ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Selekcja plemników w in vitro metodą PICSI

-
Selekcja plemników w in vitro metodą PICSI
Metoda in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym i jest wykorzystywana powszechnie w klinikach niepłodności na świecie. Jednym ze sposobów takiego zapłodnienia jest metoda PICSI. Na czym ona polega i komu jest rekomendowana?

Metoda PICSI w praktyce

PICSI to właściwie z języka angielskiego phisiological ICSI. Jednym z etapów tej metody zapłodnienia in vitro jest selekcja plemników z nasienia przyszłego ojca lub anonimowego dawcy, z wykorzystaniem kryteriów morfologicznych oraz pozytywnej reakcji wiązania plemnika z hialuronianem.

Warto podkreślić, że w procesie zapłodnienia, hialuronian pełni bardzo ważną funkcję. To substancja otaczająca oocyt. Znajduje się w macierzy międzykomórkowej wzgórka jajonośnego komórki jajowej. Na główce prawidłowo zbudowanego, w pełni dojrzałego plemnika znajdują się receptory, których zadaniem jest rozpoznanie i połączenie się z hialuronianem, w komórce jajowej. Dzięki temu może dojść do zapłodnienia.

Wyselekcjonowanie w metodzie PICSI plemników, zdolnych do wiązania z hialuronianem, gwarantuje, że będą one dojrzałe biologicznie, w pełni funkcjonalne oraz gotowe do zapłodnienia komórki jajowej. Wówczas skuteczność całego zabiegu in vitro wzrasta. Zwiększa się równocześnie prawdopodobieństwo późniejszego, prawidłowego rozwoju samego zarodka.

Porównanie procedury ICSI z PICSI

Stosowana standardowo procedura in vitro ICSI jest mniej skuteczna niż technika PICSI, w przypadku której można zwiększyć odsetek skutecznych zapłodnień komórek jajowych. Aktualne badania wykonane przez specjalistów od leczenia niepłodności wskazują, że dzięki technice PICSI można otrzymać większą liczbę wysokiej jakości zarodków i zwiększyć szansę na uzyskanie zdrowej ciąży. PICSI nazywane jest również fizjologicznym ICSI. To procedura, w której wybór prawidłowego plemnika dodatkowo wspomagany jest wynikami testu HBA (Hyaluronan Binding Assay), pozwalającego ocenić ich dojrzałość i funkcjonalność.

Kiedy zalecana jest procedura PICSI?

Zapłodnienie in vitro przy użyciu techniki PICSI zalecane jest u pacjentów:

  • w wieku powyżej 38 lat,
  • z nieprawidłowymi wynikami testów HBA i SCD,
  • ze zdiagnozowaną teratozoospermią, czyli niską liczbą plemników o prawidłowej budowie (wynik w granicach od 2 do 4 proc. według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO),
  • u których powtarzały się niepowodzenia procedur in vitro, z uwagi na niski odsetek rozwijających się zarodków, niskiej ich jakości lub braku implantacji,
  • z nawracającymi poronieniami,
  • u których użyto przy zabiegu ICSI zamrożonego nasienia o niskiej jakości.

Podczas wykonywania zabiegu in vitro techniką PICSI, wykorzystywane są specjalne płytki pokryte hialuronianem. Kwas hialuronowy umieszczony na płytce działa niczym magnes i wychwytuje dojrzałe, najlepsze plemniki, zdolne do zapłodnienia.

Selekcja tego typu umożliwia wybór plemnika, w którym zakończone zostały wszystkie procesy, zmierzające do właściwego rozdziału materiału genetycznego i stabilizacji materiału. Plemniki zdolne do związania się z kwasem hialuronowym, wybierane w teście HBA charakteryzują się zwykle prawidłową budową główki, zmniejszonym ryzykiem występowania aneuploidii chromosomowych oraz zwiększoną integralnością chromatyny plemnikowej.

Pary stosujące metodę zapłodnienia in vitro PICSI mają większe prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowo zapłodnionych zarodków, które zostaną poddane transferowi do macicy. Procedura ta zmniejsza ryzyko, że do in vitro zostanie wybrany plemnik nieprawidłowy i niedojrzały, ale całkowicie tego nie wyklucza.

Selekcja plemników w in vitro metodą PICSI - dodano: 2017-09-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.