Wizyty kontrolne w czasie ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wizyty kontrolne w czasie ciąży

-

Wiktor Jarosz - ginekolog-położnik

Dr nauk med. ; II stopień specjalizacji ginekologii i położnictwa; Prywatna Klinika MEDI CONCEPT, Wrocław

Wizyty kontrolne w czasie ciąży
Częstotliwość wizyt ustala lekarz prowadzący.

Pierwszą wizytę u lekarza należy ustalić krótko po zatrzymaniu miesiączki i ewentualnym wykonaniu pozytywnego testu ciążowego.
Na pierwszej wizycie lekarz ustala prawidłową lokalizację pęcherzyka ciążowego, terminu porodu, wykonuje podstawowe badanie ginekologiczne. Poza tym powinien udzielić informacji dotyczących diety, odpowiednich zachowań i trybu życia w okresie ciąży. Lekarz zaleca również wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych oraz stosowanie profilaktyki (preparaty witaminowe, kwas foliowy). Omawia też z pacjentką tryb kontrolnych wizyt.

Następne wizyty zależne są od stanu zdrowia. W ciąży przebiegającej w sposób prawidłowy wizyty do 30 tygodnia ciąży powinny odbywać się 1 raz w miesiącu, następne co dwa tygodnie, a w ostatnich tygodniach przed terminem porodu nawet 1 raz w tygodniu.
Podkreślam jednak, że taki przebieg wizyt dotyczy ciąży prawidłowej.

Uwaga! Każda sytuacja zagrożenia ciąży zmusza do zwiększenia częstotliwości wizyt i ewentualnych badań dodatkowych.
Avatar
Wiktor Jarosz - ginekolog-położnik

Dr nauk med. ; II stopień specjalizacji ginekologii i położnictwa; Prywatna Klinika MEDI CONCEPT, Wrocław

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.