ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Masaż krocza w ciąży jako przygotowanie do porodu

-

Marta Zwolenkiewicz -

Centrum okołoporodowe Mama w Wielkim Mieście

Masaż krocza w ciąży jako przygotowanie do porodu
Według badań masaż krocza wykonywany w okresie co najmniej miesiąca przed porodem znamiennie zmniejsza u pierworódek ryzyko urazów krocza wymagających szycia. Kobieta przygotowująca się do porodu może rozpocząć masaż już w połowie ciąży. Powinien on być wykonywany regularnie, zwłaszcza w ostatnich 2 miesiącach przed porodem.

UWAGA! Należy jednak pamiętać, że nie wolno masować krocza w przypadku infekcji pochwy, aż do momentu jej wyleczenia.

Do masażu można stosować naturalne oleje: z oliwek, awokado, kiełków pszenicy oraz słodkich migdałów, które ułatwiają masowanie i uelastyczniają tkanki. Do olejków można dodać kilka kropli wit. E. w płynie. Najwygodniejszymi pozycjami do masażu są albo klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odwiedzioną i opartą stopą o podłogę, albo pozycja stojąca z nogą oparta np. o łóżko/krzesło.

Wykonanie takiego masażu jest bardzo proste należy nalać odrobinę olejku na dłonie i je ocieplić. Jednym palcem nanieść olejek na obszar wejścia do pochwy i na wargi sromowe od wewnątrz, wykonywać delikatne ruchy okrężne wokół pochwy. W momencie gdy poczujesz, że olejek został już wchłonięty przez śluzówkę, należy włożyć opuszkę palca do pochwy i uciskać jej dolny brzeg (w kierunku do odbytu) w środku i na zewnątrz, aż do momentu, w którym poczujesz pieczenie. Przestań na chwilę, poczekaj aż pieczenie ustanie. W ten sposób zwiększa się odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicach pochwy. Masaż należy wykonywać regularnie w ten sam sposób przez kilka dni, a następnie dołączyć do masowania drugi palec. W zależności od samopoczucia należy dojść do masowania czterema palcami – wtedy krocze może się rozciągać już do 2/3 wielkości główki noworodka.

Masaż krocza w ciąży jako przygotowanie do porodu - dodano: 2013-02-04

Avatar
Marta Zwolenkiewicz -

Centrum okołoporodowe Mama w Wielkim Mieście

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.