ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Opryszczka u dzieci

-
Opryszczka u dzieci
Opryszczka u dzieci bywa bardziej dokuczliwa niż u dorosłych. Pęcherzyk, który się utworzył z powodu ataku wirusa, nie tylko szczypie i piecze, ale może wywołać wysoką gorączkę i spowodować ogólne bardzo niebezpieczne dla dziecięcego organizmu zakażenie. Nie zauważona w porę opryszczka może wywołać nawet jedną z najniebezpieczniejszych dla dzieci chorób, jaką jest zapalenie opon mózgowych. Dlatego objawów opryszczki u maluchów nie wolno bagatelizować. Należy je leczyć, a najlepiej robić wszystko, by zapobiegać tej chorobie u dzieci poniżej 5 roku życia.

Czym jest opryszczka?

Herpes Simple, czyli opryszczka zwykła lub opryszczka pospolita, potocznie nazywana zimnem jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy HSV1 i HSV2. Występuje bardzo często, bo większość z ludzi jest nosicielem tychże wirusów. Atakuje najczęściej gdy ludzki organizm z jakiś powodów jest osłabiony. Opryszczka pospolita lokuje się w okolicy ust bądź na nich. Ma postać powierzchownych zapalnych piekących lub bolesnych pęcherzyków, które początkowo wypełnione są płynem surowiczym, a następnie treścią ropną i w ciągu kilku dni pokrywają się strupami. Bez używania specjalistycznych maści i kremów, które można kupić bez recepty w aptekach, opryszczka u dorosłej osoby znika samoistnie po 10–12 dniach. U dzieci opryszczka miewa często zdecydowanie cięższy przebieg.

Kiedy pojawia się opryszczka?

Pierwsza opryszczka może wystąpić u dziecka już w okresie niemowlęctwa. Dziecko zostaje nią zarażone przez innego, najczęściej dorosłego nosiciela – szczególnie takiego, któremu właśnie wirus wywołujący opryszczkę dokucza. Dlatego niezwykle ważne jest, by rodzice małych dzieci zwracali uwagę na to, kto rozdaje słodkie pocałunki ich pociechom. Z dawką miłości i całusami łatwo bowiem przekazać dziecku także niebezpiecznego wirusa opryszczki. Warto uświadomić na ten temat wszystkich bliskich i innych gości odwiedzających nasz dom, którzy na widok dziecka rozdają mu raz po raz słodkie całusy. Wystarczy tylko jeden niewinny buziak, by chorująca na opryszczkę osoba zaraziła nią małe dziecko.

Objawy opryszczki u dziecka

Małe dziecko przechodzi opryszczkę zupełnie inaczej niż dorosły. Jej objawem może być nagła gorączka nawet powyżej 40°C; przy braku innych dodatkowych symptomów. Jeżeli rodzic nie wie, że dziecko miało styczność z nosicielem, nie ma pojęcia, co może dolegać dziecku – typowe objawy dotyczące opryszczki, a więc zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, pojawią się bowiem dopiero za kilka dni. Bolesne pęcherze mogą pojawić się niekoniecznie w kącikach ust, ale także wewnątrz buzi dziecka – na policzkach od wewnątrz, na podniebieniu, dziąsłach, języku i skórze warg. Wirus łatwo może zostać przeniesiony przez rączkę dziecka (a malec dotykiem przecież poznaje i siebie i świat) na inną część ciała i wywołać tam zakażenie. Wówczas mówi się o zakażeniu ogólnym, które zdarza się rzadko, ale jeżeli już wystąpi – to jego przebieg bywa bardzo ciężki. Obolała jama ustna sprawia, że dziecko odmawia jedzenia i picia, jest rozdrażnione i może przez cały czas płakać. Aby zapewnić malcowi bezpieczeństwo, nawodnienie i pokaram konieczna będzie hospitalizacja, w czasie której niezbędne dla życia składniki takie jak woda czy glukoza zostaną podane dziecku dożylnie przy pomocy kroplówki.

Chrońmy dzieci przed opryszczką

Organizm noworodka, niemowlęcia czy małego dziecka nie jest gotowy by zwalczyć wirusa wywołującego opryszczkę. Nie potrafi jeszcze wystarczająco się bronić i ograniczyć procesu zapalnego, dlatego choroba ta ma zdecydowanie cięższy przebieg niż u dorosłego i obejmuje niekiedy kilka narządów naraz. Konsekwencje zakażania u dzieci mogą być bardzo poważne z zapaleniem opon mózgowych włącznie. Dlatego lepiej zrobić wszystko, by chronić dziecko przed opryszczką.

Opryszczka u dzieci - dodano: 2011-09-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.