ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Katar

-

Hanna Wardak-Sędzicka - pediatra

Specjalista chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej. Fitoterapeuta; Gdańsk

Nieżyt nosa, będący czasami jedynym objawem infekcji wirusowej, popularnie zwanej przeziębieniem. Jest wywołany przez wirusy, które dostają się do nosa drogą kropelkową. Powodują obrzęk śluzówki i obfity wodnisty wyciek, czasami obrzęk przenosi się na trąbkę Eustachiusza (łączy ucho z gardłem) wtedy dołączają się objawy ze strony ucha.

Jak pomóc?
Nie czekajmy na pełny rozwój objawów. Z chwilą wystąpienia uczucia dyskomfortu w nosie, weźmy ciepłą kąpiel, załóżmy ciepłe skarpety i poleżmy kilka godzin w łóżku, popijając herbatę z miodem i cytryną, sok malinowy, napar z lipy, herbatkę z dzikiej róży. Dodatkowo należy zażyć Vitaminę C, Rutinoskorbin, wapno (Calcium).
Katar szczególnie przykro odczuwany jest przez najmłodsze dzieci i niemowlęta, które nie potrafią oddychać przez usta. Katar utrudnia nie tylko oddychanie ale również przyjmowanie posiłków, ssanie piersi. Towarzyszyć katarowi może podwyższona temperatura ciała, tendencja do wymiotów. W tej sytuacji trzeba szybko pomóc maluchowi poprzez :
- podanie wapna (Calcium), Rutinoskorbinu, vitaminy C w kroplach (Cebion)
- podanie dużej ilości płynów do picia, łagodnych naparów ziołowych z lipy, malin, dzikiej róży, czarnego bzu
- naniesienie na śluzówkę nosa niewielkiej ilości kropli obkurczających odpowiednich do wieku, spowodują one zmniejszenie obrzęku i możliwość oddychania przez nos
- okolice skrzydełek nosa można posmarować maścią majerankową
- kilka kropel olejku Olbas, lub niewielką ilość maści rozgrzewającej można rozmasować na klatce piersiowej
- kilka kropel olejku Olbas nanieśC na poduszkę na której śpi dziecko.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.