ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża obumarła

-
Ciąża obumarła
Ciąża obumarła nie przekreśla szans na macierzyństwo. Mówi się, że większość poronień to obrona ustroju wewnętrznego kobiety przed nieprawidłowo przebiegającą ciążą. Organizm we wczesnym stadium odrzuca płód, który może być chory i nie rozwija się prawidłowo. Ale do wewnątrzmacicznego zgonu płodu może dojść w każdym okresie trwania ciąży. Także i wtedy, gdy kobieta zdążyła się już przyzwyczaić do myśli, że będzie mamą, a brzuszek zaczyna być widoczny dla otoczenia. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn obumarcia ciąży może być wiele. Dzieli się je na matczyne, płodowe i łożyskowe. Do najczęstszych zalicza się przewlekłe choroby matki, szczególnie te trwające wiele lat przed ciążą. Wśród nich lekarze wymieniają m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek, poważne wady serca, zakażenia czy cholestazę. Powodem obumarcia ciąży może być także konflikt serologiczny rodziców, zaburzenia chromosomów u płodu, a także przedwczesne oddzielenie się łożyska czy zaburzenia krążenia w pępowinie. Te ostatnie przyczyny łożyskowe mogą nastąpić wskutek wypadków, upadków czy przeforsowania się kobiety podczas wykonywania prac fizycznych - ale co warto wiedzieć - nie tylko w takich sytuacjach może do nich dojść.

Informacja o tym, że ciąża obumarła, jest dla kobiety szokiem. Niekiedy aż do wizyty kontrolnej u lekarza czy na USG, może nie zdawać ona sobie sprawy z tego, że dziecko, które nosi w brzuchu nie żyje. Zwłaszcza gdy do śmierci jaja płodowego doszło w przed 21 tygodniem ciąży, a więc wtedy, gdy mało która ciężarna odczuwa już pierwsze ruchy dziecka. Ich zanik w późniejszej ciąży może być właśnie sygnałem, że w macicy dzieje się coś niedobrego. Gdy płód umiera, ciężarna może nie odczuwać żadnych związanych z tym objawów. Nie zawsze towarzyszą temu gwałtowne skurcze, ból czy krwawienie z dróg rodnych – symptomy typowe dla poronienia. Reakcja organizmu nie musi być aż tak silna – nie każdy bowiem od razu usiłuje się oczyścić z martwego płodu. Smutną prawdę o tym, że ciąża obumarła kobieta usłyszy od lekarza. Potwierdzą to badania.

Gdy lekarz stwierdzi, że ciąża obumarła, natychmiast skieruje kobietę do szpitala. Tam, na oddziale położniczo – ginekologicznym ciąża zostanie zakończona, a macica kobiety dokładnie oczyszczona i wyłyżeczkowana. Trzeba to zrobić jak najszybciej, gdyż martwy płód pozostawiony w macicy ponad 5 tygodni, stanowi dla kobiety poważne niebezpieczeństwo i zagraża jej życiu. Aby poznać przyczynę obumarcia ciąży, należy pozostałości po niej poddać badaniom histopatologicznym.

Ciąża obumarła czy poronienie nie przekreśla szans na macierzyństwo. Większość kobiet bez żadnych problemów zachodzi ponownie w kolejną ciążę i rodzi zdrowe dzieci.


Ciąża obumarła - dodano: 2011-08-20

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.