ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Leczenie ortodontyczne u dzieci

-

Janina Tęcza - stomatolog

Lek. med.; stomatolog; ARTIDENT Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji; Wrocław

Leczenie ortodontyczne u dzieci
Piękny i zdrowy uśmiech dziecka to nie tylko kwestia uwarunkowań zdrowotnych czy genetycznych. W znacznej mierze rodzice mają wpływ na kształtowanie się zgryzu dziecka już od najmłodszych lat. Ważne jest szybkie wykrycie nieprawidłowości i podjęcie działań leczniczych lub profilaktycznych.

Kiedy umówić się na pierwszą konsultację ortodontyczną?

Pierwsza wizyta ortodontyczna powinna się odbyć najpóźniej wraz z początkiem wyrzynania się zębów stałych, czyli między szóstym, a siódmym rokiem życia. Istotne jest wczesne zdiagnozowanie wady. Umożliwia to bowiem skrócenie czasu leczenia, a także minimalizuje koszty. Często wiąże się to też z brakiem konieczności leczenia w późniejszym czasie. Ponadto kości, z których zbudowane są szczęka i żuchwa są bardziej elastyczne u dzieci, niż u dorosłych. Dlatego też wczesne rozpoczęcie leczenia zwiększa trwałość i skuteczność leczenia. W wieku dziecięcym często stosuje się aparaty ruchome, a także proste ćwiczenia. Wymaga to systematyczności oraz samodyscypliny, a także współpracy pomiędzy dzieckiem, rodzicami i lekarzem.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u lekarza ortodonty?

Wizyta konsultacyjna ortodontyczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego. Następnie lekarz omawia wraz z rodzicami ich oczekiwania dotyczące efektów, metody i czasu leczenia.
Po wstępnym badaniu małego pacjenta lekarz odpowiednio przedstawia możliwe warianty leczenia ortodontycznego, etapy, a także planowany czas leczenia i koszty z nim związane.

Dla pełnej diagnostyki, oceny wad zgryzu oraz ustalenia indywidualnego planu leczenia istotne jest wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskich: zdjęcia pantomograficznego (panoramicznego) oraz zdjęcia cefalometrycznego (bocznego czaszki).

W kolejnym etapie, na specjalnych łyżkach pobierane są wyciski ortodontyczne dolnego oraz górnego łuku zębowego, z których odlewa się gipsowe modele diagnostyczne. Umożliwiają one w późniejszym czasie porównanie postępów leczenia.

Nieprawidłowości wskazujące na potrzebę konsultacji ortodontycznej u dzieci:
  • niekorzystne nawyki (obgryzanie paznokci, ołówka, ssanie palca, smoczka, zbyt długie picie z butelki)
  • oddychanie przez usta
  • stale otwarta buzia podczas snu lub zabawy
  • asymetryczne rysy twarzy
  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych
  • opóźnione wyrzynanie zębów
  • nieprawidłowe ustawienie zębów
  • nieprawidłowa mowa
  • jednostronne żucie.Leczenie ortodontyczne u dzieci - dodano: 2014-06-13

Avatar
Janina Tęcza - stomatolog

Lek. med.; stomatolog; ARTIDENT Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji; Wrocław

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.