Częste oddawanie moczu w ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Częste oddawanie moczu w ciąży

-
Jednym z pierwszych objawów ciąży jest częste oddawanie moczu. Przyczyną tego stanu jest podwyższony poziom progesteronu w organizmie przyszłej mamy, co działa rozluźniająco na mięśnie pęcherza. Dodatkowo pęcherz moczowy jest uciskany przez powiększającą się stale macicę, a bardziej ukrwiona miednica pobudza pracę nerek, które produkują więcej moczu.

W trzecim trymestrze problem daje mocniej znać o sobie. Parcie na mocz zwiększa się, gdyż sam pęcherz mieści go o wiele mniej. Ustawiająca się w macicy główka dziecka mocno uciska na pęcherz moczowy. Organizm kobiety przygotowuje się do porodu, przez co mięśnie dna miednicy rozluźniają się powodując czasem niekontrolowane popuszczanie moczu. Ma to miejsce przede wszystkim w chwilach napięcia mięśni brzucha, np. przy kichaniu, kaszlu, czy biegu.

Nasze rady:
  • staraj się chodzić często do toalety,
  • używaj wkładek higienicznych,
  • pij dużo płynów, aby dobrze przepłukać drogi moczowe
  • sby zapobiec infekcjom dróg moczowych warto sięgnąć po sok żurawinowy (najlepiej ze sklepu ze zdrową żywnością).
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.