Prawidłowa flora bakteryjna przewodu pokarmowego jest odpowiedzialna za produkcję witamin oraz trawienie nieprzyswajalnych dla człowieka węglowodanów do cukrów prostych i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Do chwili narodzin organizm noworodka jest jałowy, dlatego kluczowe dla kształtowania się jego mikroflory jelitowej jest to, z czym maluch spotyka się w momencie porodu. Gdy przychodzi na świat siłami natury spotyka się z florą bakteryjną pochwy mamy, gdy poprzez cesarskie cięcie, wtedy jest to flora skóry matki i szpitalnego otoczenia. To niezwykle ważne, ponieważ skład i zróżnicowanie flory bakteryjnej jelita wpływa na rozwój układu odpornościowego noworodka.
W pierwszej dobie życia przewód pokarmowy dziecka jest zasiedlany przez bakterie z rodzaju Escherichia, Enterococcus, Staphylococcus i Lactobacillus.
Już w kilka dni po porodzie florą dominującą w jelitach noworodka urodzonego siłami natury są pałeczki z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Pojawiają się również bakterie z rodzaju Bacteroides, Clostridium i Eubacterium. W przypadku noworodków po cięciu cesarskim mikroflora przewodu pokarmowego zawiera przede wszystkim bakterie z rodzaju Staphylococcus, Corynebacterium, Propionibacterium i Clostridium. Dlatego warto rozważyć suplementowanie w odpowiedni sposób maluchów, które przyszły na świat w wyniku zabiegu operacyjnego.
Ważnym czynnikiem mającym wpływ na skład mikroflory jelitowej noworodków jest również sposób żywienia. Badania wykazały, że dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki w mniejszym stopniu zasiedlane są bakteriami Clostridium difficile i Escherichia coli w porównaniu z noworodkami karmionymi mieszanką.
Szczególne znaczenie w kształtowaniu prawidłowej mikroflory ma pokarm matki. Niebagatelną rolę odgrywa siara. Obecna w mleku matki flora bakteryjna - bifidobakterie (Bifidobacterium bifidum) i bakterie z grupy Lactobacillus (Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus bifidus), wyraźnie obniża zachorowalność na zakażenia przewodu pokarmowego.
W pierwszym roku życia prosta mikroflora jelit noworodka przekształca się w bardziej złożoną i przypomina mikroflorę dorosłego człowieka.
Kształtowanie się mikroflory do pierwszego roku życia - dodano: 2018-12-16