ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Muzykoterapia w ciąży - warsztaty w Operze Krakowskiej

-
Muzykoterapia w ciąży - warsztaty w Operze Krakowskiej
Przyszła mamo, jeśli chcesz nauczyć się wpływać na rozwój swojego maluszka, efektywnie relaksować się i umiejętnie przygotować się do porodu - postaw na muzykoterapię!

Z muzyką od poczęcia to warsztaty muzykoterapeutyczne przeznaczone dla kobiet na każdym etapie ciąży. Odbywają się one w Operze Krakowskiej już od 2017 roku i oparte są na autorskim programie muzykoterapeutycznym, stworzonym przez prowadzącą zajęcia Karolinę Gwardzik - muzykoterapeutkę, doulę i doświadczoną w macierzyństwie mamę trzech dziewczynek.
Zajęcia zyskały uznanie i entuzjazm środowiska parentingowego, czego wyrazem jest wyróżnienie w plebiscycie portalu Czas Dzieci.pl - Słoneczniki 2017 w kategorii Muzyka oraz w konkursie BEZ(PRZE)TARGU, zorganizowanym w ramach Kongresu Made in Małopolska 2018.

Zajęcia, które składają się na cykl trzech spotkań, odbywają się na przestronnej Antresoli Opery Krakowskiej (380m2). Podczas trwających niecałe dwie godziny spotkań, poruszane są zagadnienia związane z ciążą, porodem i połogiem, m.in wpływ muzyki na stan psychofizyczny matki i dziecka, stymulacja prenatalna, ambiwalentne emocje w ciąży, sztuka efektywnego relaksu, a także godny poród i połóg z pomocą muzykoterapii.

Muzyka towarzyszy uczestniczkom przez prawie całe spotkanie, a wykorzystywane są różne jej style, formy i środki wyrazu. Przyszłe mamy mają okazję usłyszeć wybrane fragmenty muzyki klasycznej i operowej – Mozarta, Debussy’ego, czy Vivaldiego - które towarzyszą im przy wykonywaniu ćwiczeń oddechowych i rozluźniających. Biorą również udział w relaksacji, odbywającej się przy kojących dźwiękach jazzowych kompozycji. W programie zajęć przewidziany jest także wspólny śpiew akompaniowany na ukulele, nauka piosenek i kołysanek.

Staramy się uwrażliwiać mamy na piękno i różnorodność muzyki, a także przybliżać rodzicom idee umuzykalniania, edukacji muzycznej i wychowania przez sztukę - mówi prowadząca warsztaty.

Muzyka oddziałuje na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Ale jak?


Terapeutyczny wpływ muzyki na psychiczną i somatyczną sferę życia człowieka potwierdzają liczne badania. Terapia muzyką stosowana jest od wieków w medycynie i psychologii, a jej kojące działanie ma również zastosowanie w położnictwie. Muzyka bezpośrednio wpływa na układ oddechowy, układ krążenia, przemianę materii oraz zmiany w napięciu mięśniowym (w tym na skurcze macicy). Podczas śpiewu, za pomocą napięć i rozluźnień, uaktywniają się mięśnie twarzy, krtani, klatki piersiowej, dolnej części brzucha a nawet dna miednicy, odgrywające kluczową rolę w czasie porodu. Śpiewanie jest więc niepozornym, ale niezwykle pożytecznym ćwiczeniem mięśni, które dzięki dobrej praktyce w okresie ciąży mogą mieć wpływ na ostatnią fazę porodu. Śpiewanie uaktywnia również mięśnie przepony, które z kolei usprawniają wentylację organizmu, a tym samym dotleniają zarówno układ krążenia jak i łożysko. Dobroczynny wpływ muzyki zauważyć można również w sferze psychicznej. Słuchanie odpowiednio dobranych utworów powoduje rozluźnienie, uspokojenie, poprawę nastroju, a także zmniejszenie lęku, depresji oraz poprawę jakości snu.

