ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

KTG - serce dziecka pod kontrolą

-
KTG - serce dziecka pod kontrolą
Dla wielu mam możliwość tak wyraźnego wsłuchania się w głośno i szybko bijące serce noszonego w brzuchu dziecka jest ogromnym przeżyciem. Podobnie jak przy pierwszym USG, z którego dowiadują się, że ciąża rozwija się prawidłowo, a lekarz pokazuje gdzie jest główka dziecka, jego rączki, nóżki, serduszko – tak i przy badaniu KTG mogą pojawić się łzy wzruszenia, a i niekiedy delikatny niepokój o to, czy aby na pewno serce naszego maluszka powinno tak szybko walić.

Badanie KTG, jak i szereg innych realizowanych w czasie ciąży, wykonuje się ze względów bezpieczeństwa. KTG wykonywane jest po to, by zdiagnozować stan dziecka przygotowującego się do przyjścia na świat i sprawdzić, jak radzi sobie w chwili szoku, gdy skurcze macicy są na tyle silne, że zaczynają wpychać je w wąski mało przyjazny kanał rodny.

Badanie kardiokatograficzne (KTG) pozwala na monitorowanie czynności serca płodu w połączeniu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowych macicy. Dzięki niemu lekarz analizujący zapis, na kilka dni przed mającym się rozpocząć porodem jak i już w trakcie akcji porodowej – wie, w jakiej kondycji jest dziecko. Wykonywanie KTG w czasie naturalnego porodu – szczególnie trudnego i przedłużającego się – pozwala zespołowi medycznemu natychmiast zareagować, gdy pojawi się jakiekolwiek zagrożenie i zakończyć akcję cesarskim cięciem.


Jak wykonuje się badanie KTG?


Badanie KTG można wykonać w szpitalu na oddziale ginekologiczno-położniczym, a także niektórych poradniach ginekologicznych. Trwa ono od 20 do 30 minut i jest w pełni bezpieczne dla mamy jak i dziecka. Ciężarna nie musi się do niego wcześniej przygotowywać. Można je bowiem wykonać o każdej porze dnia i nocy. W pomieszczeniu, gdzie będzie odbywało się badanie, ciężarna zostanie poproszona o to, by położyć się na plecach lub na boku i odsłonić brzuch. Na nim przy pomocy elastycznego pasa zostanie umieszczona głowica kardiograficzna monitorująca bicie serca dziecka oraz głowica – takograficzna – rejestrująca skurcze macicy. Obie głowice połączone są z aparatem KTG, w którym dokonywany jest zapis z monitoringu. Wynik w postaci wykresów pojawia się na dwóch papierowych rolkach – jedna obrazuje liczbę skurczów macicy, druga zaś czynność serca dziecka. W czasie badania można również monitorować ruchy dziecka.


Kiedy wykonuje się badanie KTG?


W prawidłowo przebiegającej ciąży, badanie KTG wykonuje się na dwa tygodnie przed porodem (powtarzając je do terminu wyznaczonego porodu regularnie co tydzień), a także w chwili akcji porodowej. Należy pamiętać, że nie jest ono obowiązkowe. Niektórzy lekarze prowadzący prawidłowo przebiegające ciąże nie zlecają jego wykonania przed porodem w ogóle – chyba że pacjentka skarży się na niepokojące objawy takie jak np. skurcze macicy czy słabo odczuwane ruchy dziecka.
Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, monitorowanie stanu płodu przy pomocy KTG rozpoczyna się zdecydowanie wcześniej - od około 32. tygodniu ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej nawet od 25 tygodnia, czyli od chwili gdy dziecko jest zdolne przeżyć poza macicą.

Opr. 2011-08-22


KTG - serce dziecka pod kontrolą - dodano: 2021-04-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.