ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dlaczego picie czystej wody jest tak ważne dla dzieci?

-
Dlaczego picie czystej wody jest tak ważne dla dzieci?
Jeśli zależy nam na zdrowiu i prawidłowym rozwoju naszych dzieci, powinniśmy im zapewnić dostęp do wody do picia pozbawionej zanieczyszczeń. Niestety woda w naszych kranach nie jest tak czysta, jakbyśmy tego oczekiwali, z kolei woda w plastikowych butelkach nie jest zdrową ani ekologiczną alternatywą. W jaki sposób możemy więc zapewnić dzieciom czystą wodę do picia? Sprawdź najlepsze rozwiązania.

Skutki picia zanieczyszczonej wody dla zdrowia dzieci


Picie zanieczyszczonej wody może mieć szkodliwe skutki dla zdrowia dzieci. Woda zanieczyszczona bakteriami, wirusami lub innymi patogenami może prowadzić do infekcji przewodu pokarmowego. Dzieci są szczególnie podatne na tego rodzaju infekcje ze względu na mniej rozwinięty układ odpornościowy. Znajdujące się w wodzie toksyny, mogą prowadzić do zaburzeń układu pokarmowego, takich jak biegunka, wymioty, zapalenie jelit, zatrucia pokarmowe i inne problemy trawiennego. Woda zanieczyszczona może zawierać substancje chemiczne lub zanieczyszczenia, które zaburzają przyswajalność składników odżywczych z pożywienia. Regularne spożywanie takiej wody może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i wpływać na zdrowy rozwój dzieci. Woda w naszych kranach często zawiera także substancje chemiczne, takie jak metale ciężkie czy pestycydy, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby nerek, uszkodzenia wątroby czy problemy hormonalne. Regularne spożywanie zanieczyszczonej wody ma także negatywny wpływ na układ nerwowy i funkcje poznawcze.

Jakość wody w plastikowych butelkach


Niestety jakość wody w plastikowych butelkach też często jest wątpliwa. Liczne badania potwierdzają, że plastik może przenikać do wody. Kluczowe jest więc wybieranie butelek wykonanych z bezpiecznych materiałów, takich jak polietylen tereftalan (PET) lub polipropylen (PP). Te materiały są uznawane za bezpieczne dla kontaktu z żywnością i nie powinny wchodzić w reakcję chemiczną z wodą. Należy unikać butelek z poliwęglanu i bisfenolu A (BPA). Wybieraj butelki oznaczone jako "BPA-free" lub wykonane z bezpiecznych alternatywnych materiałów. Przechowuj butelki z wodą w odpowiednich warunkach, aby uniknąć potencjalnego przenikania substancji chemicznych z plastiku do wody. Unikaj narażania butelek na wysoką temperaturę, na przykład w samochodzie lub na słońcu, ponieważ ciepło może wpływać na uwolnienie substancji z plastiku.

Picie wody w plastikowych butelkach ma negatywny wpływ na środowisko, ze względu na szereg czynników ekologicznych związanych z produkcją, zużyciem i utylizacją plastiku. Wytwarzanie plastiku generuje emisję gazów cieplarnianych i negatywnie wpływa na zasoby naturalne. Produkcja plastikowych butelek wymaga znacznych ilości wody, zarówno do produkcji samego plastiku, jak i do procesów chłodzących w fabrykach. Nieprawidłowo utylizowane plastikowe butelki często trafiają do rzek, jezior i oceanów, powodując zanieczyszczenie wody. Plastikowe odpady szkodzą faunie morskiej oraz ekosystemom wodnym, a także negatywnie wpływają na zdrowie ludzi, którzy spożywają skażoną wodę.

Dystrybutory do wody filtrowanej


Najlepszym sposobem na zapewnienie czystej wody do picia jest jej filtrowanie. Filtracja wody ma na celu poprawę jakości wody, usunięcie z niej niepożądanych substancji i zanieczyszczeń. Poszczególne typy dystrybutorów wody mogą wykorzystywać różne kombinacje filtrów w celu uzyskania optymalnej jakości wody. Filtry węglowe aktywne są jednymi z najczęściej stosowanych filtrów w dystrybutorach do wody. Węgiel aktywny ma właściwości adsorpcyjne, co oznacza, że przyciąga i zatrzymuje różne zanieczyszczenia organiczne, takie jak chlor, pestycydy, herbicydy i inne związki chemiczne. Węgiel aktywny usuwa również nieprzyjemne zapachy i smaki z wody. Filtry powinny być regularnie wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, aby utrzymać ich skuteczność i zapewnić czystą wodę.

Jeśli szukamy urządzeń, które oferują dobrą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, warto sięgnąć po dystrybutory wody z filtrem wykorzystujące proces odwróconej osmozy. Tego typu dystrybutory wykorzystują specjalną membranę, która działa jako bariera dla zanieczyszczeń. W pierwszej kolejności woda poddawana jest wstępnej filtracji w celu usunięcia większych cząstek i zanieczyszczeń takich jak piasek, muł czy osady. Zazwyczaj stosuje się różne filtry, takie jak filtry z włókien, węglowe aktywne lub filtry ceramiczne, aby usunąć te zanieczyszczenia przed wejściem wody do głównej jednostki odwróconej osmozy. Oczyszczona woda przechodzi przez jednostkę odwróconej osmozy, w której znajduje się specjalna membrana. Posiada ona mikroskopijne pory, które umożliwiają przepływ czystej wody, blokując jednocześnie większe cząsteczki i zanieczyszczenia. Podczas procesu odwróconej osmozy, woda jest poddawana wysokiemu ciśnieniu, zwanemu ciśnieniem osmotycznym, które przekracza naturalne siły osmotyczne. To powoduje przepływ czystej wody przez membranę, a zanieczyszczenia zostają zatrzymane. Woda przepływająca przez membranę zostaje oczyszczona z różnych zanieczyszczeń, takich jak sole mineralne, metale ciężkie, pestycydy, związki chemiczne, wirusy i bakterie. Zanieczyszczenia są zatrzymywane na membranie, a czysta woda przechodzi na drugą stronę i gromadzona jest w odpowiednim zbiorniku, z którego możemy nalać wodę do picia.

Zalety dystrybutorów do wody z filtrem


Korzystanie z dystrybutorów wody filtrowanej ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
  • łatwy dostęp do wody filtrowanej,
  • możliwość przygotowania wody w różnych temperaturach,
  • opcja mineralizacji wody,
  • kompaktowe rozmiary,
  • wygodna obsługa,
  • duży wybór modeli, w tym urządzenia wymagające podłączenia do sieci wodociągowej i bez konieczności podłączenia do sieci,
  • niższy koszt wody pitnej w porównaniu do wody butelkowanej.


Dlaczego picie czystej wody jest tak ważne dla dzieci? - dodano: 2023-06-05

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.