ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Obalamy mity na temat niepłodności

-
Obalamy mity na temat niepłodności
Problem z poczęciem dziecka ma coraz więcej par. Niestety wiele osób zamiast od razu udać się do specjalisty, to próbuje na własną rękę, znaleźć odpowiedź na trapiące je pytania. Jednak trzeba pamiętać o tym, że powszechność i skala problemu niepłodności, jest przyczyną wielu niedomówień, kontrowersji i mitów, które wokół niej narastają. Dlatego nie warto wierzyć we wszystko, co można na jej temat znaleźć na tak licznych forach internetowych. Przedstawimy Wam kilka najpopularniejszych mitów dotyczących niepłodności!

Coraz więcej par w Polsce ma problem z niepłodnością


Kiedy mówimy o niepłodności? Zazwyczaj wtedy, gdy po roku regularnego współżycia, bez używania środków antykoncepcyjnych, para ma problem z zajściem w ciążę. W Polsce problem ten dotyka już około 1,5 miliona z nich i wskaźnik ten cały czas rośnie. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w naszym kraju w 2050 roku będą żyły już tylko 34 miliony Polaków, czyli o 4,5 miliona mniej niż obecnie. Co ma wpływ na takie prognozy? Są to problemy natury ekonomicznej i zdrowotnej, które w dużym stopniu przyczyniają się do coraz mniejszego przyrostu naturalnego.

Obecnie wiele kobiet zapomina o tym, że wiek odgrywa znaczącą rolę w ich płodności. Często przesuwają one macierzyństwo, na moment kiedy zdobędą wykształcenie, a potem dobrze płatną pracę. Jednak już po 30-stce szanse na zajście w ciążę spadają do 80 procent. Wśród innych przyczyn niepłodności u kobiet należy wymienić również zaburzenie jajeczkowania, które może być spowodowane zespołem policystycznych jajników (PCOS), chorobami tarczycy, niewydolnością układu podwzgórzowo-przysadkowego, czy hiperprolaktynemią. Jednak duży wpływ na problemy z zajściem w ciążę mogą mieć także nieprawidłowości ekonomiczne, takie jak: endometrioza, wady w budowie jajowodów, niedorozwój macicy, czy zrosty pooperacyjne. U mężczyzn jest to najczęściej gorszej jakości nasienie.

Mity na temat niepłodności


Niepłodność jest bardzo delikatnym tematem i nie każdy jest gotowy na to, aby o niej mówić. Również wiele par, które bezskutecznie starają się o potomka, uważa ją za temat wstydliwy i drażliwy. Szukając rozwiązania w internecie, trafiają na wiele nieprawdziwych i sprzecznych ze sobą informacji, jakich? Oto najpopularniejsze mity na temat niepłodności!

Niepłodność to wyłącznie problem kobiety

Jest to najczęściej pojawiający się mit! Nadal mężczyźni rzadko biorą pod uwagę to, że brak potomstwa może wynikać z problemów leżących właśnie po ich stronie. Jednak z medycznego punktu widzenia, odpowiedzialność za niepłodność ponoszą w równym stopniu oboje partnerzy (po 45 procent). Natomiast w przypadku pozostałych 10 procent, jest ona niemożliwa do ustalenia. W związku z tym w przypadku bezskutecznych prób zajścia w ciąże, do lekarza należy udać się razem. Co ciekawe, w wielu przypadkach, to właśnie od mężczyzn rozpoczyna się diagnostykę niepłodności, przeprowadzając badanie nasienia, które jest tanie i łatwe w wykonaniu.

Niepłodność to bezpłodność!

Wiele osób wymiennie używa obu tych słów. Jednak to duży błąd, dlaczego? Ponieważ to dwa kompletnie inne pojęcia. Bezpłodność jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka. U kobiet może być spowodowana np. brakiem jajników, macicy lub wczesną menopauzą. Z kolei u mężczyzn, jej przyczyną jest np. utrata jąder w wyniku operacji lub wypadku, czy też choroby przebyte w dzieciństwie (szczególnie niebezpieczna jest świnka). Natomiast niepłodność to stan potencjalnie odwracalny, oczywiście po wcześniejszym podjęciu leczenia i usunięciu jego przyczyny.

Jeśli kobieta nie urodzi do 35. roku życia to już nie zostanie matką

Jeszcze do niedawna, urodzenie dziecka po 30-stce określane było jako późne lub dojrzałe macierzyństwo. Dzisiaj normą jest to, że matkami zostają kobiety nawet po 40-stym, roku życia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat, aż cztery razy więcej kobiet rodzi mając 39-44 lata. Również o 70 procent wzrosła liczba mam w przedziale wiekowym 35-39 lat. Jak wiemy, powodów tego jest wiele, jednak pomimo tego, że płodność kobiet maleje wraz z wiekiem, to nie skreśla to szans na zostanie mamą. Najlepszą metodą leczenia niepłodności jest zapłodnienie in vitro.

Niepłodność jest wynikiem antykoncepcji hormonalnej

Takie stwierdzenie można dość często spotkać na forach internetowych. Jednak to nieprawda, już tłumaczymy dlaczego! Zadaniem tabletek antykoncepcyjnych nie jest zablokowanie jajeczkowania na stałe, ponieważ już z samego założenia, jest to proces całkowicie odwracalny. Być może, takie myślenie jest spowodowane informacjami, na temat antykoncepcji, która była dostępna wiele lat temu, kiedy dawki hormonów były rzeczywiście wielokrotnie wyższe od dzisiejszych i mogły powodować szereg niepożądanych działań. Z obecnie przeprowadzanych badań wynika, że długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej nie powoduje negatywnych skutków. Również w większości przypadków, u około 80-90 procent kobiet, płodność wraca do normy już między pierwszym, a trzecim cyklem menstruacyjnym.

Pamiętajmy o tym, że w przypadku jakichkolwiek problemów z zajściem w ciąże, lepiej od razu zwrócić się do odpowiedniego specjalisty. Bowiem im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym szybciej będziecie mogli cieszyć się z upragnionego macierzyństwa.

Artykuł został opracowany w oparciu o informacje ze strony Kliniki Leczenia Niepłodności: https://www.klinikainvicta.pl/Obalamy mity na temat niepłodności - dodano: 2018-12-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.