz oraz niepokój.

Wykazano także, że stosowanie probiotyków skraca czas trwania i nasilenie biegunki spowodowanej zakażeniem rotawirusami i związanej ze stosowaniem antybiotyków, AAD, zmniejsza uczulenie na białka mleka krowiego, objawy atopowego zapalenia skóry i niektórych zapalnych chorób jelit.

Ponieważ wczesny rozwój mikrobioty w przewodzie pokarmowym ma niezwykle istotne znaczenie dla jego zdrowia, sugeruje się, by w celu jej naprawy rozpocząć podawanie probiotyków jak najwcześniej.

Rola probiotyków w mikroflorze dziecka - dodano: 2018-12-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.