ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Masaż krocza - świadome przygotowanie do porodu

-
Masaż krocza - świadome przygotowanie do porodu
Masaż krocza to dobry sposób, żeby przygotować krocze do porodu. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku aktywność seksualna, ale jak wiadomo, nie zawsze seks w ciąży jest możliwy. Dlatego warto wypróbować alternatywne metody.

Jak wykonać masaż krocza?


- Wykonywanie masażu zaczynamy około miesiąca przed porodem czyli mniej więcej w 36 tygodniu ciąży. Warto zaopatrzyć się wcześniej w preparaty na bazie wody (np. żel) lub zawierające substancje oleiste (np. olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek), których można używać podczas masażu – podpowiada Patrycja Rataj, położna ze Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

Bardzo prostym i wartym zapamiętania przepisem na właściwe przygotowanie do porodu jest odpowiednie połączenie masażu krocza oraz ćwiczeń oddechowych. Masaż powinien być wykonywany po prysznicu i trwać co najmniej 5 min. Najlepiej mieć krótkie, obcięte paznokcie, aby nie odczuwać dyskomfortu. Przed rozpoczęciem masażu krocza należy pamiętać o higienie rąk - koniecznie umyć dokładnie ręce łagodnym mydłem.

Podczas pierwszych dni masaż wykonujemy jednym palcem, najlepiej kciukiem. Wprowadzamy kciuk do pochwy i na wdechu wykonujemy 3 naciśnięcia na tkankę krocza (nie zginając kciuka!), następnie wraz z wydechem ustami naciskamy mocno w dół masując boki. W trakcie masażu nie należy pomijać warg sromowych i łechtaczki.

- W trakcie masażu może pojawić się uczucie pieczenia, należy wtedy przytrzymać palec do momentu, kiedy minie. Jednak bardzo ważne jest, żeby nie doprowadzić do uczucia bólu. Wystąpienie takiego objawu może oznaczać, że coś źle robimy, na przykład zginamy kciuk, co powoduje ucisk nerwów a tym samym mocne uczucie dyskomfortu – uprzedza Patrycja Rataj.

Po pierwszym tygodniu wykonywania masażu dołączamy drugi palec. Moment, w którym uda się włożyć 3 palce do pochwy można uznać za całkowity sukces - tak naprawdę jest to odpowiednik 2/3 wielkości główki dziecka. Końcowe efekty regularnego wykonywania masażu mogą być odczuwalne w 38. lub 39. tygodniu ciąży.

Ułatwieniem może być stosowanie substancji oleistych np. olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olejek z wit. E lub preparatów na bazie wody (np. żel). Pomogą natłuścić, nawilżyć i uelastycznić drogi rodne, tym samym zwiększając szanse na uniknięcie pęknięć krocza w trakcie porodu. Masaż można wykonywać w rękawiczce.

Czasem duży brzuch przeszkadza w masażu, ale można wykorzystać krzesełko lub położyć się na boku. Masaż może być wykonany przez partnera lub samodzielnie.

Każda przyszła mama musi zdawać sobie sprawę z tego, że masaż krocza to przygotowanie do porodu, ale nie jest to gwarancja, że uda się uniknąć nacięcia krocza. Taki masaż może jednak spowodować, że tkanki zostaną nacięte w mniejszym stopniu. Decyzję o konieczności wykonania nacięcia podejmie położna już w trakcie porodu, tak by zadbać o zdrowie mamy i dziecka.

Balonik do wywołania porodu


- Niektóre kobiety przygotowując się do porodu stosują również baloniki, jednak należy pamiętać, że nie powinny one zastępować masażu krocza. W przypadku tej metody używamy tylko substancji na bazie wody. Balonik wkładamy do pochwy i pompujemy, nie przekraczając dawki 1 pompki na dzień, by nie doprowadzić do mikrourazów – radzi położna.

______________________________________________________________________

autor: Patrycja Rataj jest położną w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni należącym do Grupy Scanmed. W 2021 roku została wyróżniona przez Pacjentki tytułem "Położna na Medal" w województwie śląskim. Konkurs organizuje Akademia Malucha Alantan, a patronat nad nim mają: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni
www.szpitalblachownia.pl

Masaż krocza - świadome przygotowanie do porodu - dodano: 2021-06-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.