Przygotuj się do cesarki - co warto wiedzieć « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Przygotuj się do cesarki - co warto wiedzieć

-
Przygotuj się do cesarki - co warto wiedzieć
Według zaleceń WHO 10–15% wszystkich porodów powinno kończyć się cesarskim cięciem z powodów medycznych, tymczasem w Polsce odsetek ten wynosi prawie 40%. Jakie są zalety i ryzyka związane z tą metodą zakończenia ciąży? O tym dowiesz się z lektury tego artykułu.


Cięcie cesarskie zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrażającej zamartwicy płodu, zespołu zachłyśnięcia smółką i urazu okołoporodowego. Chroni też matkę przed uszkodzeniem krocza, pochwy lub zwieracza odbytu.

Niestety ryzyk związanych z cesarskim cięciem jest znacznie więcej. Już w 2009 roku szwedzcy naukowcy opublikowali wyniki badań wg których poród przez cesarskie cięcie wpływa na modyfikacje chemiczne w DNA noworodka, a zmiany te najprawdopodobniej przyczyniają się do większej zachorowalności na choroby immunologiczne, m.in. na astmę. Nagły stres okołoporodowy takich dzieci może też uczynić je bardziej podatnymi na zapadalność na alergie i cukrzycę.

U dzieci urodzonych przez CC obserwuje się - nawet 2 godziny po urodzeniu - znacznie mniejszą niż u dzieci urodzonych siłami natury objętość oddechową. Większość niemowląt urodzonych planowanym cięciem cesarskim wymaga sztucznej wentylacji oraz resuscytacji od razu po przyjściu na świat.

Warto też wiedzieć, ze metoda porodu ma wpływ na obecność drobnoustrojów w jelitach malucha. Nawet pół roku po CC ilość bakterii Bacteroides jest u tych dzieci o połowę mniejsza niż u niemowlaków urodzonych naturalnie. Również niższa jest ilość bakterii Lactobacillus i Bifidobacter. Związane jest to z faktem, że dzieci urodzone przez cesarkę nie stykają się z florą bakteryjną dróg rodnych matki, ale z tą która panuje w szpitalu i na rękach personelu medycznego.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco dowiedli z kolei, po analizie obecności limfocytów T w krwi pępowinowej, że u dzieci, które urodzone zostały poprzez CC, limfocyty słabiej hamowały komórki odporności wydzielające interleukinę 13 i to one są odpowiedzialne za reakcje alergiczne.

Na tym nie koniec. Chińscy naukowcy przebadali 200 tys. osób i zaobserwowali istotnie wyższe ryzyko otyłości bądź nadwagi u osób urodzonych poprzez CC w stosunku do urodzonych siłami natury: w dzieciństwie o 32%, w okresie nastoletnim o 24%, w wieku dorosłym aż o 50%.

Nie wszystkim ryzykom można zapobiec, warto jednak w szczególności pomyśleć o odpowiedniej suplementacji flory bakteryjnej malucha.

Przygotuj się do cesarki - co warto wiedzieć - dodano: 2018-12-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.