ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kwas DHA dla ciężarnych. Dlaczego nie wolno pomijać go w diecie przyszłych mam?

-
Kwas DHA dla ciężarnych. Dlaczego nie wolno pomijać go w diecie przyszłych mam?
Ciąża to wyjątkowy czas, ale i wyjątkowe potrzeby - także te dietetyczne. W ciąży ważne jest dostarczenie nie tylko odpowiedniej ilości pokarmów, lecz również istotny jest ich skład jakościowy, czyli zawartość witamin i mikroelementów, które są niezbędne zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Specjaliści zalecają kobietom ciężarnym przyjmowanie preparatów wielowitaminowych, zawierających m.in. foliany, witaminy B6 i B12, jod, cholinę, a także DHA. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, dlaczego DHA nie wolno pomijać w menu każdej przyszłej mamy i jakie są korzystne skutki jego stosowania - tak dla kobiety, jak i jej maluszka.

Czym jest DHA?

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to długołańcuchowy wielonienasycony kwas tłuszczowy, należący do grupy kwasów omega-3. Można go znaleźć w składzie wielu preparatów witaminowych oraz suplementach dedykowanych do stosowania przez ciężarne, a jego zalety dla zdrowia są coraz bardziej podkreślane.

DHA – czy naprawdę jest aż tak istotny dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka?

Przyjmowanie odpowiedniej ilości kwasu dokozaheksaenowego ma korzystny wpływ na właściwy rozwój narządu wzroku naszej pociechy, jak również ma ogromne znaczenie dla niezaburzonego rozwoju mózgu dziecka. DHA jest kwasem tłuszczowym najobficiej występującym w tkance mózgowej. W dość szybkim tempie kumuluje się w mózgu w trzecim trymestrze ciąży i w okresie noworodkowym. A zatem menu ciężarnej ma zasadnicze znaczenie dla ilości zgromadzonego DHA w mózgu płodu.

Ponadto dowiedziono, że kwas dokozaheksaenowy istotnie wydłuża czas trwania ciąży oraz zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego. Działanie kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 powiązane jest z rozkurczem naczyń, hamowaniem zakrzepicy, a także blokowaniem reakcji zapalnej, co powoduje naturalną ochronę układu krążenia.

Kolejną z zalet suplementacji DHA jest jego pozytywny wpływ na system immunologiczny dziecka oraz zmniejszanie ryzyka wystąpienia u niego alergii. DHA powoduje również wzrost masy urodzeniowej przy jednoczesnym braku zagrożenia hipertrofią (zbyt dużą masą ciała).

Kwas dokozaheksaenowy może również odgrywać rolę w minimalizowaniu ryzyka poporodowej depresji, która jest bolesnym doświadczeniem dla świeżo upieczonej mamy i uderza w jej więź z maluszkiem. To z kolei niekiedy skutkuje następczymi nieprawidłowościami w późniejszym rozwoju dziecka.

W jakich produktach można znaleźć DHA?

Zasadniczym źródłem DHA są tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś, sardynki, makrela i pstrąg oraz owoce morza.

Dostarczenie do organizmu dziennej, należnej dawki DHA wraz z dietą nie jest łatwe, a wręcz może być niemożliwe, co wynika zazwyczaj z nawyków żywieniowych. Dlatego tak istotna jest suplementacja DHA odpowiednimi preparatami dedykowanymi kobietom ciężarnym.

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na kwas dokozaheksaenowy dla ciężarnej?

Zapotrzebowanie na DHA dla kobiety ciężarnej to 600 mg na dobę. W przypadkach istotnego niedoboru oraz zagrożenia przedwczesnym porodem wzrasta ono do 1000 mg. Sugeruje się, by suplementację kwasu dokozaheksaenowego rozpocząć minimum w 20. tygodniu trwania ciąży,
z uwagi na to, iż jest to moment kiedy układ nerwowy naszej pociechy rozwija się bardzo intensywnie.

Jak widać zalety wynikające z suplementacji farmakologicznej DHA są bardzo liczne, a korzyści niezaprzeczalne, dlatego też warto wybrać preparat witaminowy zawierający w swoim składzie właściwą ilość kwasu dokozaheksaenowego. Rynek jest przepełniony różnego rodzaju suplementami dedykowanymi ciężarnym – należy zadbać, by stosowany przez nas produkt był odpowiednio przebadany i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej kobiety. Wszelkie wątpliwości towarzyszące temu wyborowi powinna rozwiać konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, który doradzi właściwy produkt.

Więcej na temat suplementacji witaminowej w ciąży na stronie https://www.prenatale.pl/

Kwas DHA dla ciężarnych. Dlaczego nie wolno pomijać go w diecie przyszłych mam? - dodano: 2017-09-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.