ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża pozamaciczna - objawy, postępowanie

-
Ciąża pozamaciczna - objawy, postępowanie
Ciąża pozamaciczna rozwija się poza jamą macicy, a jej wystąpienie jest potencjalnym zagrożeniem zdrowia i życia kobiety. Usunięcie jej jest bezwzględnie konieczne, a o sposobie decyduje lekarz. Przebycie ciąży ekotopowej nie wyklucza zajścia w prawidłową, zdrową ciążę.

Przyczyny

Ciąża pozamaciczna, zwana ektopową, to ciąża rozwijająca się poza jamą macicy, a więc w jajowodzie ( 97% przypadków), jajniku, jamie otrzewnej lub szyjce macicy. Występuje statystycznie raz na sto porodów, najczęściej u kobiet pomiędzy 26-30 rokiem życia.
Istnieje szereg przyczyn powstania ciąży pozamacicznej:
  • zwężenie lub zarośnięcie jajowodu – zapłodniona komórka jajowa nie może dostać się do jamy macicy zatrzymując się w jajowodzie;
  • zrosty po operacjach;
  • wcześniejsza ciąża pozamaciczna;
  • endometrioza;
  • zapalenie jajowodów;
  • stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej (zaburza perastyltykę jajowodów);
  • mięśniaki macicy,
  • choroby weneryczne;
  • in vitro;
  • palenie papierosów.


Objawy

Brak miesiączki jest pierwszym objawem każdej ciąży. Ciąża pozamaciczna nie należy do wyjątku. Kolejnymi objawami są, tak jak w przypadku prawidłowej ciąży poranne nudności, senność, zmęczenie i osłabienie. Pacjentka nie jest w stanie sama zdiagnozować wystąpienia nieprawidłowości. Stanem wskazującym, że dzieje się coś złego, jest ból w podbrzuszu, jego tkliwość, a także krwawienie występujące pomimo dodatniego wyniki testu ciążowego. Innymi objawami ciąży pozamacicznej jest parcie na pęcherz i odbytnicę, ostry ból podbrzusza, przyspieszony oddech i bicie serca. W obliczu takich symptomów należy natychmiast udać się po pomoc lekarską, gdyż jest to stan zagrożenia życia. Są to bowiem oznaki pęknięcia jajowodu z zagnieżdżoną ciążą i wystąpienia silnego krwawienia do jamy otrzewnej.
Zanim jednak następuje pęknięcie jajowodu, lekarz może rozpoznać ciąże pozamaciczną badając stężenie gonadotropiny kosmówkowej - „hormonu ciąży” - oraz jego przyrost. Jeśli jednocześnie podczas badania USG ciąża jest niewidoczna w macicy, można potwierdzić istnienie ciąży pozamacicznej.

Postępowanie w ciąży ektopowej

Ciąża pozamaciczna nie ma możliwości prawidłowego rozwoju, gdyż zdrowy zarodek może wzrastać wyłącznie w jamie macicy.
Ciąża ektopowa każdorazowo musi być bezwzględnie usunięta, gdyż jej pęknięcie w jajowodzie może doprowadzić nawet do śmierci kobiety.
O sposobie leczenia decyduje lekarz, po przeprowadzeniu badań i ocenie stanu pacjentki oraz stopnia zaawansowania ciąży. W przypadku bardzo młodych ciąż, kiedy zarodek nie jest jeszcze silnie zagnieżdżony w jajowodzie możliwe jest podjęcie leczenia farmakologicznego.

W przypadku ciąży bardziej dojrzałej, nawet jeśli wystąpiło pęknięcie jajowodu i niewielkie krwawienie do otrzewnej, lekarz może przeprowadzić zabieg metodą laparoskopową. Jeśli jednak pęknięcie jest duże a krwawienie silne, konieczny jest zabieg chirurgiczny. W rzadkich wypadkach konieczne jest usunięcie całego jajowodu. Najczęściej chirurg usuwa zarodek i udrażnia jajowód.

Ciąża pozamaciczna i co dalej?

Ciąża ektopowa nie wyklucza wystąpienia kolejnej prawidłowej ciąży, choć jest czynnikiem podnoszącym ryzyko ponownego jej przebycia. Jeśli w wyniku zabiegu zachowane zostały jajowody i jajniki, a drożność jajowodów nie uległa degradacji, zajście w ciążę jest możliwe. Nawet w razie konieczności usunięcia jednego jajowodu, jeśli pozostanie drugi nienaruszony, prawidłowa ciąża jest możliwa, choć prawdopodobnie będzie trzeba na nią dłużej poczekać.-----------------------------------------------

Opr. Marta Maćkiewicz

Ciąża pozamaciczna - objawy, postępowanie - dodano: 2015-03-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.