Poród naturalny « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Poród naturalny

-
Poród naturalny
Poród naturalny jest najlepszym sposobem narodzin zarówno dla dziecka, jak i dla rodzącej kobiety. Huśtawka hormonalna w trakcie narodzin steruje całym jego przebiegiem, dodając siły także kobiecie, która bezpośrednio po nim może opiekować się ukochanym noworodkiem.

Poród naturalny – najlepszy dla wszystkich

Poród naturalny wzbudza strach w wielu kobietach, gdyż niesie ze sobą ból. Dla wielu strach ten jest zwielokrotniony poprzez opowieści bliskich kobiet, które mają to już za sobą. Powiedzmy to wprost: poród boli, istnieją jednak sposoby radzenia sobie z tym bólem. Jednocześnie nie ma dla dziecka lepszego sposobu na narodzenie się. Również dla matki poród fizjologiczny jest najlepszym sposobem rozwiązania ciąży.

Zalety porodu naturalnego dla dziecka:
  • dziecko rodzi się wtedy, gdy jest gotowe;
  • przyjmuje naturalną florę bakteryjną od matki, co pomaga m.in. w zasiedlaniu jelit „dobrymi bakteriami”;
  • skurcze w kanale rodnym wytłaczają z dróg oddechowych malucha wody płodowe;
  • dziecko nie doznaje szoku, ale pokonuje naturalną drogę z bezpiecznej dotąd macicy na świat zewnętrzny;
  • jest to dla dziecka przeżycie psychologiczne i emocjonalne.


Zalety porodu naturalnego dla matki:
  • szybki powrót do sprawności. Kobieta po prawidłowym porodzie może niemal natychmiast wstać i po kilku godzinach wraca do prawie normalnej aktywności.
  • ryzyko powikłań w porównaniu do porodu zabiegowego (cesarskie cięcie) jest cztery razy niższe.
  • kobieta ma poczucie kontroli nad sytuacją. Może się przemieszczać i reagować na potrzeby ciała, także decydować o ewentualnych zabiegach.
  • w porodzie może uczestniczyć ojciec dziecka, lub inna bliska kobiecie osoba.
  • bezpośrednio po porodzie położna może położyć dziecko na brzuchu matki. Ten kontakt ma niezaprzeczalne znaczenie zarówno dla matki i dziecka. Buduje więź, wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa, uczy je Twojego zapachu.


Trzy etapy porodu

Poród fizjologiczny dzieli się na trzy fazy. Pierwsza faza porodu to skurcze i rozwieranie, druga – narodzenie dziecka, trzecia – wydalenie łożyska.

Pierwsza faza porodu – zaczyna się od delikatnych skurczów mięśni macicy, które są rozłożone w czasie i trwają stosunkowo niedługo. W czasie trwania porodu skurcze są coraz silniejsze, częstsze i dłuższe. Mają one na celu rozwarcie szyjki macicy, poprzez napieranie na nią. Ten moment porodu powoduje szereg zmian nastroju. Początkowo możesz być podekscytowana, ale gdy skurcze stają się silniejsze, kobiety zazwyczaj są bardzo skupione, skoncentrowane, jakby zamknięte w sobie. Niechętnie podejmują jakikolwiek dialog. Pod koniec tego etapu porodu wiele kobiet dopada uczucie paniki, spadku sił i przeświadczenia, że nie dadzą rady. W tej fazie porodu powinnaś jak najwięcej się ruszać, zmieniać pozycje. Gdy rozwarcie wyniesie 10 cm, oznacza to, że dziecko może wejść w kanał rodny.

Druga faza porodu – jest to etap, w którym dziecko wstawione w kanał rodny zaczyna być wypychane skurczami zarówno macicy jak i przepony. Wiele kobiet podkreśla, że ten moment nie jest już tak bolesny ale bardziej wysiłkowy. Huśtawka hormonalna tym razem sprawia, że kobiety czują nagły przypływ sił i energii. Koniec tego etapu porodu to pojawienie się ukochanego maleństwa na świecie.

Trzecia faza porodu – około 15 minut po porodzie następuje wydalenie łożyska. Jest to zazwyczaj bezbolesne a wiele kobiet, będąc w euforii po urodzeniu i zobaczeniu dziecka, nawet nie rejestruje tego momentu. Lekarz natomiast musi się upewnić, że całe łożysko zostało wydalone. Ogląda je zatem a także może silnie uciskać na brzuch.

Po porodzie matka z dzieckiem pozostają na obserwacji ok. dwie godziny, które są kluczowe dla określenia ich dobrostanu. Jeśli poród był prawidłowy, bez powikłań, matka z dzieckiem mogą wyjść do domu już po 48 godzinach.


-----------------------------------------------

Opr. Marta Maćkiewicz


Poród naturalny - dodano: 2015-03-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.