
Przygotuj ciało
Odpowiednie przygotowanie ciała do porodu naturalnego nie tylko ułatwia cały proces, ale także przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych podczas skurczów. Ponadto kobieta, która jest świadoma swojego ciała i zna swój organizm, może wcześniej dostrzec objawy, które świadczą o zbliżającym się rozwiązaniu. Mowa o dolegliwościach, które pojawiają się już kilka dni przed terminem. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj, jak zaczyna się poród: https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/wczesne-objawy-zblizajacego-sie-porodu/.
Kobieta, która chce przygotować ciało do porodu, powinna pamiętać o aktywności fizycznej. Ćwiczenia muszą być dostosowane do jej stanu i możliwości organizmu. Zabronione są ciężkie i intensywne treningi. Wskazane są natomiast spacery, pływanie, joga, gimnastyka rozciągająca, ale też ćwiczenia mięśni Kegla. O chęci bycia aktywną w ciąży należy porozmawiać z ginekologiem. Po pomoc w doborze ćwiczeń warto zwrócić się do fizjoterapeuty lub trenera personalnego.
Przygotowanie ciała do porodu naturalnego obejmuje także:
- zdrowe odżywianie,
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
- odpowiednie nawodnienie organizmu,
- odpoczynek i odpowiednią ilość snu.
Przygotuj umysł
Równie ważne jest przygotowanie umysłu. Przyszła mama często odczuwa stres związany z porodem. Nauka technik relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych oraz odpowiednie nastawienie pozwolą zmniejszyć negatywne emocje. Nie warto także słuchać opowieści innych osób na temat bólu i powikłań, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej. Ciężarna, która chce zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa, może skorzystać z możliwości porodu rodzinnego.
Zapisz się do szkoły rodzenia
Przygotowania do porodu warto uzupełnić o udział w zajęciach w szkole rodzenia. Można zapisać się do grupy prowadzonej w szpitalu, w którym przyszła mama zamierza rodzić, lub wybrać inną placówkę. Podczas ćwiczeń i wykładów prowadzonych przez doświadczone położne można uzyskać teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu przebiegu porodu, dolegliwości występujących w czasie połogu oraz pielęgnacji noworodka. Jest to także okazja do zawarcia nowych znajomości i poznania personelu medycznego. W zajęciach można brać udział wraz z osobą towarzyszącą.
Napisz plan porodu
Warto przygotować plan porodu. Jest to dokument, w którym przyszła mama może zawrzeć wszystkie prośby i zgody na procedury związane z porodem i opieką okołoporodową. Ciężarne wyrażają w nim m.in. chęć otrzymania znieczulenia, obecności bliskiej osoby, karmienia piersią, prośbę o wykonanie lewatywy po przyjęciu, brak zgody na podanie oksytocyny lub masaż szyjki macicy. Plan porodu najlepiej przygotować wraz z położną.
Jak przygotować się do porodu naturalnego? - dodano: 2020-11-16