Działanie progesteronu w ciąży: za co odpowiada ten hormon?
Progesteron, hormon steroidowy, powstający głównie w ciałku żółtym, a podczas ciąży w łożysku, pełni istotną rolę w przygotowaniu błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego wcześniej jaja. Bezpośrednio po owulacji, gdy zapłodnienie nie zachodzi, ciałko żółte ulega zanikowi, co obniża poziom progesteronu i wywołuje miesiączkę, podczas której błona śluzowa złuszcza się. Z kolei jeśli któremuś z plemników uda się zapłodnić komórkę jajową, czego efektem jest powstanie zygoty, ciałko żółte nie zanika, lecz dalej produkuje progesteron. Dzięki temu błona śluzowa zachowuje odpowiednią grubość, umożliwiającą zarodkowi zagnieżdżenie się w ścianie macicy. Później, tj. w okolicach 7. - 10. tygodnia, pałeczkę przejmuje łożysko i to w nim zaczyna się produkcja podtrzymującego ciążę hormonu.
Przygotowanie macicy na przyjęcie zarodka jest tylko jedną z wielu ról, jaką progesteron pełni w organizmie kobiety. Hormon ten wpływa także na odpowiedź immunologiczną w organizmie matki, by ten nie odrzucił płodu. Na późniejszych etapach ciąży progesteron odpowiada ponadto za rozluźnienie rosnącej macicy oraz hamowanie jej skurczów, ograniczając wrażliwość na oksytocynę i zmniejszając produkcję prostaglandyn. Tym sposobem hormon nie pozwala, by dziecko przyszło na świat przed terminem. Wreszcie, progesteron odgrywa ważną rolę również po porodzie, inicjując proces laktacji.
Normy progesteronu w ciąży: kiedy wynik jest prawidłowy?
Jeśli chodzi o normy progesteronu w ciąży, należy pamiętać, że nie istnieją wartości wspólne dla wszystkich laboratoriów. Korzystają one bowiem z różnych odczynników, wykorzystują różne metody analizy i pracują na różnej aparaturze. Dlatego interpretując wynik, należy uwzględniać podane na nim wartości referencyjne. Skoncentrujmy się już jednak na szczegółach. Jaki powinien być zatem progesteron w ciąży w poszczególnych jej trymestrach? Poniżej przedstawiamy przykładowe zakresy norm:
- Pierwszy trymestr ciąży: 11,0-44,3 ng/ml
- Drugi trymestr ciąży: 25,4-83,3 ng/ml,
- Trzeci trymestr ciąży: 58,7-214 ng/ml.
Zaburzenia związane z progesteronem w ciąży: czym skutkują?
Nieprawidłowy poziom progesteronu w ciąży, zwłaszcza jego niedobór, może prowadzić do szeregu komplikacji, takich jak niezagnieżdżenie się zarodka w macicy, krwawienie w ciąży, przedwczesny poród czy ciąża pozamaciczna. Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia którejkolwiek nieprawidłowości z wyżej wymienionych, warto przeprowadzić badanie poziomu progesteronu w organizmie.
Niski poziom progesteronu w ciąży: co to oznacza?
Niewystarczający poziom progesteronu, zależnie od etapu ciąży, może oznaczać problemy z funkcjonowaniem łożyska lub że ciałko żółte jest niewydolne. To może z kolei prowadzić do dalszych negatywnych skutków - uniemożliwić samo zajście w ciążę spowodowane brakiem zagnieżdżenia się zarodka, a w czasie ciąży niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu i prowadzić do przedterminowego porodu.
Sposoby na niski progesteron w ciąży
Kobieta spodziewająca się dziecka, u której wyniki badań wykazują niski poziom progesteronu, może podjąć pewne działania, aby pozbyć się niedoborów. Należy jednak pamiętać, że działania te powinny być wdrażane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Preparaty w postaci leków mogą być podawane w formie domięśniowych zastrzyków, tabletek doustnych lub dopochwowych. Właściwą formę i dawkę preparatu ustala lekarz, uwzględniając indywidualną sytuację kliniczną oraz potrzeby pacjentki.
Jeśli zastanawiasz się, jak podnieść progesteron w ciąży, to musisz wiedzieć, że istnieją również bardziej naturalne sposoby, aby to osiągnąć. Jednym z nich jest odpowiednio zbilansowana dieta, która może przyczynić się do poprawy gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie, do zwiększenia produkcji progesteronu w organizmie. Jak więc podnieść poziom tego hormonu naturalnymi sposobami? Na pewno włączyć do codziennego menu produkty bogate w witaminy i minerały, takie jak:
- witamina C (znajdująca się w brokułach, papryce, pomidorach, pietruszce);
- witamina E (obecna w nasionach słonecznika, migdałach, mango, brokułach, liściach sałaty, dyni, szparagach, awokado);
- witamina B6 (występująca w tuńczyku, makreli, łososiu, kurczaku, szpinaku, orzechach włoskich, fasoli, suszonych śliwkach, bananach);
- magnez (znajdujący się w kakao, orzechach nerkowca, makreli, pełnoziarnistym brązowym ryżu, boćwinie, czarnej fasoli);
- cynk (obecny w wołowinie, jagnięcinie, wątróbce, orzechach nerkowca, ostrygach, krewetkach).
- błonnik (znajdujący się w pieczywie razowym i pełnoziarnistym, otrębach, płatkach owsianych, kaszach, orzechach, pestkach słonecznika, pestkach dyni).
Reasumując, progesteron odgrywa fundamentalną rolę w organizmie kobiety, umożliwiając zajście w ciążę oraz jej utrzymanie. Hormon ten warunkuje implantacje zarodka w macicy, a także zapobiega jego odrzuceniu przez organizm matki. Normy poziomu progesteronu mogą różnić się między laboratoriami, z kolei jego niedobór może prowadzić do poważnych problemów, takich jak przedwczesny poród czy krwawienie w trakcie ciąży. Istnieją skuteczne sposoby - zarówno farmakologiczne, jak i naturalne - na zwiększenie produkcji tego hormonu. Ważne jest jednak, aby każde działanie skonsultować najpierw z lekarzem prowadzącym ciążę, dlatego umów się do https://gyncentrum.pl/poradnie-specjalistyczne/ a z pewnością znajdziesz tam odpowiedniego dla siebie specjalistę.
Rola progesteronu w ciąży - za co odpowiada, zakresy norm, zaburzenia - dodano: 2023-09-04