Różnice flory bakteryjnej u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie i siłami natury « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Różnice flory bakteryjnej u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie i siłami natury

-
Różnice flory bakteryjnej u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie i siłami natury
Liczne badania naukowe wykazują, że skład flory bakteryjnej noworodków zależy od rodzaju porodu - dzieci urodzone siłami natury mają odmienną i bardziej różnorodną mikrobiotę jelitową od tych, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia

Po porodzie naturalnym mikrobiota dziecka zawiera bakterie, które są w pochwie matki, natomiast gdy poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, bakterie, które matka ma na skórze. W czasie porodu siłami natury dziecko styka się z florą bakteryjną pochwy i przewodu pokarmowego matki, a pierwszymi bakteriami kolonizującymi jelito noworodka są bakterie takie jak: Escherichia coli, Enterococcus, Staphylococcus, Lactobacillus i inne Enterobacteriaceae.
Zużywając tlen, przygotowują warunki do dalszej kolonizacji bakteriami beztlenowymi z grupy Actinobacteria (przedstawiciel: Bifidobacterium), Bacteroides, Clostridium.

U noworodków urodzonych siłami natury już od około trzeciego dnia życia zmniejsza się liczba bakterii z rodzaju Clostridium na korzyść Bifidobacterium, które stają się florą dominującą. Równie licznie są reprezentowane bakterie z rodzaju Bacteroides, natomiast mniejsza jest liczba bakterii z rodzaju Firmicutes (np. Lactobacillus).

Mikrobiota dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie jest mniej liczna i mniej zróżnicowana w porównaniu z mikrobiotą noworodków z porodu naturalnego. Zawiera głównie bakterie z rodzaju Staphylococcus, Corynebacterium, Propionibacterium i Clostridium, natomiast mniej jest bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Bacteroides, przekazywanych pionowo w trakcie porodu naturalnego. Różnice te utrzymują się nawet przez sześć pierwszych miesięcy życia.

Rodzaj porodu miewa też wpływ na metodę karmienia. Noworodki urodzone przez cesarskie cięcie często mają ograniczony dostęp do mamy, a trzeba wiedzieć, że u dzieci karmionych piersią następuje szybki wzrost liczby bakterii z rodzaju Bifidobacterium. Produkty fermentacji tych bakterii chronią przewód pokarmowy dziecka przed patogennymi szczepami Escherichia coli i Clostridium perfringens.

Różnice flory bakteryjnej u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie i siłami natury - dodano: 2018-12-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.