ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wirusowe zapalenie wątroby typu B w ciąży

-
Wirusowe zapalenie wątroby typu B w ciąży
WZW typu B to Wirusowe Zapalenie Wątroby, którym łatwo zarazić się i być nieświadomym jego nosicielstwa. Nieodpowiednia dbałość o sterylność sprzętu medycznego, kosmetycznego czy fryzjerskiego, może w łatwy sposób doprowadzić do zarażenia. W ciąży matka – nosicielka zarazić może własne dziecko, a największe ryzyko zarażenia malucha niesie ze sobą poród. Można uchronić się przed WZW typu B szczepiąc się.


 1. Drogi zakażenia Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu B
 2. Objawy Wirusowego Zapalenia Wątroby typu B
 3. Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B w ciąży
 4. Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B - profilaktyka


Drogi zakażenia Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu B


Wirusowe zapalenie wątroby typu B, to choroba wątroby, która może wiązać się z wieloma groźnymi konsekwencjami. WZW typu B powszechnie nazywane jest żółtaczką zakaźną.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B wywoływane jest przez wirus HBV. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z krwią osoby chorej np. w wyniku skaleczeń, transfuzji krwi, czy naruszenia błon śluzowych. Do przeniesienia infekcji nie potrzeba dużo krwi, wystarczą śladowe ilości - niewidoczne gołym okiem - tylko 0,00004 ml. W Polsce zakażonych jest ok. 400 tys. ludzi.

Zarazić można się u kosmetyczki, fryzjera czy w szpitalu, jeśli nastąpi kontakt z nieprawidłowo wysterylizowanym sprzętem medycznym, kosmetycznym lub fryzjerskim. Niebezpieczne są także kontakty płciowe bez prezerwatywy. Zakażenie może przejść również z matki na dziecko zarówno w ciąży, jak i podczas porodu.


Objawy Wirusowego Zapalenia Wątroby typu B


Większość nosicieli WZW typu B nie ma żadnych objawów chorobowych. Zazwyczaj istnienie zakażenia stwierdza się przypadkowo. Dotyczy to, aż 90% zarażonych.
Objawy, jeśli występują, charakteryzują się:
 • gorączką,
 • brakiem apetytu,
 • sennością,
 • osłabieniem,
 • nudnościami,
 • zażółceniem skóry,
 • ciemnożółtą barwą moczu.Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B w ciąży


Obecność wirusa HBV u matki w trakcie ciąży grozi ryzykiem jego przeniesienia na rozwijające się dziecko. Największa możliwość zakażenia dziecka przez matkę istnieje w ostatnich tygodniach ciąży. Wynosi ono aż 80%. Zarażenie się wirusem przez matkę w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, stwarza dla dziecka dziesięcioprocentowe ryzyko zarażenia. Największe ryzyko zakażenia dziecka występuje w trakcie porodu.

WZW typu B oznacza dla narodzonego dziecka przewlekłe zapalenie wątroby, grożące marskością wątroby. Istnieje możliwość zaszczepienia dziecka w ciągu dwunastu godzin po porodzie, co skutecznie zwiększa jego szansę na niewystąpienie przewlekłego zapalenia wątroby. W ciąży nie leczy się WZW typu B.


Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B - profilaktyka


Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zarażenia WZW typu B jest szczepienie. Polega ono na podaniu dorosłej osobie trzech dawek szczepionki w schemacie 0-1-6. Oznacza to, że po pierwszej dawce, drugą należy podać po miesiącu a kolejną po pół roku. Kobiety będące w wieku rozrodczym i planujące ciążę powinny rozważyć konieczność podjęcia tego szczepienia dla bezpieczeństwa własnego, ale i malucha.
Chcąc uniknąć zarażenia należy także szczególnie przyglądać się czystości i zachowaniu sterylności w czasie zabiegów kosmetycznych, czy fryzjerskich. Miejmy pewność, że pęseta, czy zestaw do manicure był wysterylizowany, zanim zostanie użyty do pielęgnacji naszego ciała. Starannie wybierać należy też studia tatuażu, o ile zdecydujemy się posiadać tego typu ozdobę na ciele. Tam, higiena jest szczególnie ważna. Dbajmy o to, by w trakcie pobierania krwi, igła była zawsze jednorazowa. Podobnie w przypadku innych zabiegów medycznych, kontrolujmy by narzędzia do nich użyte były jednorazowe lub sterylne.Opr.: P. Maćkiewicz

Bibliografia
1. G. Mirella, Mikrobiologia i choroby zakaźne. Wrocław 2000;
2. J. Juszczyk, Wirusowe zapalenia wątroby, Warszawa 1999.Opr. 2014-03-26

Wirusowe zapalenie wątroby typu B w ciąży - dodano: 2019-09-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.