Dla kobiety w ciąży dodatkowym atutem jest fakt, że muzyka oddziałuje nie tylko na jej organizm, ale także na rozwijające się dziecko w jej łonie. Ma ono w pełni wykształcony słuch funkcjonalny około 20 tygodnia ciąży i realnie zapamiętuje bodźce dźwiękowe, które do niego docierają. Co więcej okres prenatalny, jak i pierwszy rok życia dziecka, jest tzw. okresem sensytywnym na muzykę, co oznacza, że właśnie w tym czasie ma ona szczególnie dobry wpływ na jego dobrostan i rozwój. Muzyka nie tylko stymuluje jego rozwój poznawczy, ale wpływa także na samopoczucie.

Podczas warsztatów przyszłe mamy nauczą się w praktyce korzystać z leczniczych właściwości muzyki. Poznają zestaw technik i ćwiczeń, które będą mogły stosować w zaciszu domowym. Zobaczą także jak niewiele trzeba, aby poprawić stan psychofizyczny swój i dziecka.

Muzyka od poczęcia


Wsparcie podczas ciąży - potrzebujesz go


Muzyka może być ogromnym wsparciem w życiu młodej mamy. Ciąża jest przede wszystkim okresem zmian nie tylko w aspekcie fizjologicznym, ale również psychicznym. To niezwykle dynamiczny czas, któremu towarzyszy szeroki zestaw emocji i oczekiwań. Kobieta potrzebuje w związku z tym wsparcia najbliższych, nierzadko również specjalistów, a także akceptacji i troski społeczeństwa. Wsparcie to powinno bazować przede wszystkim na najnowszej wiedzy z zakresu medycyny i psychologii, ale też wzajemnym szacunku. Podczas zajęć Z muzyką od poczęcia obecne będą specjalistki: Joanna Suchowska-Oruba – psycholog, wykładowca, Monika Gwardzik - fizjoterapeutka uroginekologiczna i blogerka oraz Agata Słowik – ratowniczka medyczna. Gościnie podzielą się swoją specjalistyczną wiedzą oraz doświadczeniem porodowym. Warto wspomnieć, że warsztaty odbywają się w kręgu kobiet, w atmosferze jedności, intymności i wsparcia. Każda z uczestniczek może podzielić się własnymi doświadczeniami, przeżyciami, emocjami związanymi z ciążą i nadchodzącym macierzyństwem. Dzięki temu podczas zajęć budowana jest niepowtarzalna wspólnota doświadczeń.

Miejsca przyjazne mamom i ich rodzinom powinny znaleźć się w instytucjach kultury, również muzycznych. Takie miejsce obecne jest właśnie w Krakowie. Praca w Instytucji Kultury zobowiązuje, dlatego cały zespół Opery Krakowskiej stara się "wychowywać na własnej piersi" przyszłych słuchaczy. Nie przez przypadek zresztą teatry muzyczne na całym świecie angażują się w edukację potencjalnej publiczności - Z muzyką od poczęcia również pełni taką rolę.

Dlaczego powinnaś przyjść na warsztaty?


Wiele czynników wpływa na interakcje matki z dzieckiem. Niektóre mamy w sposób bardzo intuicyjny wykorzystują muzykę do budowania więzi z dzieckiem jeszcze w czasie ciąży. Są muzykalne i otwarte na nowości, jakie niesie ze sobą ciąża i macierzyństwo. Jednak nie jest tak zawsze. Muzyka, śpiew, jak i towarzyszący im ruch, czyli taniec, mogą być bardzo pomocnymi narzędziami w tworzeniu więzi, relacji, a także w afirmowaniu rzeczywistości. To również jedne z najzdrowszych i najtańszych sposobów na rozładowywanie napięcia psychofizycznego, relaks i spory zastrzyk endorfin. Warto nauczyć się z nich korzystać!

Opera Kraków logo


Warsztaty Z muzyką od poczęcia

Gdzie? Antresola Opery Krakowskiej, ul. Lubicz 48,

Kiedy? Warsztaty w 2021 roku odbędą się:
  • 29 maja, g. 11.00
  • 7 czerwca, g. 17.00
  • 21 czerwca g. 17.00

Więcej informacji o wydarzeniu na www.opera.krakow.pl

Bilety w cenie 25 zł dostępne na stronie internetowej Opery Krakowskiej

Wydarzenie na platformie Facebook

Muzykoterapia w ciąży - warsztaty w Operze Krakowskiej - dodano: 2021-05-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.