Często jest bowiem tak, że nawet ten sam lek można stosować w jednym okresie ciąży z korzyścią dla zdrowia, a już w innym mogą być do jego zażywania wyraźne przeciwwskazania.
Czy w ciąży można zażywać aspirynę?
Dokuczliwy, przewlekły ból głowy, to poważny problem dla przyszłej mamy. Różne leki na ból głowy mają w swoim składzie odmienne często składniki. Niektóre z nich są pożądane, a inne nie wskazane w czasie ciąży. Tak jest właśnie m.in. z aspiryną, której głównym składnikiem jest kwas acetylosalicylowy.
W pierwszych miesiącach ciąży jest nawet wskazane przyjmowanie aspiryny. Lekarz może zalecić stosowanie aspiryny w pewnych określonych dawkach, bo wpływa to na zmniejszenie ryzyka poronienia. Kwas acetylosalicylowy ma bowiem działanie rozrzedzające krew. Wpływa na lepsze krążenie krwi, a to zmniejsza ryzyko tworzenia niebezpiecznych zakrzepów w pępowinie. Zwykle dawkę ustala się jednak każdorazowo ze specjalistą. Jedynie doktor może zlecić przyjmowanie aspiryny kobiecie w ciąży.
Z jeszcze innych źródeł wynika, że badacze z National Institutes of Health, którzy zajmowali się badaniami nad aspiryną, że nawet jej małe dawki zwiększają kobieca płodność. Ułatwiają zajście w ciążę, co w dzisiejszych czasach jest jedną z bolączek cywilizacyjnych. Krótko i obrazowo mówiąc, kwas acetylosalicylowy powoduje zwiększenie przepływu krwi do macicy, a to wpływa na zwiększenie jej szans na zapłodnienie.
Nie można jednak nie przytoczyć innych statystyk, według których regularne stosowanie aspiryny w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u mam, jak i u dzieci. Kobiety, które zażywały aspirynę bardzo często (za często) w trakcie ciąży, częściej rodziły dzieci z wadami serca. Zbyt częste stosowanie tego medykamentu może wpłynąć na niższą masą urodzeniową niż standardowo powinny mieć noworodki. Aspiryna w pewnym stopniu wpływa czasami na wystąpienie komplikacji okołoporodowych. Krótko mówiąc, kobiety w ciąży nie mogą na własną rękę przyjmować aspiryny, zwłaszcza zaś w dużych dawkach, a tak mogłoby się zdarzyć w przypadku częstego, przewlekłego bólu głowy.
Konsultacja z lekarzem to podstawa. Tylko w trakcie badania konkretnej przyszłej mamy, doktor będzie mógł zalecić lub odradzić stosowanie aspiryny w tym wyjątkowym zarówno dla mamy jak i dziecka okresie. To on będzie wiedział, kiedy jej stosowanie będzie bezpieczne, a w jakim czasie już nie. Można nad tym panować z jego pomocą.
Co tak naprawdę pomaga na bóle głowy?
No więc właśnie ów kwas acetylosalicylowy, to jedno z lepszych remediów na częsty ból głowy. To w nim tkwi cała zagadka uśmierzania bólu. Podczas badań DNA, pobranego z płytki nazębnej europejskich Neandertalczyków, o wynikach których przeczytać można w tym artykule: www.rmf24.pl/nauka/news-neandertalczycy-zazywali-antybiotyki-i-aspiryne,nId,2365976, okazało się, że nasi praprzodkowie wiedzieli co jeść, by unikać chorób i bólu.
Angielscy i australijscy badacze na łamach czasopisma "Nature", przedstawili swoje wnioski z badań, które wykazały, że Neandertalczycy z jaskini Sky odżywiali się mięsem nosorożców włochatych i dzikich owiec, nie gardzili też grzybami, zaś próbki z jaskini El Sidrón w ogóle nie zawierały śladów mięsa. To wskazywało z kolei, że dominowała tam dieta wegetariańska, zawierająca na przykład orzeszki piniowe, mech, grzyby oraz korę drzew. Skąd o tym wiadomo?
Pradzieje aspiryny, pochodzącej z kory topoli
Podczas przytoczonych badań, jeden z poddawanych oględzinom osobników cierpiał prawdopodobnie z powodu ropienia. Na szczęce, a dokładniej na płytce nazębnej zachowały się pozostałości po przeżuwanej korze topoli, która zawiera działający przeciwbólowo kwas salicylowy. Ten właśnie magiczny, likwidujący ból głowy składnik szeroko znanej aspiryny. Oprócz tego odkryto także ślady pleśni, wytwarzającej penicylinę, która jest z kolei naturalnym antybiotykiem.
Lecznicze działanie niektórych roślin wykorzystywane było już, jak widać, od pradziejów. Ich przeciwzapalne oraz przeciwbólowe właściwości w celach medycznych stosuje się w medycynie współcześnie, ale lekarze robią to z wielką rozwagą, bo silnie działające składniki naturalne mogą przynieść tyleż dobrego, co i złego. Bez konsultacji z lekarzem ani rusz.
Co na ból głowy w ciąży?
Najbardziej bezpieczne leki przeciwbólowe w ciąży to te zawierające paracetamol, chociaż on z kolei niektórych uczula i to też trzeba wiedzieć z wizyt w gabinecie lekarskim.
W ciąży najlepsze leki na ból głowy i przeziębienie, które owe bóle głowy często wywołuje, to jednak naturalne sposoby – odpoczynek, dieta bogata w witaminy oraz warzywa i owoce obfitujące w minerały. Najlepsze z nich to miód i czosnek, które uchodzą za naturalne antybiotyki. O najskuteczniejszą poradę dopasowaną dla siebie, zapytaj swojego lekarza prowadzącego!
Twój mężczyzna cierpi na potreningowe bóle mięśni?
Twój mężczyzna dużo ćwiczy? Uczestnicz w jego hobby i doradź mu jakie są sprawdzone sposoby na potreningowe bóle mięśni: Sprawdzone sposoby na potreningowe bóle mięśni, które naprawdę działają - polskatimes.pl
Przewlekłe bóle głowy u kobiet w ciąży - czy jest na to rada? - dodano: 2017-03-16