ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kształtowanie się mikroflory do pierwszego roku życia

-
Kształtowanie się mikroflory do pierwszego roku życia
Mikroflora jelitowa dziecka ulega znacznym zmianon - od chwili narodzin, aż po szósty, a nawet dwunasty miesiąc życia. Kolonizacja odbywa się stopniowo, a jej tempo i jakość ma ścisły związek z drogą porodu - inną florę mają noworodki urodzone siłami natury, inną te, które przyszły na świat dzięki cesarskiemu cięciu.

Prawidłowa flora bakteryjna przewodu pokarmowego jest odpowiedzialna za produkcję witamin oraz trawienie nieprzyswajalnych dla człowieka węglowodanów do cukrów prostych i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Do chwili narodzin organizm noworodka jest jałowy, dlatego kluczowe dla kształtowania się jego mikroflory jelitowej jest to, z czym maluch spotyka się w momencie porodu. Gdy przychodzi na świat siłami natury spotyka się z florą bakteryjną pochwy mamy, gdy poprzez cesarskie cięcie, wtedy jest to flora skóry matki i szpitalnego otoczenia. To niezwykle ważne, ponieważ skład i zróżnicowanie flory bakteryjnej jelita wpływa na rozwój układu odpornościowego noworodka.

W pierwszej dobie życia przewód pokarmowy dziecka jest zasiedlany przez bakterie z rodzaju Escherichia, Enterococcus, Staphylococcus i Lactobacillus.

Już w kilka dni po porodzie florą dominującą w jelitach noworodka urodzonego siłami natury są pałeczki z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Pojawiają się również bakterie z rodzaju Bacteroides, Clostridium i Eubacterium. W przypadku noworodków po cięciu cesarskim mikroflora przewodu pokarmowego zawiera przede wszystkim bakterie z rodzaju Staphylococcus, Corynebacterium, Propionibacterium i Clostridium. Dlatego warto rozważyć suplementowanie w odpowiedni sposób maluchów, które przyszły na świat w wyniku zabiegu operacyjnego.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na skład mikroflory jelitowej noworodków jest również sposób żywienia. Badania wykazały, że dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki w mniejszym stopniu zasiedlane są bakteriami Clostridium difficile i Escherichia coli w porównaniu z noworodkami karmionymi mieszanką.

Szczególne znaczenie w kształtowaniu prawidłowej mikroflory ma pokarm matki. Niebagatelną rolę odgrywa siara. Obecna w mleku matki flora bakteryjna - bifidobakterie (Bifidobacterium bifidum) i bakterie z grupy Lactobacillus (Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus bifidus), wyraźnie obniża zachorowalność na zakażenia przewodu pokarmowego.

W pierwszym roku życia prosta mikroflora jelit noworodka przekształca się w bardziej złożoną i przypomina mikroflorę dorosłego człowieka.

Kształtowanie się mikroflory do pierwszego roku życia - dodano: 2018-12-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.