ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy

-
FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy
Jeśli w czasie ciąży wypijesz choćby kieliszek wina lub jedno piwo, twoje nienarodzone dziecko wypije wraz z Tobą. Jego organizm nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby je przed skutkami działania alkoholu. Nie chroni go łożysko, a wątroba nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, by eliminować alkohol.
W Polsce co roku rodzi się nawet 9 000 dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego.
Kobieta nie musi wypić dużo ani pić często, aby to zaszkodziło jej dziecku. Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach po zapłodnieniu, a więc wtedy, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Największe uszkodzenia mózgu i układu nerwowego może spowodować alkohol w pierwszych 3-5 tygodniach. Alkohol wypity w trzecim trymestrze może znacząco spowolnić rozwój dziecka - a nawet spowodować przedwczesny poród. W przeciwieństwie do innych wcześniaków dziecko uszkodzone przez kontakt z alkoholem w organizmie matki nigdy tych braków nie nadrobi.
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Niezależnie od etapu ciąży alkohol zawsze szkodzi.

Co może spowodować wypicie alkoholu przez kobietę w ciąży:
· poronienie lub przedwczesny poród,
· niską wagę urodzeniową dziecka
· uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży)
· zespół ADHD
· opóźnienie wzrostu
· wady serca
· wady nerek
· problemy z widzeniem i ze słyszeniem
· wystąpienie FAS

Na czym polega FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Płodowy Zespół Alkoholowy):
· niski wzrost i małogłowie
· dysmorfie twarzy (np. twarz jest niesymetryczna)
· wady układu kostno – mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego, problemy z koordynacją (dziecko może np. złamać rękę i nie czuć tego)
· problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia
· zmniejszone pole widzenia, słabą pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu)
· anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych
· podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból
· nadpobudliwość
· impulsywność (impuls – działanie – myślenie)
· problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy)
· zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu)
· niekontrolowane napady złości
· skłonność do uzależnień
· skłonności depresyjne i lękliwość
· podatność na manipulacje

Uwaga – nawet troje dzieci na 1000 urodzeń może być dotkniętych FAS! To więcej niż rodzi się dzieci z zespołem Downa! W Polsce oznacza to 900 dzieci z FAS rocznie.Ponieważ FAS i inne zaburzenia rozwojowe będące skutkiem alkoholu są słabo diagnozowane, dzieci często pozostają bez właściwej pomocy i rehabilitacji.

_________________________________________

materiały Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjnej "Ciąża bez alkoholu"

FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy - dodano: 2007-07-31

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.