ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża po terminie - naturalne metody wywołania porodu

-
Ciąża po terminie - naturalne metody wywołania porodu
Niejednokrotnie zdarza się, że ten długo wyczekiwany dzień, w którym rodzina powinna się powiększyć nadchodzi i nic się nie dzieje. Dziecko nie spieszy się na świat, termin siłą rzeczy się wydłuża. Warto pamiętać, że jeśli nie ma obaw, iż matka i dziecko są zagrożone, zaleca się skorzystanie z naturalnych sposobów wywołania porodu.

Jakie są naturalne sposoby wywołania porodu i które z nich warto zastosować? Podpowiada Patrycja Rataj - położna ze Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

Naturalne sposoby wywołania porodu


Do najbardziej znanych i polecanych metod na naturalne wywołanie porodu należy drażnienie brodawek sutkowych. Prowadzi to do wydzielania oksytocyny, która ma dominujące znaczenie w procesie rozpoczęcia porodu. Równie znanym sposobem, jest stosunek seksualny, który poprzez dostarczenie do dróg rodnych kobiety nasienia bogatego w prostaglandyny, również może doprowadzić do rozpoczęcia pożądanej czynności macicy.

W literaturze można znaleźć także informacje potwierdzające działanie akupresury, to znaczy uciskania, głaskania i masowania określonych punktów na ciele, w naturalnym wywoływaniu porodu. Jej zastosowanie ma prowadzić do uwolnienia zarówno prostaglandyny, jak i oksytocyny. Tymi punktami są zagłębienie między kciukiem a palcem wskazującym na dłoni, wgłębienia w szczytach ramion, kostki u nóg i zewnętrzna strona palucha u stopy.

Do mniej znanych sposobów zalicza się stosowanie oleju lub nasion z wiesiołka. Zaleca się picie około 3 filiżanek naparu dziennie. Aby uzyskać jedną porcję naparu zalewamy wrzątkiem 1 łyżkę nasion. W przypadku oleju średnio zaleca się spożycie 3 łyżeczek dziennie, natomiast warto przed ustaleniem dawki zapoznać się z zawartością kwasu γ-linolenowego, gdyż ta może być różna i spowodować konieczność zmiany dziennego dawkowania.

- Warto zaznaczyć, że coraz większą popularność w próbach naturalnego wywoływania porodu zyskuje jedzenie ananasa, głównie ze względu na działanie wpływające na dojrzewanie szyjki macicy, jej stymulację. Przy okazji to doskonałe źródło witamin i kwasu foliowego. Dodatkowo ma delikatne działanie przeczyszczające, a zwiększona perystaltyka jelit może doprowadzić do pobudzenia macicy do skurczów. Zasada zwiększonej perystaltyki odnosi się do wszystkich potraw o takim działaniu, w szczególności do tych pikantnych. - podpowiada Patrycja Rataj.

Każda ciężarna w okolicy terminu porodu powinna też dostarczać macicy odpowiedniej ilości energii, ponieważ przyjście dziecka na świat będzie wymagało od niej sporo wysiłku. Najlepszym jej źródłem będą cukry proste, których najwięcej jest w słodyczach. Dlatego przed porodem można i przede wszystkim warto sobie pofolgować!

______________________________________________________________________

autor: Patrycja Rataj jest położną w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni należącym do Grupy Scanmed. W 2021 roku została wyróżniona przez Pacjentki tytułem "Położna na Medal" w województwie śląskim. Konkurs organizuje Akademia Malucha Alantan, a patronat nad nim mają: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni
www.szpitalblachownia.pl

Ciąża po terminie - naturalne metody wywołania porodu - dodano: 2021-06-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.