Poród - i co dalej? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Poród - i co dalej?

-
Poród - i co dalej?
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, jest to wystarczający czas aby przygotować się na powitanie swojego maleństwa na świecie. W tym czasie w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany, pod sercem rośnie mały człowiek, a organizm młodej mamy przygotowuje się do porodu. Co czeka mamę po porodzie, czego może się spodziewać, a co może ją zaskoczyć? Oto kilka wskazówek położnej dla mam po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu.

Co dzieje się w pierwszych dniach po porodzie?


Bardzo dużo mówi się o tym jak dbać o siebie i dziecko w trakcie ciąży, czy w jaki sposób przygotować się do porodu. Jednak nie mniej ważne jest zwrócenie uwagi na to, co się dzieje w pierwszych dniach po porodzie, który dla mamy jest dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym, niezależnie od sposobu rozwiązania. – Mama powinna wtedy uważnie obserwować swoje ciało, które po tak dużym wysiłku musi dojść do siebie – mówi Patrycja Rataj, położna ze Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

W przypadku porodu naturalnego rany naciętego, bądź pękniętego krocza należy przemywać wodą z mydłem (najlepiej szarym), używać jednorazowych ręczników i osuszać. Bardzo ważne jest również wietrzenie ran krocza. Koniecznie trzeba unikać kontaktu wydzieliny z dróg rodnych z piersiami, brodawkami.

Przez pierwsze dni po cesarskim cięciu trzeba szczególnie dbać o miejsce cięcia. Ranę pooperacyjną należy przemywać 2-3 razy dziennie wodą z mydłem (najlepiej szarym), nie używając gąbki i osuszając jednorazowym ręcznikiem. Zaleca się noszenie bielizny bawełnianej z wysokim stanem, aby brzeg bielizny nie ocierał rany pooperacyjnej i koniecznie trzeba unikać kontaktu rany z podpaską. W pierwszych dniach mogą pojawić się wycieki z rany – osocze lub krew – to w zupełności normalne. Jednak w przypadku wystąpienia bólu okolicy rany, zaczerwienienia, wycieku ropnej wydzieliny niezwłocznie, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Zarówno po porodzie naturalnym jak i cesarskim cięciu pojawią się tzw. odchody popołogowe. Dobrze jest je obserwować, ponieważ pewien proces zmian, jakie zachodzą świadczy o tym, czy połóg przebiega prawidłowo. Normalnym jest, że po porodzie są one krwiste. Z upływem czasu powinny się zmieniać – po kilku dniach będą brązowoczerwone, następnie żółtawe i śluzowe. Niepokój powinna wzbudzać zmiana na kolor zielonkawy – może to świadczyć o stanie zapalnym.

- W przypadku gdy pojawi się nadmierna wydzielina z rany, gorączka powyżej 38 °C, czy krwawienie z dróg rodnych bardziej obfite niż krwawienie miesiączkowe, należy pilnie zgłosić się do lekarza prowadzącego lub poradni medycznej – mówi Patrycja Rataj, położna ze Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

Z lekarzem prowadzącym lub położną warto również skontaktować się w przypadku problemów z laktacją. Wbrew niektórym dość powszechnym opiniom problem może dotyczyć zarówno mam po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu. Czasami takie konsultacje pomagają pobudzić lub przywrócić laktację, więc zamiast zamęczać i obwiniać siebie za zaistniały problem, skorzystaj z porad specjalisty.

Jedną z najważniejszych choć nierzadko pomijanych kwestii jest sfera psychiczna po porodzie. Choć wydawałoby się, że moment przyjścia na świat tak długo wyczekiwanego malucha jest niczym innym jak szczęściem w najczystszej postaci, to nie zawsze wygląda to tak kolorowo. Wyrzut hormonów, stres, zbyt mało snu, problemy z laktacją, czy wygląd po porodzie, który zdecydowanie odbiega od tego, jak się wyglądało przed ciążą, mogą powodować zaburzenia nastroju, obniżenie samooceny, smutek poporodowy, czy depresję poporodową. Dlatego tak ważne jest, by najbliżsi obserwowali świeżo upieczoną mamę i by ta była pod opieką psychologa.

______________________________________________________________________

autor: Patrycja Rataj jest położną w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni należącym do Grupy Scanmed. W 2021 roku została wyróżniona przez Pacjentki tytułem "Położna na Medal" w województwie śląskim. Konkurs organizuje Akademia Malucha Alantan, a patronat nad nim mają: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni
www.szpitalblachownia.pl

Poród - i co dalej? - dodano: 2021-06-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.