ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak przygotować się do porodu naturalnego?

-
Jak przygotować się do porodu naturalnego?
Mimo że poród jest przez wiele kobiet opisywany jako najpiękniejsze wydarzenie w życiu, może wywoływać stres. Wiele przyszłych mam nie wie, czego może się spodziewać, obawia się bólu, a także powikłań. Negatywne odczucia można zmniejszyć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do porodu naturalnego.

Przygotuj ciało


Odpowiednie przygotowanie ciała do porodu naturalnego nie tylko ułatwia cały proces, ale także przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych podczas skurczów. Ponadto kobieta, która jest świadoma swojego ciała i zna swój organizm, może wcześniej dostrzec objawy, które świadczą o zbliżającym się rozwiązaniu. Mowa o dolegliwościach, które pojawiają się już kilka dni przed terminem. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj, jak zaczyna się poród: https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/wczesne-objawy-zblizajacego-sie-porodu/.

Kobieta, która chce przygotować ciało do porodu, powinna pamiętać o aktywności fizycznej. Ćwiczenia muszą być dostosowane do jej stanu i możliwości organizmu. Zabronione są ciężkie i intensywne treningi. Wskazane są natomiast spacery, pływanie, joga, gimnastyka rozciągająca, ale też ćwiczenia mięśni Kegla. O chęci bycia aktywną w ciąży należy porozmawiać z ginekologiem. Po pomoc w doborze ćwiczeń warto zwrócić się do fizjoterapeuty lub trenera personalnego.

Przygotowanie ciała do porodu naturalnego obejmuje także:
  • zdrowe odżywianie,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • odpoczynek i odpowiednią ilość snu.

Przygotuj umysł


Równie ważne jest przygotowanie umysłu. Przyszła mama często odczuwa stres związany z porodem. Nauka technik relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych oraz odpowiednie nastawienie pozwolą zmniejszyć negatywne emocje. Nie warto także słuchać opowieści innych osób na temat bólu i powikłań, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej. Ciężarna, która chce zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa, może skorzystać z możliwości porodu rodzinnego.

Zapisz się do szkoły rodzenia


Przygotowania do porodu warto uzupełnić o udział w zajęciach w szkole rodzenia. Można zapisać się do grupy prowadzonej w szpitalu, w którym przyszła mama zamierza rodzić, lub wybrać inną placówkę. Podczas ćwiczeń i wykładów prowadzonych przez doświadczone położne można uzyskać teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu przebiegu porodu, dolegliwości występujących w czasie połogu oraz pielęgnacji noworodka. Jest to także okazja do zawarcia nowych znajomości i poznania personelu medycznego. W zajęciach można brać udział wraz z osobą towarzyszącą.

Napisz plan porodu


Warto przygotować plan porodu. Jest to dokument, w którym przyszła mama może zawrzeć wszystkie prośby i zgody na procedury związane z porodem i opieką okołoporodową. Ciężarne wyrażają w nim m.in. chęć otrzymania znieczulenia, obecności bliskiej osoby, karmienia piersią, prośbę o wykonanie lewatywy po przyjęciu, brak zgody na podanie oksytocyny lub masaż szyjki macicy. Plan porodu najlepiej przygotować wraz z położną.


Jak przygotować się do porodu naturalnego? - dodano: 2020-11-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.