ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Technika oddychania podczas porodu - ćwiczenia

-
Technika oddychania podczas porodu - ćwiczenia
Prawidłowy oddech podczas porodu zapewnia odpowiednie dotlenienie zarówno mamy, jak i dziecka. Kluczową rolę odgrywa tu praca przeponą, dzięki czemu możemy wziąć głębszy oddech, niż na co dzień. Warto zacząć uczyć się tych technik już od pierwszego trymestru ciąży, by z czasem stały się łatwe i przychodziły nam naturalnie.

Jak prawidłowi oddychać podczas porodu? Kilka propozycji ćwiczeń przygotowała Patrycja Rataj - położna ze Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

Oddychanie podczas porodu - ćwiczenie na oddech kontrolowany


Poluzuj ubranie tak, żeby nigdzie nie czuć ucisku. Ułóż się wygodnie na plecach, podkładając wałki (mogą być zwinięte ręczniki) pod kark i pod kolana. Zamknij oczy i jedną dłoń połóż na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Na początku powoli wdychaj powietrze, starając się nie poruszać ramionami. Powietrze próbuj wciągnąć nosem (można to zrobić również ustami). Wypełnij płuca powietrzem, poczuj, jak unosi się ręka na brzuchu, a potem stopniowo klatka piersiowa aż do obojczyków. Kontynuuj wdech, aż poczujesz powietrze w gardle i nosie. Teraz spokojnie wypuść powietrze w odwrotnej kolejności - najpierw z nosa i gardła, potem z płuc, aż opadnie brzuch. Wydech może być nawet 2-krotnie dłuższy niż wdech. Zrób chwilę przerwy, dopóki nie poczujesz, że znów chcesz nabrać powietrza. Staraj się powtarzać wdechy i wydechy najwolniej, jak tylko potrafisz przez kilka minut.

Powyższe ćwiczenie możesz wykonywać codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia. Dzięki temu uczysz się oddechu przeponowego - znacznie głębszego niż ten, którym posługujemy się na co dzień. Ćwiczenie to pozwala na relaksację i dotlenienie maluszka, ale także uczy świadomej kontroli. Wykorzystanie tej metody oddychania jest ważne szczególnie podczas przerw międzyskurczowych, zarówno w I, jak i II okresie porodu.

To ćwiczenie można stosować na każdym etapie ciąży. Natomiast gdyby podczas leżenia na plechach ćwiczącej robiło się słabo (może być to spowodowane uciśnięciem żyły głównej dolnej przez macicę), wskazane jest przyjęcie innej pozycji, najlepiej siedzącej.

Oddychanie podczas porodu - ćwiczenie ze świeczką (wersja 1)


Usiądź wygodnie na krześle w wyprostowanej pozycji. Ustaw przed sobą zapaloną świecę w odległości ok. 30 cm od twarzy. Połóż rękę na przeponie (znajduje się poniżej piersi). Nabierz dużo powietrza, a potem, wydymając usta, wypuszczaj je powoli tak, żeby płomień świecy nie zgasł, ale jak najdłużej się odginał. Twoja ręka najpierw się unosi, a podczas wydechu płynnie opada.

Dzięki temu ćwiczeniu uczysz się panowania nad przeponą i rozluźniania mięśni twarzy, w szczególności okolic ust. Technika ta świetnie sprawdza się podczas skurczów.

Oddychanie podczas porodu - ćwiczenie ze świeczką (wersja 2)


Tak jak w ćwiczeniu powyżej - usiądź na krześle w wyprostowanej pozycji i ustaw przed sobą zapaloną świecę w odległości ok. 30 cm od twarzy.

Nabierz dużo powietrza i wydychaj je przez rozluźnione usta krótkimi dmuchnięciami – płomień świecy ma się odginać przy każdym westchnieniu. Ręka leżąca na przeponie najpierw powoli się unosi, a podczas wydechów rytmicznie się porusza, podskakuje.

Oddech w czasie porodu, a parcie


Pozycja może być dowolna, choć ta leżąca jest niewskazana. Nabieraj powietrza do momentu, aż poczujesz, że ręka ułożona na przeponie zaczyna się unosić. Zatrzymaj wdech i nie wypuszczaj powietrza. Teraz rozchyl lekko usta, rozluźnij gardło i nieznacznie zepchnij przeponę w kierunku spojenia łonowego. To ważne, abyś parła ku przodowi, a nie w stronę kości ogonowej - pracują wtedy inne mięśnie i siła skierowana jest gdzie indziej. Możesz dla porównania przez chwilę poprzeć ku tyłowi a poczujesz różnicę. Jeśli podczas parcia nie potrafisz rozluźnić twarzy, a powietrze ucieka z płuc do gardła i czujesz, że mogłabyś wydać wysoki dźwięk – nabrałaś zbyt dużo powietrza. Spróbuj jeszcze raz, robiąc mniejszy wdech. Powtórz ćwiczenie. Podczas próby nie zaciskaj zębów, stęknij niskim głosem, wypuszczając nieco powietrza przez otwarte gardło. Jeśli potrafisz to zrobić, już wiesz, jak wzmacniać siłę parcia.

- Jest kilka błędów, które pojawiają się w trakcie porodu u wielu kobiet. Na przykład jest to zatrzymanie oddechu w oczekiwaniu na skurcz lub w czasie kiedy skurcz się nasila. Powoduje to zmęczenie mięśni i kwasice, a w efekcie zwiększenie bólu. Drugim często powtarzanym błędem jest utrzymanie przyspieszonego, spłyconego oddechu, kiedy siła skurczu maleje, a nawet podczas przerwy międzyskurczowej. Jest to bardzo męczące i może spowodować niedotlenienie dziecka. Należy również unikać nabierania zbyt dużej ilości powietrza do płuc, zaciskania gardła i szczęk podczas parcia. Powoduje nieefektywne wzmacnianie skurczu partego i nadmierne zmęczenie rodzącej – zaznacza Patrycja Rataj, położna ze Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

______________________________________________________________________

autor: Patrycja Rataj jest położną w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni należącym do Grupy Scanmed. W 2021 roku została wyróżniona przez Pacjentki tytułem "Położna na Medal" w województwie śląskim. Konkurs organizuje Akademia Malucha Alantan, a patronat nad nim mają: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni
www.szpitalblachownia.pl

Technika oddychania podczas porodu - ćwiczenia - dodano: 2021-06-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.