ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak przygotować się na przyjście malucha na świat?

-
Jak przygotować się na przyjście malucha na świat?
Wyprawka dla niemowlaka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców, którzy spodziewają się dopiero pierwszego dziecka. Trzeba pomyśleć o wszystkim, co może się przydać podczas pierwszych miesięcy życia naszego maluszka. Dziś podpowiemy, co trzeba przygotować, zanim dziecko pojawi się na świecie.

Dla rodziców nie ma nic piękniejszego i ważniejszego niż ich dziecko – dlatego też moment, gdy nimi zostaniemy musi być naprawdę wyjątkowy. Żeby w pełni się móc cieszyć z narodzin potomka, trzeba być jednak na to już przygotowanym. Pierwsze zakupy dla dziecka to niemały wydatek, jednak wszystko musi być gotowe na czas. Dlatego warto skorzystać z oferty zaimo i nie martwić się brakiem łóżeczka czy fotelika.

Za organizowanie i kompletowanie wyprawki warto zabrać się już na początku pierwszego trymestru ciąży. Wydaje Ci się, że to za wcześnie? Później jednak ciężarnej mamie może być trudno poruszać się po centrach handlowych, trzeba też pamiętać, że będzie to dla niej bardzo męczące. Zresztą poród potrafi zaskoczyć nawet najlepiej zorganizowanych rodziców – lepiej być na to gotowym już wcześniej!

Zanim wybierzemy się jednak na zakupy, pamiętajmy, żeby przygotować nasze mieszkanie. Niektórzy pozwalają sobie w tym szalonym okresie na remont, jednak nie jest on konieczny – chociaż nie będziemy też tego odradzać. Ważniejsze jednak jest, aby w domu było czysto i świeżo. Im bliżej rozwiązania, tym szybciej przyszła mama będzie się męczyć i trudniej będzie wykonywać najprostsze czynności, takie jak sprzątanie, prasowanie, pranie czy odkurzanie.

Przejdźmy do konkretów: co będzie potrzebne maluszkowi? Przede wszystkim na pierwsze dni życia potrzebne będą ubranka i pieluszki. Zaopatrzmy się w 7-8 par śpioszków, body z krótkim i długim rękawkiem (ilość zależna od pory roku, jednak 5-6 szt. na pewno wystarczy), pajacyki (cienkie latem, grubsze zimą, po ok. 5 szt.), skarpetki (5 par), rękawiczki niedrapki (2 szt.), cienkie czapeczki (2 szt.). Dla maluchów urodzonych zimową porą musimy kupić jeszcze kombinezon, 2-3 sweterki, 2-3 pary spodenek na gumce, 2 ciepłe czapeczki i chustkę na szyję. Nie warto kupować więcej ubranek, bo maleństwa naprawdę szybko rosną – często zdarza się, że nie zdążymy nawet ubrać dziecku danych śpiochów, a już mu są za małe!

Na dobry początek potrzebne nam będą także kosmetyki: płyn do kąpieli, oliwka, maść do smarowania pupy, krem na oparzenia, krem ochronny na buzię, nawilżane chusteczki, miękka szczotka do włosków, pieluszki jednorazowe (najmniejszy rozmiar, 2 paczki), tetrowe (20 szt.) i flanelowe (2 szt.). Koniecznie kupmy też specjalny proszek do prania!

Ze sprzętów i akcesoriów musimy zaopatrzyć się w łóżeczko z materacem, pościel (2 zestawy), ochraniacze na szczebelki, butelki (2 szt.), smoczki (2 szt.), kocyki, rożek, przewijak, wanienkę, wózek (jeśli maluch rodzi się zimą, to także w śpiworek), fotelik samochodowy, termometr do mierzenia temperatury ciała. Nie kupujmy też niepotrzebnych nam jeszcze zabawek i pluszaków – na to przyjdzie czas później.

Medyczne standardy


Jeśli na chwilę przed porodem odkryjemy, że wciąż czegoś nie kupiliśmy, nie obawiajmy się zrobić zakupów… przez internet! Wiadomo, że niektóre rzeczy warto zobaczyć i dotknąć przed zakupem (ubranka, materacyk, kocyk, pościel, itp.), jednak naprawdę sporo artykułów można kupić w sieci. Nie dość, że nie trzeba wychodzić z domu, to niejednokrotnie za zakupy online zapłacimy mniej! Wśród artykułów, które śmiało możemy kupować w internetowych sklepach należą (spełniające odpowiednie normy i zapakowane) butelki, podgrzewacze czy smoczki.

Warto wszystkie rzeczy spisać sobie na kartce, tak by ostatecznie o niczym nie zapomnieć. Można też podzielić listę na artykuły potrzebne niezbędnie i na takie, które możemy kupić nieco później lub… „zamówić” u znajomych. W tym celu możemy wyprawić „baby shower”, czyli imprezę przed porodem, na którą zaprasza się kobiety: przyjaciółki, siostry, matki, kuzynki, itp. Goście powinni przynieść wtedy prezenty dla maluszka – można im zasugerować (nie będzie to żadna kompromitacja, tak się robi!) rzeczy spisane na drugiej liście.


Jak przygotować się na przyjście malucha na świat? - dodano: 2015-12-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.