ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Mleko modyfikowane godnym następcą mleka mamy

-
Mleko modyfikowane godnym następcą mleka mamy
Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF zgodnie twierdzą, że niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią jest niemożliwe i trzeba sięgnąć po mleko modyfikowane. Z niewiadomych przyczyn sporo młodych matek traktuje przejście na butelkę jako osobistą porażkę.

Czym jest mleko modyfikowane?

Jest to nic innego jak mleko krowie, tyle że odpowiednio zmodyfikowane, co tłumaczy jego nazwę. Mleko krowie, po które tak chętnie sięgamy, nie nadaje się dla niemowląt. Ma zbyt mało żelaza, co może łatwo doprowadzić do anemii, a za dużo sodu i białka - niepotrzebnych w nadmiarze składników, które bardzo obciążają niedojrzałe nerki. W procesie modyfikacji mleko wzbogacane jest nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, laktozą i witaminami A, C, D i E. Aby jak najbardziej zbliżyć składem mleko modyfikowane do naturalnego kobiecego pokarmu, dodaje się także węglowodany, prebiotyki i enzymy trawienne. W sztucznych mieszankach nie znajdziemy barwników, konserwantów oraz glutenu. Niemowlętom powyżej 6. miesiąca życia poleca się mleko emag.pl/bebilon-2-z-pronutra-mleko-modyfikowane-po-6-miesiacu-1200g-bebilon-2-1x1200. Zostało ono wyprodukowane według starannie przygotowanej receptury tak, by składem jak najbardziej przypominać mleko mamy.

Mity związane z karmieniem mlekiem modyfikowanym

  • Brak więzi matki z dzieckiem. Nie wiadomo, skąd wziął się ten pogląd, ale nie ma nic wspólnego z prawdą. Więź między matką i dzieckiem tworzy się przez cały okres dzieciństwa, aż do wieku dojrzewania i nie ma nic wspólnego ze sposobem karmienia.
  • Mleko modyfikowane powoduje alergie. Nie jest to prawdą. Sztuczne mieszanki są tak samo bezpieczne, jak naturalny pokarm matki. Często przejście z mleka matki na mleko modyfikowane może powodować chwilowe rozregulowanie układu pokarmowego, jednak nie są to objawy alergii. O tej możemy mówić dopiero po dłuższym, kilkutygodniowym, problemie związanym z przejściem na mleko modyfikowane. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie (powodem na pewno nie jest karmienie mlekiem modyfikowanym) trzeba podać mu mieszankę dla alergików. Przygotowuje się ją poddając białka hydrolizie, czyli rozbijając na mniejsze cząsteczki. Na ogół mleka takie oznaczone są symbolem HA.
  • Nie ma znaczenia, jakie mleko modyfikowane podamy dziecku. Błąd. Nie bez powodu mleko oznaczone jest w zależności od wieku dziecka. Ma różny skład, inny jest też sposób przyrządzania go. Dlatego trzeba się trzymać informacji od producenta.
  • Mleka nie można zmieniać. Można. Nie ma powodu, dla którego zdrowe dziecko nie mogłoby spróbować różnych rodzajów mleka od różnych producentów.

Zalety karmienia butelką

  • Możliwość zaangażowania w karmienie ojca dziecka. O ile piersią może karmić tylko mama, nie ma powodu, by tata nie sięgał po butelkę co drugie karmienie. Dla ojców, którzy rzadko kiedy spędzają z dzieckiem cały dzień, takie chwile sam na sam są bardzo cenne.
  • Możliwość kontrolowania tego, ile dziecko zjada.
  • Dzieci karmione butelką szybciej zaczynają przesypiać całe noce.
  • Dla mamy karmienie butelką to możliwość rezygnacji z diety (szczególnie jeśli chodzi o ostre przyprawy czy lampkę wina do kolacji) oraz możliwość swobodnego wyjścia z domu w razie potrzeby. Butelką może karmić każdy, piersią tylko mama.

Jak przygotować posiłek z mleka modyfikowanego?

Niby nic trudnego, a jak trzeba to zrobić pierwszy raz, to niejednej mamie ręka się zatrzęsie. Przede wszystkim trzeba dokładnie wysterylizować (wygotować) butelkę i smoczek. Mleko najlepiej jest odmierzać miarką dołączoną do opakowania i ściśle trzymać się instrukcji. Do przyrządzenia pokarmu dla niemowlęcia trzeba użyć przegotowanej wody. Nie jest dobrym pomysłem robienie mleka modyfikowanego na bazie wody mineralnej. Mieszankę należy przygotować bezpośrednio przed karmieniem i podać dziecku ciepłą, ale nie gorącą. Temperaturę można sprawdzić, wyciskając kilka kropli na nadgarstek. To, czego dziecko nie zje, trzeba wylać. Mleka modyfikowanego nie można przyrządzać „na zapas” ani odgrzewać.

Gdzie najlepiej kupić mleko modyfikowane?

Jeśli nie mamy pewności, jakie mleko jest potrzebne dla naszego dziecka, pierwszych zakupów najlepiej jest dokonać w aptece, gdzie farmaceuta udzieli fachowej porady. Zaopatrzeni w taką wiedzę możemy kupować praktycznie wszędzie. Ponieważ ceny różnią się w poszczególnych placówkach, warto kupować tam, gdzie jest taniej – w hipermarketach, dyskontach, korzystając z promocji. Ważne jest, by za każdym razem sprawdzić termin przydatności do spożycia. Mleko modyfikowane można bezpiecznie kupować także w internecie, korzystna cenowo jest oferta eMAG.pl na mleko dla dzieci.


Mleko modyfikowane godnym następcą mleka mamy - dodano: 2017-11-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.