ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Przewlekłe bóle głowy u kobiet w ciąży - czy jest na to rada?

-
Przewlekłe bóle głowy u kobiet w ciąży - czy jest na to rada?
Stosowanie jakichkolwiek leków na ból głowy w ciąży jest rzeczą ryzykowną, jeśli przyszłe mamy próbują działać na własną rękę, nie zasięgając porady lekarza. Na szczęście przez ostatnie lata mówi się o tym dużo i głośno. Eksperci występujący w programach telewizyjnych, radiowych oraz wypowiadający się w prasie i na łamach portali internetowych podkreślają, że kierując się wyłącznie własną intuicją, tzw. dobrymi radami bliskich i znajomych oraz pobieżnymi informacjami z forów internetowych, co brać na częste bóle głowy – kobieta w błogosławionym stanie może sobie w większości przypadków tylko zaszkodzić.

Często jest bowiem tak, że nawet ten sam lek można stosować w jednym okresie ciąży z korzyścią dla zdrowia, a już w innym mogą być do jego zażywania wyraźne przeciwwskazania.

Czy w ciąży można zażywać aspirynę?


Dokuczliwy, przewlekły ból głowy, to poważny problem dla przyszłej mamy. Różne leki na ból głowy mają w swoim składzie odmienne często składniki. Niektóre z nich są pożądane, a inne nie wskazane w czasie ciąży. Tak jest właśnie m.in. z aspiryną, której głównym składnikiem jest kwas acetylosalicylowy.

W pierwszych miesiącach ciąży jest nawet wskazane przyjmowanie aspiryny. Lekarz może zalecić stosowanie aspiryny w pewnych określonych dawkach, bo wpływa to na zmniejszenie ryzyka poronienia. Kwas acetylosalicylowy ma bowiem działanie rozrzedzające krew. Wpływa na lepsze krążenie krwi, a to zmniejsza ryzyko tworzenia niebezpiecznych zakrzepów w pępowinie. Zwykle dawkę ustala się jednak każdorazowo ze specjalistą. Jedynie doktor może zlecić przyjmowanie aspiryny kobiecie w ciąży.

Z jeszcze innych źródeł wynika, że badacze z National Institutes of Health, którzy zajmowali się badaniami nad aspiryną, że nawet jej małe dawki zwiększają kobieca płodność. Ułatwiają zajście w ciążę, co w dzisiejszych czasach jest jedną z bolączek cywilizacyjnych. Krótko i obrazowo mówiąc, kwas acetylosalicylowy powoduje zwiększenie przepływu krwi do macicy, a to wpływa na zwiększenie jej szans na zapłodnienie.

Nie można jednak nie przytoczyć innych statystyk, według których regularne stosowanie aspiryny w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u mam, jak i u dzieci. Kobiety, które zażywały aspirynę bardzo często (za często) w trakcie ciąży, częściej rodziły dzieci z wadami serca. Zbyt częste stosowanie tego medykamentu może wpłynąć na niższą masą urodzeniową niż standardowo powinny mieć noworodki. Aspiryna w pewnym stopniu wpływa czasami na wystąpienie komplikacji okołoporodowych. Krótko mówiąc, kobiety w ciąży nie mogą na własną rękę przyjmować aspiryny, zwłaszcza zaś w dużych dawkach, a tak mogłoby się zdarzyć w przypadku częstego, przewlekłego bólu głowy.

Konsultacja z lekarzem to podstawa. Tylko w trakcie badania konkretnej przyszłej mamy, doktor będzie mógł zalecić lub odradzić stosowanie aspiryny w tym wyjątkowym zarówno dla mamy jak i dziecka okresie. To on będzie wiedział, kiedy jej stosowanie będzie bezpieczne, a w jakim czasie już nie. Można nad tym panować z jego pomocą.

Co tak naprawdę pomaga na bóle głowy?


No więc właśnie ów kwas acetylosalicylowy, to jedno z lepszych remediów na częsty ból głowy. To w nim tkwi cała zagadka uśmierzania bólu. Podczas badań DNA, pobranego z płytki nazębnej europejskich Neandertalczyków, o wynikach których przeczytać można w tym artykule: www.rmf24.pl/nauka/news-neandertalczycy-zazywali-antybiotyki-i-aspiryne,nId,2365976, okazało się, że nasi praprzodkowie wiedzieli co jeść, by unikać chorób i bólu.

Angielscy i australijscy badacze na łamach czasopisma "Nature", przedstawili swoje wnioski z badań, które wykazały, że Neandertalczycy z jaskini Sky odżywiali się mięsem nosorożców włochatych i dzikich owiec, nie gardzili też grzybami, zaś próbki z jaskini El Sidrón w ogóle nie zawierały śladów mięsa. To wskazywało z kolei, że dominowała tam dieta wegetariańska, zawierająca na przykład orzeszki piniowe, mech, grzyby oraz korę drzew. Skąd o tym wiadomo?

Pradzieje aspiryny, pochodzącej z kory topoli
Podczas przytoczonych badań, jeden z poddawanych oględzinom osobników cierpiał prawdopodobnie z powodu ropienia. Na szczęce, a dokładniej na płytce nazębnej zachowały się pozostałości po przeżuwanej korze topoli, która zawiera działający przeciwbólowo kwas salicylowy. Ten właśnie magiczny, likwidujący ból głowy składnik szeroko znanej aspiryny. Oprócz tego odkryto także ślady pleśni, wytwarzającej penicylinę, która jest z kolei naturalnym antybiotykiem.

Jak powstaje uczucie bólu - dowiedz się więcej o bólu głowy, mięśni i pleców.

Lecznicze działanie niektórych roślin wykorzystywane było już, jak widać, od pradziejów. Ich przeciwzapalne oraz przeciwbólowe właściwości w celach medycznych stosuje się w medycynie współcześnie, ale lekarze robią to z wielką rozwagą, bo silnie działające składniki naturalne mogą przynieść tyleż dobrego, co i złego. Bez konsultacji z lekarzem ani rusz.

Co na ból głowy w ciąży?


Najbardziej bezpieczne leki przeciwbólowe w ciąży to te zawierające paracetamol, chociaż on z kolei niektórych uczula i to też trzeba wiedzieć z wizyt w gabinecie lekarskim.

W ciąży najlepsze leki na ból głowy i przeziębienie, które owe bóle głowy często wywołuje, to jednak naturalne sposoby – odpoczynek, dieta bogata w witaminy oraz warzywa i owoce obfitujące w minerały. Najlepsze z nich to miód i czosnek, które uchodzą za naturalne antybiotyki. O najskuteczniejszą poradę dopasowaną dla siebie, zapytaj swojego lekarza prowadzącego!

Twój mężczyzna cierpi na potreningowe bóle mięśni?


Twój mężczyzna dużo ćwiczy? Uczestnicz w jego hobby i doradź mu jakie są sprawdzone sposoby na potreningowe bóle mięśni: Sprawdzone sposoby na potreningowe bóle mięśni, które naprawdę działają - polskatimes.pl

Przewlekłe bóle głowy u kobiet w ciąży - czy jest na to rada? - dodano: 2017-03-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.